Fars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fars (per. استان فارس) – ostan w południowo-zachodnim Iranie, ze stolicą w Szirazie.

Sziraz (pers. شیراز) - miasto w południowym Iranie u podnóża gór Zagros, ośrodek administracyjny ostanu Fars i dawna stolica Persji. Jest szóstym co do wielkości miastem w kraju i jednym z głównych ośrodków kulturalnych i przemysłowych.Fasa (perski: فسا) – miasto w Iranie, w ostanie Fars. W 2006 roku miasto liczyło 90 251 mieszkańców w 22 097 rodzinach.

Geografia[ | edytuj kod]

Ostan Fars położony jest w południowo-zachodnim Iranie w obrębie drugiego regionu administracyjnego. Od północy graniczy z ostanem Isfahan, od wschodu z ostanami Jazd i Kerman od południowego wschodu i południa z ostanem Hormozgan, od zachodu z Buszehr, a od północnego zachodu z Kohgiluje wa Bujerahmad. Z północnego zachodu na południowy wschód przez Fars biegną góry Zagros dzieląc go na dwie rozróżnialne części, będące górzystymi wyżynami. Pierwsza położona jest na północy i północnym zachodzie ostanu, zaczynając się od gór okolic Semirom i kończąc na południe od Abade w Kuh-e Azamat. Druga położona jest na południu i południowym wschodzie i obejmuje wyżyny okolic Szirazu, w tym Kuh-e Maharlu, Kuh-e Charman i Toraj Mountains Joints, wyżyny ostanu Kohgiluje ku Kuh-e Mamesami wraz z Kuh-e Darab oraz Tangistan.

Bachtegan dawniej Najruz (perski: دریاچۀ بختگان trb. Darjacze-je Bachtegan, trl. Daryācheh-ye Bakhtegān) – słone jezioro w południowo-zachodnim Iranie, w ostanie Fars, we wschodniej części gór Zagros, około 160 km na wschód od miasta Sziraz. Powierzchnia jeziora wynosi około 350 000 hektarów, co czyni go drugim jeziorem pod względem wielkości w Iranie (po jeziorze Urmia). Długie na ok. 100 km, szerokie do ok. 30 km. W okolicy słone bagna, miejscami pokrywy solne i gipsowe.Hormozgan (per. استان هرمزگان) — ostan w południowym Iranie nad Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Stolicą jest Bandar-e Abbas.

Na terenie ostanu znajdują się jeziora Darjacze-je Taszk, Darjacze-je Bachtegan, Darjacze-je Kaftar, Darjacze-je Maharlu, Darjacze-je Pariszan oraz liczne obszary chronione, w tym: Park Narodowy Bachtegan, Park Narodowy Bamou, Tang-e-Bostanak, Bahramgor, Arjan.

Głównymi miastami ostanu są: stolica Sziraz, Abade, Darab, Estahban, Fasa, Firuzabad, Eghlid, Dżahrom, Bejza, Kazerun, Lamerd, Marwdaszt i Nejriz.

Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Regiony Iranu – jednostki podziału administracyjnego Iranu wprowadzone w 2014 roku jako jednostki najwyższego rzędu, podzielone na ostany.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Zagros – góry w Iranie, od pd.-zach. obrzeżają Wyżynę Irańską. Długość ok. 1600 km, szerokość 200-300 km. Najwyższy szczyt Zard Kuh, 4548 m n.p.m. Obejmują kilkanaście grzbietów górskich (biegnących równolegle z pn.-zach. na pd.-wsch.) rozdzielonych podłużnymi obniżeniami pochodzenia tektonicznego i krasowego. Grzbiety z płaskimi wierzchołkami i stromo opadającymi stokami.
Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.
Estahban (perski: استهبان) – miasto w Iranie, w ostanie Fars. W 2011 roku miasto liczyło 34 639 mieszkańców.
Lamerd (Terakmeh, Tarakmeh albo Tarakuma) – miasto w południowej części irańskiego ostanu Fars. Stolica szahrestanu Lamerdu. Liczba ludności to ok. 25 tys. mieszkańców. Zyski zbiera głównie z bogatych złóż ropy, skupionych w strefach: Tabnak, Homa, Szanol oraz Warawi. Ma suchy klimat. W mieście istnieje też lotnisko.
Abade – miasto w Iranie, w ostanie Fars. W 2006 roku miasto liczyło 55 758 mieszkańców w 14 184 rodzinach.
{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Kerman – ostan w południowym Iranie. Stolicą jest miasto Kerman.
Maharlu (perski: دریاچه مهارلو trb. Darjacze-je Maharlu, trl. Daryācheh-ye Mahārlū) – słone jezioro w południowo-zachodnim Iranie, w ostanie Fars, w południowej części gór Zagros, około 27 km na wschód od miasta Sziraz. Jezioro położone jest na wysokości ok. 1480 m, a jego maksymalna powierzchnia wynosi ok. 21 600 hektarów.

Reklama