Filibert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filibertimię męskie pochodzenia germańskiego. Złożone jest ze słów filu - „dużo, wiele” i beraht - „błyszczący”.

Rudolph Valentino, właściwie Rodolfo Alfonso Raffaello Piero Filiberto Guglielmi di Valentina d’Antoguolla (ur. 6 maja 1895 w Castellaneta, zm. 23 sierpnia 1926 w Nowym Jorku) – włoski aktor filmowy, gwiazda kina niemego. Filisberto Nova – piłkarz z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej grający na pozycji obrońcy, reprezentant kraju na arenie międzynarodowej.

Filibert imieniny obchodzi 20 sierpnia.

Żeński odpowiednik: Filiberta

Znane osoby noszące imię Filibert:

 • Filiberto Ascuy (ur. 1972) – kubański zapaśnik
 • Filbert Bayi – tanzański lekkoatleta, rekordzista świata z 1974
 • Filisberto Novapiłkarz z Wysp Świętego Tomasza i Książęcej
 • Philibert Orry (16891747) – francuski mąż stanu
 • Emanuel Filibertksiążę Sabaudii w latach 15531580
 • Rudolph Valentino, właśc. Rodolfo Alfonso Raffaello Piero Filiberto Guglielmi di Valentina d’Antoguolla – włoski aktor filmowy
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Filbert Bayi (ur. 23 czerwca 1953) – tanzański lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnio i długodystansowych. Rekordzista świata z 1974 na dystansie 1500 m i w 1975 na dystansie jednej mili.
  Warto wiedzieć że... beta

  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Od 1720 roku Sabaudia była połączona unią personalną z Królestwem Sardynii. Jej monarchowie jednak do 1861 roku tytułowali się jednocześnie książętami Sabaudii.
  20 sierpnia jest 232. (w latach przestępnych 233.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 133 dni.
  Philibert Orry, hrabia de Vignory i pan de La Chapelle-Godefroy (ur. 22 stycznia 1689 w Troyes, zm. 9 listopada 1747 w Saint-Aubin) – francuski mąż stanu.
  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (port. República Democrática de São Tomé e Príncipe) – państwo w Zatoce Gwinejskiej, na północ od równika, składające się z pięciu wysp, z których dwie są zamieszkane.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama