Farnborough International Airshow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Para Avro Vulcanów i cztery Avro 707 w locie podczas targów w 1953 roku
Airbus A380 podczas FIA 2016; w tle widoczne Airbus A400M i CASA C-295

Farnborough International Airshowtargi międzynarodowe w brytyjskim Farnborough (hrabstwo Hampshire), skupiające się na przemyśle lotniczym, zarówno cywilnym, jak i wojskowym. Odbywają się w cyklu dwuletnim: w latach parzystych, w połowie lipca.

Hen­don – polska grupa muzyczna pow­stała w 1993 roku. Tworzyli ją lub współpracowali z nią: Woj­ciech Ste­faniec, Czesław Gan­car­czyk, Yurki Jerzy Szku­cik, Matik Maciej Mal­iszewski, Adam Wielebny Czer­wiński, Jan Gorel, Jarek Pis­arek, Jan Fender, Mar­iusz Fran­cuz, Lucyna Nowak, Iwona Nowak, Sebas­t­ian Lampart (skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat). Hendon nagrał cztery albumy.De Havilland Sea Vixen to brytyjski odrzutowy pokładowy poddźwiękowy myśliwiec przechwytujący z lat 50., skonstruowany w wytwórni de Havilland (oznaczenie fabryczne DH.110).

W czasie targów organizowane są pokazy dynamiczne statków powietrznych i wystawa statyczna. Do 2018 roku FIA organizowano w formule, w której pierwsze pięć dni stanowiło okres ściśle targowy, a w kończący imprezę odbywały się otwarte dla publiczności pokazy lotnicze, ale w roku 2019 ogłoszono, że od edycji FIA 2020 weekend dla publiczności nie będzie organizowany, a targi dobiegną końca w piątek.

Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.CASA C-295 (EADS CASA C-295) – produkowany przez hiszpańskie zakłady lotnicze Construcciones Aeronáuticas SA (EADS CASA, obecnie Airbus Military) samolot transportowy.

Historia[ | edytuj kod]

Historia Farnborough International Airshow sięga roku 1932 i prezentacji nowych typów samolotów w trakcie pokazów organizowanych przez Royal Air Force w Hendonie. W obecnym miejscu (siedzibie Royal Aircraft Establishment) targi organizowane są od roku 1948, a w cyku dwuletnim – od 1962 roku.

Pętla to najstarsza figura akrobacji lotniczej. Polega ona na zatoczeniu kręgu w pionie (w jednej płaszczyźnie). Sterowanie polega na użyciu jedynie drążka sterowego i sprzężonego z nim steru wysokości. Pętlę dzielimy na klasyczną i odwróconą. W pętli klasycznej głowa pilota jest skierowana do środka zataczanego okręgu, występują w niej przeciążenia dodatnie. W pętli odwróconej (inaczej plecowej) głowa pilota jest na zewnątrz zataczanego kręgu, występują w niej przeciążenia ujemne. Przeciążenie jest największe w momencie wprowadzania tej figury i jej kończenia. Pętlę może wykonać przystosowany do tego samolot, szybowiec a nawet niektóre śmigłowce.Airbus A400M Atlas – czterosilnikowy ciężki samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym, produkowany przez koncern Airbus Military jako wspólny, ogólnoeuropejski wszechstronny transportowiec wojskowy.
An-124 na targach w roku 2018

W roku 1958 ustanowiono podczas targów w Farnborough rekord pod względem liczby samolotów wykonujących pętlę w jednej formacji – dokonały tego (dwukrotnie) dwadzieścia dwa Hawkery Huntery, w tym dwanaście ze 111. Eskadry RAF-u. Obecnie – w 2017 roku – rekord ten pozostaje niepobity. W 1988 roku podczas FIA odbył się pierwszy na Zachodzie pokaz w locie sowieckiego samolotu myśliwskiego MiG-29.

Hampshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche i cieśniną Solent.Statek powietrzny – urządzenie zdolne do unoszenia się (lotu) w atmosferze na skutek statycznego lub aerodynamicznego oddziaływania powietrza.

W 2016 roku podczas targów podpisano umowy o łącznej wartości 123,9 miliarda dolarów, w tym na 856 samolotów o łącznej wartości prawie 94 miliardów dolarów. Dwa lata wcześniej łączna wartość umów wyniosła około 204 miliardów dolarów.

Targi mają charakter międzynarodowy od roku 1966. Obecnie ich organizatorem jest Farnborough International Ltd.

Wypadek[ | edytuj kod]

6 września 1952 roku podczas pokazu w locie doszło do wypadku samolotu de Havilland DH.110. Maszyna pilotowana przez Johna Derry’ego rozpadła się w locie, zabijając obu członków załogi, a jej szczątki spadły na publiczność. Na miejscu zginęło dwadzieścia siedem osób, a ponad sześćdziesiąt zostało rannych, w tym wiele ciężko.

Airbus A380 (początkowo znany jako Airbus A3XX) – dwupoziomowy, czterosilnikowy samolot pasażerski produkowany przez przedsiębiorstwo Airbus. Dzięki temu, że górny pokład ciągnie się przez całą długość kadłuba, A380-800 mieści 555 osób przy podziale na trzy klasy lub nawet 853 przy konfiguracji całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej, wyprzedzając pod względem powierzchni drugiego na liście Boeinga 747-400 (Jumbo Jeta) o 50%.MiG-29 (ros. МиГ-29, oznaczenie NATO Fulcrum) – radziecki, obecnie rosyjski współczesny myśliwiec frontowy, opracowany przez biuro konstrukcyjne MiG. Oblatany w 1977 roku i produkowany od 1983 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Major Air shows (ang.). aviationcv.com, 27 czerwca 2015. [dostęp 11 lutego 2017].
 2. Farnborough International Airshow Places Renewed Focus on Engaging Young People with Industry (ang.). farnboroughairshow.com, 5 marca 2019. [dostęp 2019-03-07].
 3. Ian Goold: 60 years of Farnborough air shows (ang.). flightglobal.com, 3 lipca 2008. [dostęp 11 lutego 2017].
 4. CXI(F) Sqn History (ang.). 111sqn.com. [dostęp 12 lutego 2017].
 5. Farnborough International Airshow Defies Industry Expectations With Over US$100 Billion In Orders (ang.). farnborough.com, 15 lipca 2016. [dostęp 11 lutego 2017]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 lutego 2017)].
 6. 2016 Sales Brochure (ang.). farnborough.com. [dostęp 11 lutego 2017]. [zarchiwizowane z tego adresu (22 lutego 2016)].
 7. Welcome to Farnborough International Ltd (ang.). farnboroughinternational.org. [dostęp 11 lutego 2017].
 8. Łukasz Golowanow: Śmierć w Farnborough. konflikty.pl, 27 maja 2013. [dostęp 11 lutego 2017].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa targów
 • An-124 Rusłan (kod NATO: Condor) – czterosilnikowy, odrzutowy, strategiczny samolot transportowy produkcji radzieckiej, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Antonowa. Wielkością ustępuje obecnie jedynie maszynie opartej na jego konstrukcji - An-225 Mrija oraz Airbusowi A380. W chwili oblotu 26 grudnia 1982 i późniejszej oficjalnej prezentacji podczas paryskiego salonu lotniczego (Paris Air Show) 28 maja 1985 był największym produkowanym samolotem transportowym świata, odbierając palmę pierwszeństwa amerykańskiemu Lockheed C-5 Galaxy.Samolot myśliwski, myśliwiec – samolot bojowy przeznaczony przede wszystkim do zwalczania innych statków powietrznych i uzyskania przewagi powietrznej, jak i obrony własnych samolotów o innym przeznaczeniu, czym różni się od bombowców, służących do atakowania celów naziemnych, głównie przy użyciu bomb. Myśliwce z założenia są względnie małe, przeważnie jednomiejscowe, a przy tym silnie uzbrojone, szybkie i bardzo zwrotne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.
  Royal Aircraft Establishment (w skrócie RAE) – angielskie przedsiębiorstwo badawcze, ostatnio (2007) pod kontrolą Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.
  Farnborough – miasto w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, w hrabstwie Hampshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 57 147 osób. Ośrodek badań lotniczych; na południe od miasta poligon wojskowy Aldershot.
  Avro 707 – brytyjski, eksperymentalny bombowiec, służący do zbadania konstrukcji samolotu bezogonowego ze skrzydłami w układzie delta, zastosowanej następnie podczas budowy bombowca Avro 698 znanego lepiej pod nazwą Avro Vulcan.
  Targi – tradycyjnie rodzaj wystawy, ekspozycji towarów na arenie międzynarodowej lub krajowej, połączonej ze sprzedażą. Obecnie pojmowane jako wydarzenia targowe – narzędzie marketingu bezpośredniego (twarzą w twarz), służące budowaniu relacji z dotychczasowymi i potencjalnymi kontrahentami. Ekspozycja targowa jest tylko jednym z elementów tworzących targi. Inne elementy wydarzenia targowego to m.in. eventy, matchmaking, konferencje i seminaria. Obserwuje się wysoką specjalizację wydarzeń targowych, koncentrację na określonych sektorach rynku. Coraz wyraźniej następuje także podział na targi typu business-to-business oraz business-to-costumer.

  Reklama