• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Film lalkowy

  Przeczytaj także...
  Tadeusz Wilkosz (ur. 9 marca 1934 w Krakowie) – reżyser filmów animowanych, scenarzysta i scenograf. Zajmuje się głównie animacją lalkową. Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.
  Za króla Krakusa – polski film animowany, zrealizowany w 1947 roku przez Zenona Wasilewskiego techniką animacji lalkowej.
  Lalki z filmu lalkowego

  Film lalkowy – rodzaj filmu animowanego, w którym bohaterami są lalki ustawione wśród dekoracji i fotografowane w kolejnych fazach ruchu metodą zdjęć poklatkowych. Za pioniera podgatunku uważa się Władysława Starewicza.

  Lalka – figurka przedstawiająca człowieka (często niemowlę), zwierzę lub fikcyjnego humanoida, zwykle wykonana z plastiku i tkaniny.Nowy Guliwer / Przygody nowego Guliwera / Przygody Guliwera (ros. Новый Гулливер, Nowyj Gulliwier) – radziecki czarno-biały film częściowo animowany z 1935 roku w reżyserii Aleksandra Ptuszko powstały na podstawie utworu Jonathana Swifta "Podróże Guliwera". Wznowiony w 1950 roku pt. Przygody Guliwera. Film jest zarazem pierwszym radzieckim filmem kukiełkowym oraz pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym na świecie.

  Najbardziej popularnym filmem lalkowym Aleksandra Ptuszko jest Nowy Guliwer (1935), w którym sfilmował półtora tysiąca lalek.

  Aleksandr Łukicz Ptuszko (ros. Алекса́ндр Луки́ч Пту́шко, ur. 19 kwietnia 1900, zm. 6 marca 1973) – radziecki reżyser filmowy, scenarzysta, animator, pionier filmu kukiełkowego i trikowego. Ludowy Artysta ZSRR (1969). Swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1927 roku jako projektant lalek. Najpierw tworzył krótkie filmy z komicznymi bohaterami pokazującymi życie w ZSRR (Rozprawa na stadionie, Pan domu), następnie podjął się adaptacji klasyki literatury m. in. dzieł A. Puszkina (Bajka o rybaku i rybce, Bajka o carze Sałtanie, Rusłan i Ludmiła). Najbardziej znany z wyreżyserowania w 1935 roku pierwszego w świecie pełnometrażowego filmu kukiełkowego pt. Nowy Guliwer zrealizowanego na podstawie powieści J. Swifta. Znany jest również z realizacji takich filmów baśniowych jak Złoty kluczyk (1939), Czarodziejski kwiat (1946), Sadko (1953) oraz Rusłan i Ludmiła. Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.Albert Barillé (ur. 14 lutego 1920 w Warszawie zm. 5 lutego 2009 w Neuilly-sur-Seine) – francuski producent telewizyjny, scenarzysta, karykaturzysta i założyciel studia filmowego Procidis.

  Wybrani twórcy[ | edytuj kod]

 • Władysław Starewicz, Walka żuków-jelonków (1910) oraz Konik polny i mrówka (1927)
 • Zenon Wasilewski, Za króla Krakusa (1947)
 • Albert Barillé i Tadeusz Wilkosz, Colargol i cudowna walizka (1980)
 • Suzie Templeton, Piotruś i wilk (2006)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Władysław Starewicz (ur. 8 sierpnia 1882 w Moskwie, zm. 26 lutego 1965 w Fontenay-sous-Bois) – polski filmowiec, twórca i pionier filmów animowanych, twórca pierwszego w historii filmu lalkowego.Zenon Wasilewski (ur. 30 października 1903 w Sosnowcu zm. 20 kwietnia 1966 w Łodzi)- pionier polskiej animacji lalkowej, malarz, fotografik, twórca pierwszego filmu lalkowego Za króla Krakusa (1947 r.). Inicjator powstania Oddziału Filmów Kukiełkowych przy łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych, który był prapoczątkiem Se-ma-fora. Z Se-ma-forem związał się do końca życia. Jego najbardziej znane filmy to: "Za króla Krakusa", "5 minut dla zdrowia", "Uwaga, diabeł", "Zbrodnia na ulicy kota brzuchomówcy", "Człowiek z lustra".
  Warto wiedzieć że... beta

  Colargol, Miś Colargol – postać fikcyjna, miś, bohater serii filmów animowanych Przygody Misia Colargola wyprodukowanych w latach 1967–1974 przez wytwórnię filmową Se-ma-for.
  Suzie Templeton (ur. 1967 w Hampshire) – brytyjska reżyser i scenarzystka. Zrealizowany przez nią w łódzkim Se-ma-forze, w koprodukcji z BreakThru Films z Wielkiej Brytanii lalkowy film animowany Piotruś i wilk otrzymał Oscara w kategorii krótkiej animacji za rok 2007.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.619 sek.