Fantasos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fantasos (gr. Φαντασός Phantasós, łac. Phantasus) – w mitologii greckiej jeden z bogów snu. Był bratem Morfeusza i Ikelosa oraz synem Hypnosa.

Fobetor (także Ikelos, gr. Φοβήτωρ Phobḗtōr, łac. Phobetor, gr. Ἴκελος Íkelos, łac. Icelus) – bóg snów w mitologii greckiej. Był synem Hypnosa oraz bratem Morfeusza. Fobetor był personifikacją nocnych koszmarów. Pojawiał się w złych snach w postaci potwora, zwierzęcia, lub jakiegokolwiek obiektu nieożywionego.Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).

Wraz ze swym bratem Ikelosem zsyłał na ludzi sny o zwierzętach i przedmiotach. Uważano go za personifikację Oneirosa. Podobnie jak jego bracia, przedstawiany był pod postacią czarnoskrzydlatej istoty.

Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
Reklama