Felicjan Andrzejczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Felicjan Andrzejczak (ur. 16 maja 1948 w Pięczkowie) – polski piosenkarz i muzyk, wokalista zespołu Budka Suflera w latach 1982–1983.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Krzysztof Mandziara (ur. 7 lutego 1956 we Wrocławiu) – gitarzysta rockowy i bluesrockowy. Związany m.in. z zespołami Cross, Budka Suflera i Recydywa oraz z Urszulą. W 2006 razem z Irkiem "Pióro" Nowackim założył zespół CrossRecydywa, do którego został zaproszony Paweł "Muzzy" Mikosz. W kwietniu 2007 Krzysztof Mandziara odszedł od zespołu – grupa zawiesiła w tym składzie działalność.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pierwsze amatorskie próby śpiewu (repertuar Czesława Niemena) odbył w 1966 w Technikum Leśnym w Rzepinie. W 1970 zamieszkał w Świebodzinie, gdzie poznał grupę lokalnych muzyków, m.in. Andrzeja Rutkowskiego i założył zespół C-4011. W 1977 został laureatem Festiwalu Piosenki Radzieckiej. W 1978 ukazał się jego jeden z największych przebojów, „Peron łez”. Utwór ten otworzył mu drogę do Koncertu Premier na festiwalu w Opolu. Otrzymane wyróżnienie sprawiło, że na stałe zagościł na zawodowej scenie. Pod koniec 1982 roku został zaproszony do współpracy z Budką Suflera. Z nim Budka Suflera nagrała przebój „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Czas ołowiu” i „Noc komety”. Płyta, którą nagrał wraz z Budką, nie ukazała się, gdyż wrócił do zespołu Krzysztof Cugowski i w 1984 roku po przearanżowaniu utworów powstała płyta z Cugowskim Czas czekania, czas olśnienia. Na krótko powrócił do Budki, nagrywając z Cugowskim i Urszulą utwór „Krajobraz po rewolucji”. W 1985 roku wystąpił na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Na prowincji – album studyjny Felicjana Andrzejczaka, wydany w 2006 roku na CD nakładem wytwórni Luna Music. Dystrybutorem płyty była firma EMI Music Poland.Live at Carnegie Hall – dwupłytowy album koncertowy zespołu Budka Suflera, wydany w 2000. Materiał zarejestrowano podczas występu zespołu 18 listopada 1999 roku w Carnegie Hall, w Nowym Jorku.

W 1997 nagrał płytę Świat miłować z balladą „Jak jeździec donikąd”. Dwa lata później nagrał utwór „Piąty bieg” z Budką Suflera, a w 2002 – album Zauroczenia. 17 czerwca 2006 ukazała się płyta Na prowincji, a w 2009 r. płyta Biegnę jak maratończyk. W roku 2014 wydał płytę Czas przypływu. W 2015 wystąpił gościnnie na płycie Albo inaczej z interpretacją utworu Eldo – „Stres”.

1974-1984 – album studyjny Budki Suflera z 1984 roku. Album zawiera znane utwory zespołu w nowych aranżacjach. Wśród fanów znany również jako Helikopter ze względu na wizerunek śmigłowca na okładce.Andrzej Szczodrowski pseud. „Kafar” (ur. 24 stycznia 1947 w Tczewie, zm. 4 stycznia 2007 w Kloten) – polski multiinstrumentalista, w latach 1976–1978 związany z Budką Suflera.

12 lutego 2020 roku na pogrzebie Romualda Lipko wraz z Budką Suflera wykonał wielki przebój z 1982 r. "Czas ołowiu".

W maju 2020 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świebodzina, w którym mieszka z żoną Jadwigą. Mają syna Rafała i córkę Kingę.

20 listopada 2020 roku premierę miała pierwsza płyta nagrana przez niego z Budką Suflera - "10 lat samotności".

Zdzisław Janiak (ur. 14.07.1950 we Wrocławiu) – gitarzysta zespołu rockowego Budka Suflera w latach 1979-1983. Muzyczną karierę rozpoczął w oleśnickim zespole rockowym Hej.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Albo Inaczej - kompilacja utworów hip-hopowych w aranżacji jazzowej, pochodzących z repertuaru zespołów Stare Miasto, Slums Attack, Flexxip i Kaliber 44 oraz raperów Adama "Łony" Zielińskiego, Pawła "Pezeta" Kaplińskiego, Leszka "Eldo" Kaźmierczaka i Jacka "Tedego" Granieckiego.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Skład Budki Suflera przechodził liczne zmiany na przestrzeni lat. Przez cały okres istnienia zespołu należał do niego Romuald Lipko, któremu przez większość czasu towarzyszyli: Krzysztof Cugowski i Tomasz Zeliszewski.
Eldo, właściwie Leszek Kaźmierczak (ur. 27 lipca 1979 w Warszawie) znany również jako Eldoka – polski raper i autor tekstów, a także dziennikarz radiowy. Były członek zespołu hip-hopowego Grammatik. Wraz z członkami zespołu prowadził przez pewien czas wytwórnię muzyczną Frontline Records.
Piotr Kominek (ur. 4 lipca 1966) – polski klawiszowiec i kompozytor. Współpracował z m. in. Robertem Chojnackim, Mietkiem Szcześniakiem, Kasią Kowalską, Ireną Santor i Zdzisławą Sośnicką. W latach 2003-2009 był klawiszowcem Budki Suflera. Później występował tylko gościnnie. W 2019 wziął udział w trasie koncertowej Budki Suflera „45. Lat! Powrót do korzeni”.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama