Fastrada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fastrada (zm. 794) – królowa Franków, córka saksońskiego hrabiego z Dolnej Saksonii, Radulfa.

Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Argenteuil – miasto we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Val-d’Oise, usytuowane w północno-zachodniej części aglomeracji paryskiej. Jest oddalone zaledwie o 12,3 km od centrum Paryża. Leży nad Sekwaną, jest portem rzecznym Paryża.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 783 brała udział w buncie przeciwko władcy Franków Karolowi Wielkiemu. Rok później została jego czwartą żoną, po śmierci Hildegardy. Urodziła Karolowi dwie córki: Teodradę, późniejszą ksieni w Argenteuil i Hiltrudę. Według relacji kronikarzy królowa miała demoniczny charakter i nakłaniała Karola do okrucieństwa. Prawdopodobnie pod wpływem Fastrady Karol skazał na dożywotnie zamknięcie w klasztorze swego syna z pierwszej żony Himiltrudy (uznanej za nałożnicę), Pepina Garbatego. Podczas małżeństwa z Fastradą Karol spłodził z jedną z kochanek córkę imieniem Hruodhaida.

Stephen Lawrence Schwartz - amerykański kompozytor i tekściarz. W swojej ponad 40-letniej karierze Schwartz stworzył takie hity musicalowe jak Godspell (1971), Pippin (1972) i Wicked (2003). Stworzył także słowa piosenek do filmów Pocahontas (1995), Dzwonnik z Notre Dame (1996), Książę Egiptu (1998; music and lyrics) czy Zaczarowana (2007). Schwartz zdobył Drama Desk Award za najlepsze słowa piosenek, trzy Nagroda Grammy, trzy Oscary i sześć nominacji do Nagród Tony.Frankowie (łac. gens Francorum lub Franci) – nazwa zbiorcza określająca zachodniogermańską federację plemion, u swoich, uchwytnych źródłowo, początków, tj. w III w. n.e., zamieszkującą tereny na północ i wschód od dolnego Renu. Między trzecim, a piątym wiekiem część Franków najeżdżała terytorium cesarstwa rzymskiego, gdy inna część weszła w skład rzymskich wojsk w Galii. Tylko Frankowie saliccy utworzyli królestwo na terenach rzymskich. Pod wodzą rodzimej dynastii Merowingów podbili niemal całą Galię. Pod władzą Karolingów państwo to stało się wiodącą siłą chrześcijańskiego Zachodu. Jego rozpad dał początek dwóm wiodącym siłom średniowiecza: królestwu Francji i Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu.

Leland Palmer zagrała rolę Fastrady w musicalu Pippin w reżyserii Stephena Schwartza.

Została pochowana w kościele św. Albana w Moguncji.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. S. Fischer-Fabian, Karol Wielki, Warszawa 2002, s. 219.
 2. S. Fischer-Fabian, Karol Wielki, Warszawa 2002, s. 88.
 3. S. Fischer-Fabian, Karol Wielki, Warszawa 2002, s. 130–131.
 4. S. Fischer-Fabian, Karol Wielki, Warszawa 2002, s. 216.
 5. Reinhard Schmid: Geschichtlicher Abriss des Klosters St. Alban (Mainz). W: Klöster und Stifte in Rheinland-Pfalz [on-line]. [dostęp 2014-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-04)].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Fischer-Fabian S., Karol Wielki, Świat Książki, Warszawa 2002, ​ISBN 83-7311-426-2​, s. 88, 130–131, 216, 219.
 • Hildegarda (ur. ok. 758, zm. 30 kwietnia 783 w Thionville) – królowa Franków, córka hrabiego Vizgau Gerolda i Emmy (Immy) z Alemanii, wnuczka księcia alemańskiego Gottfrieda, czczona jako błogosławiona Kościele katolickim.Karol I Wielki (łac. Carolus Magnus, fr. Charlemagne, niem. Karl der Große; ur. 2 kwietnia 742 lub 747, zm. 28 stycznia 814 w Akwizgranie) – król Franków i Longobardów, Święty Cesarz Rzymski od 25 grudnia 800. Wnuk Karola Młota.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Moguncja (niem. Mainz; fr. Mayence, lat. Moguntiacum/Mogontiacum) – miasto na prawach powiatu nad Renem w Niemczech, obecna stolica kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, dawna stolica Arcybiskupstwa Moguncji w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W starożytności Moguncja była twierdzą dominującą zachodni brzeg Renu, jako część północnych kresów Cesarstwa rzymskiego.
  Himiltruda – pierwsza żona Karola Wielkiego poślubiona prawdopodobnie w 766 roku. Według tradycji frankijskiej tzw. fried frau, małżeństwo nigdy nie anulowane. Została odsunięta w 768. Z tego związku narodził się Pepin Garbaty (przed 770 - 813).
  Klasztor (czes. klášter, z niem. Kloster, od łac. claustrum, miejsce zamknięte) – budynek, lub kompleks budynków, w którym zamieszkują zakonnicy, lub zakonnice określonej reguły, charakterystyczny dla wyznań chrześcijańskich jak i buddyzmu; w obrządku wschodnim – monaster.
  Kościół św. Albana – kościół w Moguncji, ośrodek założonego w VIII w. opactwa benedyktyńskiego, w XIV w. przekształconego w zgromadzenie kanoników. W XVI w. zniszczony.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Teodrada urodzona ok. 784 roku, zmarła po 844 roku. Córka Karola Wielkiego i jego żony Fastrady. Została zakonnicą opactwa w Argenteuil.

  Reklama