Fiesole

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fiesole – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Toskania, w prowincji Florencja.

Katedra Santa Maria del Fiore, Duomo – została zbudowana we Florencji w miejscu wcześniejszego kościoła katedralnego Santa Reparata z IV w. Wykonanie tego dzieła Cech Sztuk zlecił Arnolfowi di Cambio w 1294 r. Prace po jego kierunkiem rozpoczęto 8 września 1296 wznosząc nową świątynię wokół istniejącego kościoła, w którym sprawowano liturgię aż do 1375 r. Wtedy kościół Santa Reparata zburzono. Po śmierci di Cambio (w 1302) pracami kierowali: Giotto di Bondone, Andrea Pisano, Francesco Talenti.Galia Przedalpejska (łac. Gallia Cisalpina – Galia po tej stronie Alp) – część Galii leżąca na południe od Alp. Jej tereny zamieszkiwali Galowie, którzy wdarli się tam w VII w. p.n.e., zagrażając m.in. młodemu Rzymowi (legenda o gęsiach kapitolińskich- IV w p.n.e).

W roku 2004 gminę zamieszkiwały 14 142 osoby (336,7 os./km²).

Teatr rzymski z I wieku p.n.e.

Miasteczko leży w odległości ok. 8 km od Florencji na malowniczych wzgórzach, z których rozciąga się widok na Florencję i dominującą w jej panoramie katedrę Santa Maria del Fiore. Fiesole ma rodowód starożytny, zostało założone przez lud Etrusków prawdopodobnie w VII wieku p.n.e. lub może nawet trochę wcześniej. Pierwsze zachowane odniesienia do miasteczka, które nosiło wtedy nazwę Faesulae, datują się z 283 r. p.n.e. W 232 roku p.n.e. doszło do bitwy pod Faesule, w której Celtowie z Galii Przedalpejskiej pokonali fortelem armię rzymską. Miasto z czasem zostało podbite przez Rzymian i zdominowane przez Florencję. Dzisiejsze rozmiary tej miejscowości nie świadczą o tym, że przez pewien czas było ważną miejscowością na mapie Półwyspu Apenińskiego, zanim założona została sama Florencja. O dawnej świetności Fiesole świadczą pozostałości murów etruskich z IV wieku p.n.e. i teatru rzymskiego z I wieku p.n.e. Kolekcję przedmiotów z historii miasta prezentuje Muzeum Faesulanum.

Radagajs, Radagais (lat. Radagaisus, zm. 23 sierpnia 406) – wódz gocki, stał na czele wielkiego najazdu na Italię w latach 405-406.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Tucson
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Radagajs
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona gminy Fiesole
 • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
 • Półwysep Apeniński – półwysep w Europie Południowej, otoczony przez akweny Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie i Tyrreńskie od zachodu, Jońskie od południa oraz Adriatyckie od wschodu.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Toskania (wł. Toscana) – kraina historyczna i region administracyjny w środkowych Włoszech, położony w Apeninach Północnych (Apeniny Toskańskie) oraz nad morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, na wschodzie z Marche i Umbrią, a na południu z Lacjum. Stolicą regionu jest Florencja. W środkowej części Toskanii znajduje się kraina historyczna, a także region winiarski o nazwie Chianti.
  Etruskowie (etr. Rasenna, gr. Τυρρηνοί Tyrrhenoi, łac. Etrusci lub Tusci) – lud zamieszkujący w starożytności północną Italię (Etrurię).
  Prowincja Florencja (wł. Provincia di Firenze) – była prowincja we Włoszech, zastąpiona 1 stycznia 2015 przez miasto metropolitarne Florencja.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.

  Reklama