Farah (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Farah (pers. ‏فراه‎) – jedna z 34 prowincji Afganistanu. Położona na zachodzie kraju. Stolica prowincji w Farah.

Helmand (pasztuński هلمند) – jest jedną z 34 prowincji Afganistanu. Położona na południowym zachodzie kraju. Stolica prowincji mieści się w Laszkar Gah. Rzeka Helmand dostarcza wilgoci temu wyjątkowo pustynnemu regionowi.Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.

Powierzchnią odpowiada połowie obszaru Korei Południowej i graniczy z innymi prowincjami: na północy z Herāt, na północnym wschodzie z Ghor, na południowym wschodzie z Helmand, na południu z Nimruz, zaś granicę zachodnią stanowi granica z Iranem. Jest to jedna z większych prowincji Afganistanu. W 2021 roku prowincja liczyła ponad 573 tys. mieszkańców.

Herat (perski: هرات) – jest prowincją w Afganistanie, razem z prowincjami Badghis, Farah i Ghor tworzy zachodni region kraju. Głównym miastem prowincji i administracyjną stolicą jest Herat, jego bliskie sąsiedztwo z Iranem czyni go drażliwym obszarem, ponieważ Iran usiłuje chronić swoje interesy w post-talibańskim Afganistanie.Afganistan, Islamska Republika Afganistanu (dari افغانستان, trl. Afghānestān, trb. Afghanestan; جمهوری اسلامی افغانستان, trl. Jomhūrī-ye Eslāmī-ye Afghānestān, trb. Dżomhuri-je Eslami-je Afghanestan; paszto افغانستان, trl. Afghānistān, trb. Afghanistan; د افغانستان اسلامي جمهوریت, trl. Də Afghānistān Islāmī Jumhūriyat, trb. Dy Afghanestan Eslami Dżumhurijat) – śródlądowe państwo położone w Azji Środkowej.

Na terenie prowincji na południe od stolicy w Farah znajdują się ruiny Zamku Infidel.

Kultura[ | edytuj kod]

Farah zamieszkane jest w większości przez Pasztunów. Wokół stolicy prowincji znajduje się obszar zamieszkany przez Tadżyków, natomiast w rozproszeniu zamieszkują Aimakowie.

W Farah znajduje się mauzoleum Syed Mohammed Jaunpuri uznawanego swego czasu za Mahdiego, które jest corocznie nawiedzane przez rzesze pielgrzymów z całego świata, a w szczególności z Pakistanu i Indii.

Ghôr (również jako Ghûr, Ghur lub Ghor) – jest górską prowincją położoną w centralnej części Afganistanu. Stolica prowincji w Czaghczaran.Golestan lub też Gulistan (pasztuński/perski: گلستان), jeden z powiatów w afgańskiej prowincji Farah. Zamieszkiwany w 80% przez Pasztunów, a poza tym przez mniejszość tadżycką. W przybliżeniu w 2004 roku mieszkało tam 53780 osób.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Granica afgańsko-irańska to granica międzypaństwowa dzieląca terytoria Afganistanu i Iranu, ciągnąca się na długości 936 km.

Reklama