Ferdynand Kiepski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ferdynand Kiepski – postać fikcyjna, główny bohater serialu komediowego Świat według Kiepskich. Rolę tę odgrywa Andrzej Grabowski.

Frytkownica – urządzenie służące do smażenia potraw w gorącym oleju (fryturze), używane przede wszystkim do smażenia frytek. Nazwą tą określa się także urządzenie do cięcia ziemniaków w słupki.Postacie z serialu Świat według Kiepskich – artykuł przedstawia bohaterów serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich.

Początkowo w Ferdynanda miał wcielić się Andrzej Gałła (grający w serialu prezesa Kozłowskiego), który wygrał casting. Szefowie Polsatu zdecydowali jednak, że potrzebny jest bardziej znany aktor. Propozycję w tej kwestii złożono Januszowi Rewińskiemu, który jednak – po zapoznaniu się ze scenariuszem – jej nie przyjął. Kandydatem na odtwórcę głównej postaci był też Ryszard Kotys, ale z powodu wieku zaproponowano mu rolę Mariana Paździocha. Ostatecznie angaż otrzymał Andrzej Grabowski. Według pierwotnego scenariusza Kiepski miał nosić imię Ludwik, które jednak nie spodobało się Grabowskiemu, więc zmieniono je na podobieństwo literackiego bohatera książek dla dzieci - psa Ferdynanda Wspaniałego.

Świat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.Postacie z serialu Świat według Kiepskich – artykuł przedstawia bohaterów serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich.

Charakterystyka postaci[ | edytuj kod]

Jest głową rodziny Kiepskich. Mieszka wraz ze swoją rodziną na osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu, w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4, w której ich domownikiem była także jego teściowa Rozalia, której próbował zwykle ukraść rentę i lubił dokuczać (z wzajemnością).

Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.Ryszard Kotys (ur. 20 marca 1932 w Mniowie) – polski aktor i reżyser, kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Jest z natury bardzo leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy (twierdzi, że praca jest prymitywnym sposobem spędzania wolnego czasu i że „w Polsce nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem”). Za cel obrał sobie zdobycie dużej ilości pieniędzy jak najmniejszym wysiłkiem. Jego ulubionym zajęciem jest oglądanie telewizji (głównie piłki nożnej i programów informacyjnych). Pije piwo Mocny Full i wódkę, pali papierosy Kiepy.

Wódka – wysokoprocentowy napój alkoholowy (najczęściej od około 40%) składający się z destylatu alkoholowego rozcieńczonego wodą w stosunku ok. 2:3.Casting (czyt. kasting) – spotkanie, na którym dokonuje się wyboru modelki, modela, aktorki, aktora, prezentera, itp. do reklamy, roli w filmie, wystąpienia w pokazie mody itd.

Charakterystyka i typ postaci ulegał wielu zmianom. W odcinkach 1999–2004 Ferdek był głową rodziny, mężczyzną sympatycznym, dziecinnym, zaradnym, bardzo wesołym, naiwnie optymistycznym i nieco prostackim, ale nie głupim, pijącym głównie piwo Mocny Full. We współpracy ze swoim synem Waldusiem myśleli nad zarobieniem pieniędzy, niewiele przy tym robiąc ("Jak tu zarobić, żeby się nie narobić?"). W odcinkach z lat 2005–2007 Ferdynand spoważniał, chodził nieogolony i wyglądał na starszego. Mimo to nadal był pogodnym i optymistycznym człowiekiem. Ze względu na odejście z serialu aktora Bartosza Żukowskiego, wcielającego się w postać Waldka, w odcinkach zabrakło wspólnych pomysłów ojca i syna, a akcja serialu rozgrywała się głównie między trzema bohaterami: Ferdkiem, Marianem Paździochem i Arnoldem Boczkiem.

Marian Janusz Paździoch (właściwie Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn, ur. październik 1945 w Wąchocku) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, wyprodukowanego i wyświetlanego od 1999 roku przez Telewizję Polsat i Polsat 2. W jego rolę wciela się Ryszard Kotys.Waldemar Barabasz Kiepski (Walduś, Cyc) ur. 28 listopada 1972 lub 1978 – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, wyprodukowanego przez ATM i emitowanego od 1999 r. przez Telewizję Polsat, TV 4 oraz ATM Rozrywka TV. W rolę Waldusia wcielił się Bartosz Żukowski.

W 2008 wraz ze zmianą reżysera, postać Kiepskiego uległa zmianie wizualnej - miała doczepiane wąsy i włosy, co było związane z ówczesnym wyglądem Andrzeja Grabowskiego. Ponadto bohater stał się bierny i bardziej chamski (np. w stosunku do Arnolda Boczka). Od 2009 postanowiono przywrócić Ferdkowi dawną charakteryzację, jednak postać jeszcze bardziej spoważniała. Ferdek także rzadziej spożywa piwo Mocny Full, a częściej pije wódkę. Od 2011, pomimo powrotu do serialu Bartosza Żukowskiego, grającego postać Waldka, Ferdek nie ma już z synem takich samych kontaktów jak kiedyś (jest to spowodowane m.in. ożenkiem Waldka z Jolasią). Nie wymyśla już razem z nim „jak zarobić, żeby się nie narobić”. Sprzecza się z nim i na niego krzyczy, oskarżając go m.in. o to, że jego żona Jolasia ukradła frytkownicę. Mimo to kocha syna i czasem daje mu rady np. jak ma się zachowywać w stosunku do żony. Z synem i synową Ferdek spotyka się głównie przy obiedzie; wtedy siedząc przy stole rozmawiają o różnych tematach całą rodziną.

Ferdynand Wspaniały – tytuł książki dla dzieci autorstwa Ludwika Jerzego Kerna, wydanej po raz pierwszy w 1963 roku.Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. 10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o serialu „Świat według Kiepskich”. splay.pl. [dostęp 2016-01-05].
 2. "Świat według Kiepskich": To on miał zagrać Ferdka!.
 3. Paweł Łęczuk, Jakub Jabłonka: Jestem jak motyl. Agora, 2020, s. 264. ISBN 978-83-268-4586-4.Sprawdź autora:1.
 4. Paweł Łęczuk, Jakub Jabłonka: Jestem jak motyl. Agora, 2020, s. 266, 268. ISBN 978-83-268-4586-4.Sprawdź autora:1.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Świat według Kiepskich
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bartosz Żukowski (ur. 9 czerwca 1975 w Warszawie) – polski aktor. Zyskał popularność jako odtwórca roli Waldka Kiepskiego w serialu telewizyjnym Świat według Kiepskich.
  Janusz Rewiński (ur. 16 września 1949 w Żarach) – polski aktor, satyryk i polityk. Poseł na Sejm I kadencji, mąż Iwony Biernackiej.

  Reklama