Festiwal w Jarocinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.

Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2012 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Znaczenie dla publiczności[ | edytuj kod]

Za czasów PRL był rodzajem odskoczni od szarej rzeczywistości i oazą wolności, choć pojawiały się głosy, że jest to celowo zorganizowany przez władze rodzaj wentylu bezpieczeństwa dla sfrustrowanej młodzieży z subkultur. Zdaniem niektórych przedstawicieli trzecioobiegowych twórców niektóre zespoły (np. od pewnego momentu Dezerter) nie były zapraszane do Jarocina ze względu na zbyt radykalny przekaz. Wykonawcy ci występowali zatem na warszawskim festiwalu Róbrege, który po części miał tych samych organizatorów, jednak był postrzegany jako swoista konkurencja dla festiwalu jarocińskiego.

Piotr Rogucki (ur. 5 maja 1978 w Łodzi) – wokalista i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Gossip (ang. plotka), wcześniej The Gossip, zwany także GOXXIP albo GSSP jest trzyosobowym zespołem z USA, grającym muzykę indie-rock.

Na festiwalu grano punk rocka, rocka, heavy metal, bluesa, reggae. Uczestniczyły w nim praktycznie wszystkie czołowe zespoły grające tego rodzaju muzykę w Polsce, choć cechą charakterystyczną festiwalu była też scena „alternatywna”, na której grały zespoły, które nigdzie indziej nie mogły liczyć na dużą widownię.

Squier - Firma należąca do Fender Musical Instrument Corporation produkująca tańsze wersje gitar tejże firmy. Rodzaje gitar to przede wszystkim: Stratocaster, Telecaster, Jaguar, Mustang, Jazzmaster, oraz Jagmaster.Power of Trinity – polski zespół grający muzykę będącą połączeniem ostrych brzmień, reggae oraz alternatywnych melodii. Utworzony w 1996 w Koluszkach przez Łukasza Cyprysa, Krzysztofa Grudzińskiego, Bartka Dynera, Emila Waluchowskiego oraz Macieja Ołubka.

Festiwal w latach osiemdziesiątych był jedynym miejscem prezentacji niezależnych grup muzycznych, gdzie często ignorowana była cenzura. Było to też jedno z nielicznych miejsc, które zezwalało na nieco większą niż zwykle swobodę w ubiorze, zachowaniu oraz wyrażaniu własnych poglądów. Można było tu usłyszeć zespoły nieprezentowane w mediach, nieposiadające nagrań studyjnych.

Within Temptation – holenderski zespół grający metal symfoniczny, istniejący od 1996 roku. Wczesne płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na Enter także z elementami doom metalu), a ostatnie do metalu symfonicznego.Maria Peszek (ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.
Brett Anderson (ur. 29 września 1967 w Haywards Heath) – brytyjski wokalista, kompozytor i autor tekstów piosenek. Znany przede wszystkim jako wokalista i frontman londyńskiej formacji Suede. W 2004 roku z Bernardem Butlerem założył grupę The Tears, a od 2007 roku nagrywa jako solowy artysta.
Igor Czerniawski (ur. 6 marca 1958) – grający na instrumentach klawiszowych rosyjski muzyk od 1982 roku mieszkający w Polsce. Współzałożyciel grupy Aya RL, kompozytor największego przeboju grupy pt. "Skóra". Grał w zespole Kosmetyki Mrs. Pinki. Współpracował m.in. z grupą One Million Bulgarians. Obecnie pracuje z Ramoną Rey.
Easy Rider - polski zespół blues-rockowy założony w kwietniu 1980 roku we Wrocławiu. Pierwszy skład zespołu stanowili:
Koledzy – nazwa serii koncertów rozpoczętych 31 października 2006 i kontynuowanych w 2007 przez Wojciecha Waglewskiego i Macieja Maleńczuka. W roku 2007 zarejestrowany został album studyjny pod tym samym tytułem, który na rynku ukazał się w maju 2007 jako jedna z płyt kolekcji Gazety Wyborczej uzupełniona o książeczkę zawierającą wywiady z autorami płyty. Płyta uzyskała status platynowej.
Tadeusz Nalepa (ur. 26 sierpnia 1943 w Zgłobniu, zm. 4 marca 2007 w Warszawie) – polski kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów.
Heam - polski zespół instrumentalny działający w drugiej połowie lat siedemdziesiątych i wywodzący się z nurtów rocka progresywnego, symfonicznego i elektronicznego.

Reklama