Ferdinand Zecca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ferdinand Zecca (ur. 19 lutego 1864 na Korsyce, zm. 23 marca 1947 w Saint-Mandé) – francuski reżyser, producent, scenarzysta i aktor filmowy. Jeden z pionierów kina. Związany był przede wszystkim z wytwórnią Pathé Frères, dla której zrealizował setki filmów i wyszkolił wielu filmowców. W swojej karierze współpracował m.in. z takimi twórcami jak Alice Guy-Blaché, Lucien Noguet, Henri Andréani czy Segundo de Chomón.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

Życiorys[ | edytuj kod]

Zecca urodził się na Korsyce w 1864 roku. Niedługo potem jego rodzina przeprowadziła się do Paryża. Jego ojciec był związany z paryskimi teatrami: najpierw pracował w Théâtre Funambule, a następnie został inspicjentem komediowego Théâtre de l’Ambigu-Comique. Zecca z początku również związał się z teatrem – najpierw jako aktor, a następnie (idąc w ślady ojca) jako inspicjent. Pracował w tzw. café-concerts – kawiarnio-teatrach prezentujących widowni programy variété, na które składały się również prezentacje kinematografu.

Fonografia (z gr. zapis dźwięku) – technika lub dział przemysłu zajmujący się zapisywaniem (i odtwarzaniem) dźwięku i muzyki.Gaumont - francuska wytwórnia filmowa, założona w 1898 roku przez Léona Gaumonta. Obecnie jest to najstarsza i największa wytwórnia filmowa we Francji.

Początki działalności kinowej[ | edytuj kod]

Miał styczność z kinem od początku istnienia tego medium – jego siostra była operatorką projektora u braci Pathé. Angażował się w drobne prace związane z filmem i fonografią: brał udział w nagraniach fonograficznych, kilka razy wystąpił jako aktor. W 1898 roku został nawet na pewien czas zatrudniony przez Alice Guy przy realizacji filmów w wytwórni Gaumont. W tym czasie nakręcił swój pierwszy film: Les Méfaits d’une tête de veau.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
Zecca występuje we własnej osobie w filmie À la conquête de l’air (1901)

Przełom w życiorysie Zekki nastąpił w momencie, gdy zrealizował krótki film Le Muet mélomane (1900), w którym obraz został zsynchronizowany z dźwiękiem fonografu. Pomysł spodobał się Charles’owi Pathé, co skłoniło go do przyjęcia Zekki do pracy przy produkcji filmów. Zecca kierował stoiskiem firmy Pathé podczas wystawy światowej w Paryżu w 1900 roku. W pracy przy filmie początkowo zajmował się głównie schematycznym kopiowaniem cudzych realizacji – w filmach Ce que l’on voit de mon sixième (1901) oraz Par la trou de la serrure (1901) naśladował angielskie komedie Szkoły z Brighton, zaś w filmie Les Sept châteaux du diable (1901) kopiował styl Georges’a Mélièsa. Zdaniem badaczy kina, z początkowego okresu jego twórczości na wyróżnienie zasługuje efektowny film trikowy À la conquête de l’air (1901), przedstawiający lot osobliwą maszyną nad dachami Paryża.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Realizacja filmów dla Pathé[ | edytuj kod]

Do najbardziej znanych filmów Zekki można zaliczyć utrzymane w realistycznym tonie melodramaty: Historia pewnej zbrodni (1901) oraz Ofiary alkoholizmu (1902). W dziejach filmu zapisały się one jako jedne z pierwszych prób opowiedzenia złożonej historii za pomocą środków filmowych. Za jedno z wybitnych dzieł wczesnego kina uchodzi jego czteroczęściowy film biblijny Żywot i męka naszego Pana Jezusa Chrystusa (1907), współreżyserowany przez Luciena Nongueta, ze zdjęciami Segundo de Chomóna. Była to ponowna realizacja wcześniejszego filmu Zekki Żywot i męka Jezusa Chrystusa (1903), niemal równie wystawnego. Film składał się z 38 jednoujęciowych scen (tableaux). Istniało wiele wersji filmu o różnym metrażu, dzięki czemu właściciele kin mogli wypożyczyć te kopie, które odpowiadały im ceną bądź czasem projekcji. Obok melodramatów i filmów biblijnych, Zecca realizował wiele innych typowych dla wczesnego kina gatunków, m.in. tzw. aktualności (będące kronikami filmowymi bądź fabularyzowanymi inscenizacjami bieżących wydarzeń), rekonstrukcje historyczne, komedie, baśnie, a także adaptacje literatury.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. À la conquête de l’air (z franc. „na podbój powietrza”) – francuski niemy film trikowy z 1901 roku w reżyserii Ferdinanda Zekki, wyprodukowany i dystrybuowany przez firmę Pathé Frères. W À la conquête de l’air reżyser wciela się w rolę pilota fantastycznego pojazdu powietrznego, nawiązując tematem do najnowszych osiągnięć w dziedzinie awiacji. Zdaniem historyka lotnictwa Michaela Parisa jest to pierwszy francuski film o tematyce lotniczej.

W 1903 roku Zecca zerwał na pewien czas współpracę z Pathé i ponownie dołączył do ekipy wytwórni Gaumont. Epizod ten trwał jednak zaledwie kilka miesięcy – Zecca w tym czasie kręcił przeważnie filmy trikowe. W 1904 roku powrócił do Pathé w momencie reorganizacji starego studia filmowego w Vincennes i otwarcia nowego studia w Montreuil. Zecca kierował coraz większą częścią produkcji filmowej Pathé, a w latach 1906–1907 nadzorował wszystkie realizacje jako kierownik studia w Vincennes.

Szkoła z Brighton – brytyjska formacja reżyserów filmowych, którzy podjęli pionierskie eksperymenty w dziedzinie zastosowania planów filmowych i wielu ujęć w ramach filmów jednorolkowych. Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.

Kierowanie produkcją Pathé[ | edytuj kod]

Plakat reklamujący film Żywot i męka naszego Pana Jezusa Chrystusa (1907)

Kierując produkcją Pathé Zecca nadzorował pracę scenarzystów, mógł oceniać scenariusze i je akceptować bądź odrzucać wedle uznania, określać metraż oraz budżety filmów, ustalać okresy zdjęciowe, a nawet ustalać reguły dotyczące pracy operatorów. Zajmował się też zatrudnianiem personelu artystycznego – aktorów, reżyserów, scenografów. Niemal cały czas był obecny na planie zdjęciowym i dbał o realizację filmów zgodnie z ustaloną koncepcją. Od tego momentu już tylko sporadycznie angażował się osobiście w reżyserię.

Georges Méliès (ur. 8 grudnia 1861 w Paryżu, zm. 21 stycznia 1938 tamże) – francuski iluzjonista, reżyser i producent filmowy, pionier kina, karykaturzysta. Nazywany "magiem kina" i "czarodziejem ekranu". Wynalazca licznych trików filmowych, wykorzystywanych w kinie przez wiele następnych lat. Autor ponad 500 filmów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Od 1915 roku Zecca praktycznie nie realizował już filmów. Jako prawa ręka Charles’a Pathé swoją uwagę poświęcił niemal całkowicie sprawom biznesowym firmy, podróżując w jej imieniu po Europie i Stanach Zjednoczonych. W 1923 roku wrócił do Francji, gdzie pokierował produkcją Pathé-Baby – serii niedużych kamer i projektorów przeznaczonych do użytku domowego.

Henri Andréani, właść. Gustave Sarrus (ur. 1877 w La Garde-Freinet, zm. 1936 w Paryżu) – francuski reżyser, filmowiec, pionier filmowy. Korsyka (korsykański: Corsica, franc.: Corse) – wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Cieśnina Świętego Bonifacego oddziela ją od położonej na południu włoskiej Sardynii. Korsyka tworzy odrębny francuski region administracyjny.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Żywot i męka Jezusa Chrystusa oryginalny tytuł (fr.) La vie et la passion de Jésus Christ - francuski 44-minutowy niemy film religijny, którego premiera odbyła się w maju 1903 roku we Francji, a w Stanach Zjednoczonych 26 marca 1904.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
Pathé – francuskie przedsiębiorstwo z branży fonograficznej i kinematograficznej, założone w 1896 roku przez czterech braci Pathé: Charlesa, Émile’a, Théophile’a oraz Jacques’a. W swojej historii firma zaangażowana była w rozmaite rodzaje działalności m.in. produkcję i dystrybucję filmową, projektowanie i wytwarzanie kamer oraz sprzętu projekcyjnego, a także produkcję i dystrybucję fonogramów. Jej forma prawna oraz struktura własnościowa ulegały wielu przemianom.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama