Festiwal Piosenki Rosyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal Piosenki Rosyjskiejfestiwal muzyczny, organizowany w latach 2008–2013 w Zielonej Górze. Nawiązujący do organizowanego w tym samym mieście w latach 1965–1989 Festiwalu Piosenki Radzieckiej.

Konflikt na wschodniej Ukrainie (wojna w Donbasie) – zbrojny konflikt w ukraińskiej części Donieckiego Zagłębia Węglowego (Donbasu) i obszarów sąsiednich, na terenie obwodu donieckiego i ługańskiego, rozpoczęty w kwietniu 2014. Zbrojne wystąpienie separatystów dążących do uniezależnienia się regionu od reszty Ukrainy poprzedziły marcowe prorosyjskie wystąpienia i kryzys krymski, które były odpowiedzią na rewolucję Euromajdanu z lutego 2014.Anna Elżbieta Fotyga z domu Kawecka (ur. 12 stycznia 1957 w Lęborku) – polska polityk, ekonomistka, była deputowana do Parlamentu Europejskiego, w latach 2006–2007 minister spraw zagranicznych w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2007–2008 szefowa Kancelarii Prezydenta RP, posłanka na Sejm VII kadencji.

24 października 2006 zielonogórscy radni niemal jednogłośnie podjęli uchwałę o organizacji w Zielonej Górze Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Impulsem do decyzji była wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który zaproponował polskiej minister Annie Fotydze powrót do słynnego przez ponad 20 lat Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Pomysły organizacji festiwalu narodziły się też w Kołobrzegu i Olsztynie. Według przyjętych przez zielonogórskich radnych założeń festiwal miał być świętem piosenki i kultury rosyjskiej. Festiwalowi towarzyszyły imprezy tematyczne – jazzowe i młodzieżowe w klubach na terenie Zielonej Góry i regionu. Zwycięzcy festiwalu nagradzani byli, podobnie jak na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, złotymi, srebrnymi i brązowymi samowarami.

Julio José Iglesias Preysler, lepiej znany jako Julio Iglesias Jr. (ur. 25 lutego 1973 w Madrycie) – hiszpański model i piosenkarz popowy.Fabrika (ros. Фабрика) rosyjskie żeńskie trio. Pierwotnie w skład zespołu wchodziły: Sati Kazanova, Irina Toneva, Alexandra Savelieva i Maria Alalykina. Grupa zajęła 2. miejsce w pierwszej edycji rosyjskiej "Fabryki gwiazd". Po nakręceniu pierwszego teledysku Maria Alalykina opuściła zespół, żeby kontynuować studia. W maju 2010 Sati Kazanova opuściła grupę, a jej miejsce zajęła Ekaterina Li. W lipcu 2010 roku zespół wystąpił gościnnie na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze.

Eliminacje do pierwszej edycji FPR rozpoczęły się w marcu 2008 w Zielonej Górze. Pierwszy Festiwal Piosenki Rosyjskiej nawiązujący swą formułą do dawnych Festiwali Piosenki Radzieckiej odbył się w Zielonej Górze w dniach 6–7 czerwca 2008.

W 2010 r. zmieniono regulamin festiwalu. Od ówczesnej edycji w konkursie brali udział wyłącznie profesjonalni artyści estradowi. Od 2014 roku festiwal jest zawieszony z powodu konfliktu na Ukrainie.

Goście Festiwalu[ | edytuj kod]

W charakterze gości na festiwalu występowali między innymi: Alina Artz, Arash, Dima Biłan, Michael Bolton, Julio Iglesias Jr., Lew Leszczenko, Alexander Rybak, Slava, Paweł Sokołow, Waleria(ang.), grupy Fabrika, Gorod 312, Iwanuszki International, Korni, Lube, Zwieri i Ziemljanie.

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Gazeta Lubuska jest to jeden z większych regionalnych dzienników w Polsce ukazujący się od 1952 r., początkowo (do 30 czerwca 1975) jako Gazeta Zielonogórska i wydawany przez Media Regionalne z grupy Mecom Europe. Siedziba redakcji znajduje się w Zielonej Górze. Oprócz redakcji zielonogórskiej, gazeta posiada redakcję w Gorzowie Wielkopolskim, jak również oddziały terenowe w:

Laureaci festiwalu[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

Kołobrzeg (łac. Colubrega, niem. Kolberg (Colberg)) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim, przy drodze krajowej nr 11. Czwarty ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności), uzdrowisko z trzema letnimi kąpieliskami morskimi.Alexander Rybak (biał. Алякса́ндар І́гаравіч Рыба́к, Alaksandar Iharawicz Rybak, ur. 13 maja 1986 w Mińsku) – norweski piosenkarz, skrzypek, kompozytor i aktor, białoruskiego pochodzenia.
Warto wiedzieć że... beta

Slava – chrześcijańskie święto rodzinne, obchodzone przez prawosławnych mieszkańców Europy, podczas którego czci się pamięć świętego patrona danej rodziny. Zwyczaj ten, praktykowany przede wszystkim w Serbii, gdzie uchodzi za ważny element narodowego dziedzictwa, jest elementem kultury obecnym w serbskiej diasporze na całym świecie. Obchodzą je również Serbowie przebywający w Polsce.
Gazeta Wyborcza” (oficjalny skrót GW) – wysokonakładowy, ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie od 8 maja 1989 przez koncern mediowy Agora S.A.. „Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu, początkowo jako organ prasowy NSZZ „Solidarność”, a po zerwaniu współpracy ze związkiem – jako niezależna gazeta. Redaktorem naczelnym pisma jest Adam Michnik.
Arash, właść. Alex Arash Labaf (perski: آرش لباف‎, ur. 23 kwietnia 1977 roku w Teheranie) – irańsko-szwedzki piosenkarz i producent muzyczny, od dziesiątego roku życia na stałe mieszkający w Szwecji, najpierw w Uppsali, a następnie w Malmö.
Festiwal Piosenki Radzieckiej – festiwal muzyczny, organizowany od 1965 do końca lat 80. w Zielonej Górze przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Poprzedzały go ogólnopolskie eliminacje piosenkarzy amatorów. Głównymi nagrodami były Złote, Srebrne i Brązowe Samowary. Odpowiednikiem festiwalu zielonogórskiego w ZSRR był Festiwal Piosenki Polskiej w Witebsku. Od 1992 zmienił on nazwę na festiwal "Słowiański Bazar" i został zorientowany głównie na wykonawców wykonujących utwory we wszystkich językach słowiańskich.
Lube (ros. Любэ) - rosyjski zespół rockowy. Charakterystycznym wyróżnikiem grupy jest łączenie muzyki elektrycznych gitar z elementami rosyjskiego folkloru. W swojej twórczości muzycy grupy wykorzystują też elementy piosenki autorskiej i rosyjskiego szansona.
Festiwal muzyczny – cykl imprez i widowisk, najczęściej kilkudniowych, których głównym elementem są występy muzyczne zaproszonych wykonawców. Festiwale muzyczne przyjmują nierzadko formułę konkursu. Festiwale odbywają się najczęściej w sezonie letnim.
Lew Leszczenko (ros. Лев Валерьянович Лещенко; ur. 1 lutego 1942 w Moskwie) – rosyjski piosenkarz.

Reklama