• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Film kultowy

  Przeczytaj także...
  Festiwal Filmów Kultowych − festiwal filmowy organizowany od 1998 roku w Katowicach pod honorowym patronatem Kazimierza Kutza oraz prezydenta Katowic Piotra Uszoka. Nie ma on charakteru konkursowego. W majowych projekcjach prezentowane są filmy szeroko rozumiane jako "kultowe" − dzieła twórców, którzy wypracowali swój specyficzny i charakterystyczny sposób wyrazu, cieszące się popularnością wśród widzów. Na festiwalu zobaczyć można również kino artystyczne i filmy podejmujące "trudne tematy".Seksmisja – polska komedia science fiction z 1983 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego, opowiadająca historię zahibernowanych w 1991 roku Maksa i Alberta, którzy budzą się po wojnie w świecie pozbawionym mężczyzn.
  Kultura popularna (popkultura, kultura masowa) – charakterystyczny typ kultury powszechnie dostępny i praktykowany (faworyzowany, lubiany) przez "masy", "lud", czyli liczne i szerokie rzesze ludzi, przy tym zasadniczo jest to pojęcie zawężone do obszaru kultury symbolicznej, szczególnie tej związanej z działalnością intelektualną, artystyczną (estetyczną), zabawowo-rozrywkową (ludyczno-rekreacyjną). Kultura popularna oznacza więc zasadniczo tyle co egalitarnie zorientowana sztuka.
  Scena z filmu Noc żywych trupów

  Film kultowyfilmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań, wierzeń czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.

  Karate (jap. 空手, karate) – sztuka walki i sport walki powstałe na Okinawie, Japonia. Karate swym zasięgiem obejmuje cały świat. Do chwili obecnej powstało ponad 100 stylów karate. Jeśli chodzi o działalność sportową, najważniejszą organizacją jest World Karate Federation (WKF), która w chwili obecnej jest jedyną rozpoznaną i uznawaną organizacją przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Charakterystyczny dla karate jest system stopni w karate, uczniowskich i mistrzowskich stworzony na bazie judo, odrębny w wielu organizacjach i stylach karate.Hydrozagadka – komedia produkcji polskiej z 1970 roku, w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, utrzymana w konwencji groteski i parodii filmów sensacyjnych i opowieści komiksowych.

  Pojęcie film kultowy wykreowane przez kulturę masową w latach 60., jako subiektywna ocena odbiorców jest z założenia nieostre i trudne do jasnego sklasyfikowania. Nie ma jednej obiektywnej lub słownikowej definicji filmu czy kina kultowego. Nie ma sztywnych reguł pod które podporządkujemy film, który ma zwać się kultowym. Zależnie od przyjętych kryteriów i rodzaju grupy odbiorców można stwierdzić, że istnieje szereg indywidualnych definicji kultowości filmu. Są filmy, które mimo upływu lat mają dużą grupę odbiorców pozostających pod ich wpływem; dla ludzi związanych z karate i wschodnimi sztukami walki Wejście smoka pozostaje takim filmem.

  Noc żywych trupów (ang. Night of the Living Dead) – amerykański horror filmowy z roku 1968, którego reżyserem był George Romero. Dziś film uznawany jest za jeden z klasyków kina grozy.Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.

  Organizatorzy Festiwalu Filmów Kultowych w Katowicach na swojej stronie internetowej podają wyjaśnienie czym jest dla nich taki film:

 • film przenoszący pewne wartości i wzory zachowań (a także czasami swój język) na społeczeństwo (np. Gwiezdne wojny, Rejs, Seksmisja, Hydrozagadka itd.),
 • film programowo kultowy (np. Buena Vista Social Club, Mulholland Drive, Truposz, Podziemny krąg itp.),
 • każdy następny film kultowego reżysera lub aktora (David Lynch, Jim Jarmusch),
 • film, który stał się popularny zanim wszedł na ekrany kin (np. Matrix, Mroczny rycerz).
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Festiwal Filmów Kultowych
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Klub Miłośników Filmu – Filmy kultowe
 • Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.James R. Jarmusch [ˈdʒɑːɹmʊʃ] (ur. 22 stycznia 1953 w Cuyahoga Falls w USA) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i muzyk.
  Warto wiedzieć że... beta

  Buena Vista Social Club – niemiecko-brytyjsko-amerykańsko-francusko-kubański film muzyczny z 1999 roku w reżyserii Wima Wendersa.
  Truposz (oryg. Dead Man) - film zrealizowany na czarno-białej taśmie w 1995 przez Jima Jarmuscha, według własnego scenariusza.
  Rejs – polski film komediowy z 1970 roku, w reżyserii Marka Piwowskiego. Film opowiada o wydarzeniach mających miejsce w trakcie rejsu statkiem wycieczkowym po Wiśle i o jego pasażerach.
  Podziemny krąg (ang. Fight Club) – amerykański thriller psychologiczny z 1999 roku w reżyserii Davida Finchera zrealizowany na podstawie książki Chucka Palahniuka pod tym samym tytułem.
  Mulholland Drive – film dramatyczny produkcji francusko-amerykańskiej w reżyserii Davida Lyncha. Dzieło pierwotnie zaplanowane w formie serialu telewizyjnego, po odrzuceniu przez telewizję ABC ukazało się jako jednoczęściowy film. W głosowaniu krytyków organizowanym przez BBC, uznany został w 2016 roku za najlepszy film XXI w..
  David Keith Lynch (ur. 20 stycznia 1946 w Missoula w stanie Montana) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy oraz muzyk.
  Mroczny rycerz (ang. The Dark Knight) – siódmy film pełnometrażowy o przygodach Batmana, drugi (po Batman: Początek) wyreżyserowany przez Christophera Nolana. Światową premierę miał 18 lipca 2008 roku (8 sierpnia w Polsce). Ustanowił rekord otwarcia w USA z wynikiem 158,4 mln dolarów. Film był nominowany w ośmiu kategoriach do Oscara za rok 2008 i otrzymał dwie statuetki: za drugoplanową rolę męską (Heath Ledger) i za najlepszy montaż dźwięku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.771 sek.