Festiwal Warszawa Singera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koncert Noc Klezmerów na placu Grzybowskim podczas XV edycji festiwalu (2018)

Festiwal Warszawa Singera, pełna nazwa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – impreza kulturalna odbywająca się od 2004 roku w Warszawie.

Plac Grzybowski w Warszawie – trójkątny plac położony w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicami Twardą i Bagno a Grzybowską i Królewską.Magdalena Daria Gessler, z domu Ikonowicz (ur. 10 lipca 1953 w Warszawie) – polska restauratorka, właścicielka i współwłaścicielka kilkunastu restauracji. Prowadząca program Kuchenne rewolucje oraz jurorka polskiej edycji MasterChef; obydwa emitowane przez kanał TVN. Redaktor naczelna serwisu smakizycia.pl.

Opis[ | edytuj kod]

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Shalom, która została powołana w 1988 roku z inicjatywy aktorki i reżyser Gołdy Tencer. Celem Fundacji jest popularyzacja kultury żydowskiej.

Festiwal miał swoją premierę w 2004 roku, w setną rocznicę urodzin związanego z Warszawą żydowskiego pisarza Isaaca Bashevisa Singera. Od początku swojego istnienia festiwal promowany jest przy pomocy logo – postaci powstałej z połączenia skrzypka na dachu (symbolu kultury żydowskiej) i Warszawskiej Syrenki (symbolu Warszawy). Autorem symbolu festiwalu jest Lech Majewski.

The Klezmatics – nowojorska grupa klezmerska założona w 1986 roku. Wykonuje muzykę klezmerską z elementami jazzu, rocka, gospel i innych współczesnych gatunków muzycznych. Oprócz utworów czysto „klezmerskich”, czyli instrumentalnych, zespół ma w swoim repertuarze wiele tradycyjnych piosenek i pieśni żydowskich śpiewanych m.in. w jidysz i po aramejsku. Twórczość własna The Klezmatics obejmuje nieliczne utwory anglojęzyczne (np. Fradde’s Song z tekstem Tony’ego Kushnera). Hanna Krall-Szperkowicz, właściwie Hanna Szperkowicz (ur. 20 maja 1935 lub 1937 w Warszawie) – polska pisarka i dziennikarka.

Celem festiwalu jest promowanie kultury żydowskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, na wysokim poziomie artystycznym. Podczas festiwalu prezentowane są m.in. żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy. Jednym ze stałych punktów programu są również warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki i kaligrafii. Oprócz tego organizowane są liczne wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne poświęcone kulturze jidysz. Centrum wydarzeń festiwalowych są plac Grzybowski i ul. Próżna.

Fundacja Shalom - niezależna organizacja pozarządowa, zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000 187833. Powołana jako amerykańsko-polsko-izraelska Fundacja Shalom w 1988 roku z inicjatywy aktorki Gołdy Tencer, działa na rzecz kultywowania pamięci tradycji żydowskich w Polsce.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Podczas festiwalu występowali m.in. Nigel Kennedy, David Krakauer, Zakopower, Benzion Miller, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w Opolu, Kroke, Svetlana Portnyansky, Trombenik, Marcin Bolldorf, Sebastian Szulfer, Matt Herskowitz, Piotr Paziński, Lydia Sarfati, Janusz Tencer i The Klezmatics. Gośćmi byli m.in. Hanna Krall, Magdalena Gessler i Michał Piróg.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Skrzypek na dachu (ang. Fiddler on the Roof) – musical z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. Historia jest luźno oparta na powieści Dzieje Tewji Mleczarza autorstwa żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy Szolema Alejchema. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W: Fundacja Shalom [on-line]. shalom.org.pl. [dostęp 2018-09-08].
 2. Festiwale teatralne: gdzie warto być? Część I, www.afiszteatralny.pl [dostęp 2016-11-14].
 3. Cel i misja. festiwalsingera.pl. [dostęp 2018-09-08].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Festiwalu Singera
 • Zakopower – zespół muzyczny założony przez skrzypka Sebastiana Karpiela-Bułeckę. Oprócz niego grupę tworzą: Wojciech Topa, Bartek Kudasik, Józef Chyc-Scepon, Piotr Rychlec, Tomasz Krawczyk, Michał Trąbski, Dominik Trębski i Łukasz Moskal. Nazwa zespołu nawiązuje do miasta Zakopane.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Koszerność, kaszrut (z hebr. כשרות, od כשר – dosł. właściwy) – pojęcie, odnoszące się do reguł obowiązujących w prawie żydowskim (halacha), określających rodzaje produktów dozwolonych do spożywania (pokarmy, napoje i leki) oraz warunki w jakich powinny być produkowane oraz spożywane.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Michał Piróg (ur. 28 maja 1979 w Kielcach) – polski tancerz, choreograf, prezenter, aktor niezawodowy, reporter, osobowość telewizyjna.
  Gołda Tencer (jid. גאָלדע טענצער; ur. 2 sierpnia 1949 w Łodzi) – polska aktorka, reżyser i piosenkarka żydowskiego pochodzenia, od 1969 związana z Teatrem Żydowskim im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, także działaczka kulturalna, popularyzatorka języka jidysz, założycielka i prezeska Fundacji Shalom, organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
  Isaac Bashevis Singer (jidysz: יצחק באַשעוויס זינגער, ur. 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991 w Miami) – pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama