Fedora (kapelusz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapelusz fedora

Fedora – rodzaj kapelusza z rondem, zwykle filcowego, z wklęsłą fałdą wzdłuż główki, powstały w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Nazwa pochodzi od imienia głównej bohaterki sztuki Fédora, księżniczki Fedory Romanowej, która nosiła podobne nakrycie głowy.

Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Samuraj (fr. Le Samouraï) – film kryminalny produkcji francusko-włoskiej z 1967 roku, w reżyserii Jean-Pierre Melville’a.

Fedora w kulturze[ | edytuj kod]

 • Brązowy kapelusz tego typu pojawiał się na głowie Indiany Jonesa w filmach z jego udziałem.
 • Czerwoną fedorę i trencz nosiła również Carmen Sandiego – postać z gier komputerowych.
 • W Powrocie do przyszłości II główny bohater filmu Marty McFly kupuje sobie w roku 1955 czarną fedorę.
 • Takiego kapelusza używali również główni bohaterowie filmów The Blues Brothers i Blues Brothers 2000 – bracia Blues.
 • Z noszenia fedory znany był Michael Jackson. Piosenkarz używał kapelusza także podczas widowiskowych koncertów.
 • Kapelusz zdobił również głowę bohatera DC Comics – Sandmana.
 • Fedorę nosił również Ned Racine (grany przez Williama Hurta) w filmie Żar ciała.
 • Fedora pojawia się także w kreskówkach Chip i Dale: Brygada RR (nosi ją Chip) oraz Fineasz i Ferb, gdzie jest znakiem rozpoznawczym tajnych agentów.
 • Fedora była symbolem gangsterów, a także prywatnych detektywów z lat 30. i 40. XX wieku. Ikoniczną postać detektywa z fedorą na głowie wykreował Humphrey Bogart.
 • Fedorę i prochowiec nosił również Jef Costello (grany przez Alaina Delona) we francusko-włoskim filmie Samuraj.
 • Do nazwy kapelusza nawiązuje także dystrybucja Linuksa o nazwie Fedora, będąca darmowym systemem operacyjnym z rodziny Red Hat (ang. czerwony kapelusz), w którym testowane są nowe rozwiązania programistyczne stosowane później w komercyjnym systemie operacyjnym Red Hat Enterprise.

  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Sarah Bernhardt, właściwie Henriette Rosine Bernardt (ur. 22 października 1844 w Paryżu, zm. 26 marca 1923 tamże; pochowana na Cmentarzu Père-Lachaise) – francuska aktorka. Występowała głównie w teatrach Paryża, w latach 1872-1880 w Comédie-Française. Była znana z teatralnych ról dramatycznych.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Fineasz i Ferb (ang. Phineas and Ferb, 2007-) – amerykański serial animowany stworzony przez The Walt Disney Company. Premiera serialu miała miejsce 17 sierpnia 2007 na kanale Disney Channel w USA,a od 5 października 2007 roku na kanale Disney Channel w Polsce oraz 11 kwietnia 2009 roku na Jetix,który został zmieniony na Disney XD we wrześniu 2009 roku. Opowiada on o dwóch przyrodnich braciach pragnących ciekawie spędzić okres letnich wakacji. Wykorzystują w tym celu, nieprzeciętną jak na swój wiek, wiedzę i umiejętności konstruktorskie, codziennie realizując inny projekt. Serial nasycony jest akcją, za sprawą siostry Fretki, utrudniającej chłopcom pracę oraz Pepe Pana Dziobaka, który na co dzień udając bezmyślnego ssaka i maskotkę braci, na czas tajnej misji zamienia się w Agenta P, walczącego z szalonym naukowcem Heinzem Dundersztycem. W efekcie równolegle następujących wydarzeń, wynalazki Fineasza i Ferba znikają zanim Fretka zdąży ich zdemaskować przed mamą, Lindą.
  Kapelusz (łac. capella koza) – nakrycie głowy składające się z ronda i główki wykonywane z szerokiej gamy materiałów – produkuje się kapelusze filcowe, słomkowe czy skórzane. Kapelusze mogą być zarówno damskie (często zdobione dodatkami), jak i męskie (przeważnie z główką i rondem), a ich kształt i fason często ściśle nawiązuje do mody danej epoki.
  Filc – wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie. Rozróżnia się dwa rodzaje filców: filce bite, uzyskiwane przez bezpośrednie spilśnianie włókien, oraz filce tkane, uzyskiwane przez spilśnianie powierzchni tkanin.
  Indiana Jones (właściwie dr Henry Walton Jones Jr.; zdrob. Indy) – postać fikcyjna, główny bohater serii filmów fabularnych, wykreowany przez scenarzystę George’a Lucasa. Indiana Jones jest archeologiem i poszukiwaczem przygód a jego atrybutami są fedora, bicz, skórzana kurtka oraz rewolwer, dzięki którym stał się postacią rozpoznawalną na całym świecie. Indiana Jones pojawił się dotychczas w czterech pełnometrażowych filmach wyreżyserowanych przez Stevena Spielberga gdzie w rolę tytułową wcielił się amerykański aktor Harrison Ford.
  DC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.
  Powrót do przyszłości II to amerykański film przygodowy i fantastyczno-naukowy z 1989 roku wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa. Wraz z częścią pierwszą i trzecią tworzą trylogię.
  Carmen Sandiego – serial animowany, wyprodukowany i udostępniany przez Netflix. Premiera serialu miała miejsce 18 stycznia 2019 roku. Carmen po raz pierwszy pojawiła się w grze dla dzieci Where in the World Is Carmen Sandiego? W latach 1994–1998 emitowano serial Gdzie się podziała Carmen Sandiego?, który był pierwszym serialem przedstawiającym jej przygody. Produkcja Netflixa jest nawiązaniem zarówno do gry jak i do serialu.

  Reklama