Fantazja (muzyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fantazja (gr. phantasia – wyobraźnia)

Potpourri (wymowa: popuri; fr. bigos) - wiązanka instrumentalna różnych popularnych melodii z oper, operetek, pieśni ludowych itp. utworów podobnego typu lub jednego kompozytora. Jedna z form muzyki popularnej i rozrywkowej (porównaj: fantazja, parafraza).Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
 1. Utwór instrumentalny, często wirtuozowski, swobodnie zestawiający różne melodie operowe, operetkowe lub ludowe (porównaj: potpourri, parafraza).
 2. Utwór oryginalny kompozytora, oparty często na wielu kontrastujących ze sobą tematach (porównaj: rapsodia).
 3. Fantazja chorałowa – forma opracowania chorału z XVIII w., pokrewna przygrywce chorałowej. W baroku także teat muzyczny nieprzypisany konkretnej formie muzycznej. (J.S. Bach).

Znane fantazje:

Parafraza – swobodna przeróbka tekstu lub tłumaczenia, która rozwija lub modyfikuje treść oryginału, zachowując jednak jego zasadniczy sens. Przeciwieństwo metafrazy – literalnego przekazu słowo w słowo. Parafraza jest czytelna tylko wtedy, gdy odwołuje się do dzieła powszechnie znanego.Konstanty Antoni Gorski (ur. 13 czerwca 1859 w Lidzie, zm. 31 maja 1924 w Poznaniu) – polski kompozytor, skrzypek-wirtuoz, pedagog, dyrygent, działacz społeczny, autor pieśni, dwóch oper i wielu utworów instrumentalnych.
 • Fryderyk ChopinFantaisie-Impromptu cis-moll op. 66
 • Johann Sebastian Bach – Fantazja (i fuga) g-moll BWV 542
 • Konstanty Gorski – Fantazja organowa f-moll
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wariacje
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jerzy Habela: Słowniczek muzyczny. Warszawa: PWM, 1968, s. 62. ISBN 83-01-11390-1. (pol.)
  2. Danuta Wójcik: ABC form muzycznych. Musica Iagellonica, 1999, s. 61. ISBN 83-7099-061-5. (pol.)
  3. Grove Dictionary vol. F ↓.
  4. Encyklopedia Muzyki ↓.
  5. Formy muzyczne 339 ↓.
  6. Grove Dictionary vol. C ↓.
  7. Formy muzyczne 30 ↓.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • The New Grove Dictionary of Music and Musicians. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.)
 • Encyklopedia muzyki. Andrzej Chodkowski (red.). Warszawa: PWN, 1995, s. 250. ISBN 83-01-11390-1. (pol.)
 • Józef Chomiński, Krystyna Wilkowska-Chomińska: Formy muzyczne. T. I: Małe formy instrumentalne. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1983, s. 335. ISBN 83-224-0224-4. (pol.)
 • Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości.Polonez-Fantazja As-dur op. 61 – dzieło Fryderyka Chopina. Skomponowane na fortepian solo w 1846, dedykowane a Madame A. Veyret. Opublikowane w roku kompozycji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Johann Sebastian Bach (ur. 21 marca/31 marca 1685 w Eisenach, zm. 28 lipca 1750 w Lipsku) – kompozytor i organista niemiecki epoki baroku, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Czołowa postać rodu Bachów.
  Przygrywka chorałowa - popularna w XVII w. forma muzyki instrumentalnej (najczęściej organowej), zwykle rodzaj wielogłosowego opracowania chorału luterańskiego.
  Wariacje – a w zasadzie temat z wariacjami, to samodzielna forma muzyczna lub część większego utworu instrumentalnego: sonaty, symfonii, koncertu o dość swobodnej budowie. Istotą wariacji jest przetworzenie tematu lub jego motywów. Ilość przetworzeń zależy od inwencji kompozytora, waha się od kilku do kilkunastu. Temat może być własny, zaczerpnięty z dzieła innego kompozytora lub oparty na motywach z muzyki ludowej. Wariacje mogą być na temat własny lub zapożyczony.
  Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth. [66] - impromptu w formie fantazji napisane przez Fryderyka Chopina w 1834. Dedykowane J. Fontanie. Chopin nie nadał Fantazji numeru opusowego - po jego śmierci zrobił to dedykant. Uznawana za jeden z najpiękniejszych utworów kompozytora.

  Reklama