Filipa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filipa – żeński odpowiednik imienia Filip. Patronkami tego imienia są św. Filipa z Perge i bł. Filipa Mareria, która postanowiła zostać pustelnicą pod wpływem spotkania ze św. Franciszkiem z Asyżu, a także bł. Filipa de Chantemilan.

Filipinki - polski żeński zespół wokalny powstały w listopadzie 1959 roku przy Technikum Handlowym w Szczecinie (przy ul. gen. Sowińskiego 1, gdzie do dziś mieści się Zespół Szkół nr 3) z okazji 15-lecia szkoły. Założony został przez Jana Janikowskiego - nauczyciela ekonomii, towaroznawstwa i muzyki. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu pisma dla dziewcząt "Filipinka".Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.

Filipa imieniny obchodzi 16 lutego, 20 września i 15 października.

Znane osoby noszące imię Filipa:

 • Filipa Charlotta Pruska – księżniczka Prus
 • Filipa de Almada (XV wiek) – portugalska arystokratka i poetka
 • Filipa de Hainault
 • Filipa Perestrello de MonizPortugalka, żona Krzysztofa Kolumba
 • Filipa Plantagenet
 • Filipa Lancaster
 • Pippa Wilson (ur. 1986) – brytyjska żeglarka sportowa, dwukrotna mistrzyni świata
 • Zapoznaj się również z:

  Philippa Claire "Pippa" Wilson (ur. 7 lutego 1986) – brytyjska żeglarka sportowa, mistrzyni olimpijska z Pekinu, dwukrotna mistrzyni świata.Filip – imię męskie pochodzenia greckiego oznaczające: lubiący konie lub przyjaciel koni (φίλος, philos = "miłujący" + ἱππος, hippos = koń). Nosił je Filip II Macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego. Żeńskie odpowiedniki tego imienia to Filipina, Filipa. Nazwiska pochodzące od Filipa: Filipowicz.
 • Filipinki – żeński zespół wokalny z lat 60. ze Szczecinia
 • Filipy – 4 miejscowości w Polsce
 • Filipiny – państwo w południowo-wschodniej Azji, położone na archipelagu na Oceanie Spokojnym
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Filipa. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-04-07].
  Filipa Charlotta Pruska (ur. 13 marca 1716 w Berlinie; zm. 16 lutego 1801 w Brunszwiku), księżniczka Prus, księżna Brunszwiku-Wolfenbüttel.Filipa de Almada (XV wiek) – portugalska arystokratka i poetka. Obracała się w kręgach dworskich za panowania Alfonsa V Aviza, zwanego Afrykańczykiem i Jana II Doskonałego. Wiersze Filipy de Almada zostały włączone do Cancioneiro Geral Garcii de Resende, najważniejszej antologii poezji portugalskiej, wydanej w 1516 roku. Filipa de Almada uchodzi za pierwszą znaną poetkę portugalską.
  Warto wiedzieć że... beta

  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Filipa Lancaster, ang. Philippa of Lancaster LG (ur. 31 marca 1360 w Leicester Castle, zm. 19 lipca 1415 w Odivelas) – królowa Portugalii, żona Jana I.
  Franciszek z Asyżu, właśc. włos. Giovanni Bernardone, nazywany Biedaczyną z Asyżu (ur. 1181 lub 1182w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu) – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, uważany za prekursora ekologii.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Filipa Plantagenet, 5. hrabina Ulsteru, ang. Philippa Plantagenet, 5th countess of Ulster (ur. 16 sierpnia 1355, zm. 5 stycznia 1382 w Cork w Irlandii), jedyne dziecko Lionela z Atwerpii, 1. księcia Clarence (młodszego syna Edwarda III) i Elżbiety de Burgh, 4. hrabiny Ulsteru.

  Reklama