Fatu Huku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fatu Huku – niewielka niezamieszkana wyspa w archipelagu Markizów na obszarze Polinezji Francuskiej. Położona jest 13 km na północ od Hiva Oa, 80 km na południowy wschód od Ua Huka. Administracyjnie zależna od Hiva Oa.

Polinezja Francuska – wspólnota zamorska Francji obejmująca 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Łączna powierzchnia wysp to 3521 km², a ludność – 259,7 tys. mieszk. (2007). Stolicą tego terytorium jest Papeete (26 tys., 2007) na wyspie Tahiti. Językiem urzędowym jest język francuski.Hiva Oa (także Hiva ʻOa) – wyspa w Polinezji Francuskiej, w archipelagu Markizów. Jej powierzchnia wynosi 316 km². Największym miastem jest Atuona (1,7 tys. mieszkańców). Znajduje się tam muzeum imienia zmarłego na wyspie francuskiego malarza Paula Gauguina. Najwyższym szczytem jest Temetiu (1213 m n.p.m.)

Charakterystyka fizycznogeograficzna[ | edytuj kod]

Fatu Huku z Hiva Oa

Składa się z płaskowyżu o wysokości max. 351 m. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 1 km². Na obszarze płaskowyżu znajdują się skały pochodzenia koralowego. Na wyspie odnaleźć można wiele małych platform, używanych prawdopodobnie przez rybaków w czasie uroczystości ofiarnych, na długo przed przybyciem Europejczyków.

Markizy (franc. Îles Marquises) – grupa wulkanicznych wysp na Oceanie Spokojnym. Są najdalej na północ wysuniętą częścią Polinezji Francuskiej, leżącą w odległości ok. 1500 km na północ od Tahiti.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Według mitologii Maorysów bóg Tana'Oa, patron rybaków, zazdrosny o piękno i żyzność wyspy, obrócił ją do góry nogami.

Położenie na mapie Markizów
Reklama