Fereol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fereolimię męskie pochodzenia łacińskiego, pierwotnie stanowiące zdrobniałą formę innego imienia łacińskiego – Ferreusz (Ferreus), oznaczającego „żelazny, mocny, zuchwały, nieugięty”. W Kościele katolickim istnieje pięciu patronów tego imienia, w tym: św. Fereol, biskup Uzès, św. Fereol, wspominany razem ze św. Ferucjuszem oraz św. Fereol z Vienne, towarzysz św. Ireneusza, patron Besançon.

18 września jest 261. (w latach przestępnych 262.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 104 dni.Saint-Fargeau – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w departamencie Yonne. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Fereola.

Fereol imieniny obchodzi 4 stycznia, 5 września i 18 września.

Besançon – miejscowość i gmina we wschodniej Francji, położona w pobliżu granicy ze Szwajcarią, stolica regionu Franche-Comté i departamentu Doubs.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Saint-Fargeau
 • Saint-Fargeau-Ponthierry
 • Saint-Ferréol – 2 miejscowości we Francji
 • Saint-Ferriol
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros, Franciszek Sowa, ''[[Księga imion i świętych]]'', t. 2, Kraków: Wydaw. WAM, 1997, ISBN 83-7097-374-4, OCLC 830087504.
  2. Santi e beati
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Saint-Fargeau-Ponthierry – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Sekwana i Marna. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Fereola.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama