Familiada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Familiada

Familiadapolski teleturniej prowadzony przez Karola Strasburgera i emitowany na antenie TVP2 od 17 września 1994, oparty na amerykańskim formacie Family Feud.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Fiat Punto – model samochodu osobowego z segmentu B marki FIAT produkowany od 1993 roku. Dotychczas wyprodukowano trzy generacje tego modelu pod nazwą Punto oraz dwoma nazwami Fiat Punto Evo i Fiat Grande Punto. Samo słowo "punto" oznacza po włosku „punkt”, „kropkę”. Następca obecnej, III generacji modelu zostanie wprowadzony do produkcji nie wcześniej niż w 2015 roku.

Początkowo prowadzącym miał być Paweł Wawrzecki, jednak reżyser Grzegorz Warchoł wybrał Karola Strasburgera.

Program nagrywany jest w studiu telewizyjnym w Warszawie przy ul. Inżynierskiej 4, w budynku dawnego kina „Syrena”.

Od 2012 roku nowe odcinki programu nie pojawiają się w czasie wakacji.

Od września 2015 odcinki programu dostępne są w serwisie TVP VOD. Z powodu ograniczeń licencyjnych po pewnym czasie są one wycofywane z platformy.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Hanna Lis, z domu Kedaj, primo voto Smoktunowicz (ur. 13 maja 1970 w Warszawie) – polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, prowadząca programów informacyjnych, m.in. Teleexpressu i Wiadomości w TVP1, Wydarzeń w Polsacie oraz Panoramy w TVP2.

Telewizyjna Dwójka w lutym 2018 wprowadziła kolejną emisję powtórek teleturnieju. Miały się one ukazywać od poniedziałku do piątku o godzinie 14.00 (tak jak premiery), ale ostatecznie umieszczono je w popołudniowym paśmie o 16.00, później zaś (po zmianie godziny emisji „Koła Fortuny”) przesunięto je na 16.35. Bywa, że te powtórkowe emisje trafiają do zestawienia dwudziestu najchętniej oglądanych programów tygodnia.

Agata Maria Młynarska-Kieniewicz (ur. 23 marca 1965 w Warszawie) – polska dziennikarka, konferansjerka i prezenterka telewizyjna, obecnie związana z TVP1.Kapusta właściwa typowa, rzepa właściwa typowa, najczęściej jednak nazywana w skrócie rzepą (Brassica rapa subsp. rapa) – podgatunek kapusty właściwej, należący do rodziny kapustowatych (dawniej zwanej rodziną krzyżowych). Znany jest wyłącznie z uprawy, nie rośnie dziko.

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i wprowadzonego stanu epidemii, a co za tym idzie braku możliwości nagrania kolejnych odcinków, od 12 kwietnia do 1 maja 2020 TVP2 pokazywała powtórki teleturnieju. Za zgodą licencjodawcy zaczęto nagrywać kolejne odcinki – premierowe wydania powróciły 2 maja. Ponadto w związku z obowiązującymi przepisami sanitarnymi wprowadzono zmiany w studio i zasadach gry:

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • liczbę zawodników w drużynie zmniejszono do trzech,
 • nagrania przeprowadzane są bez publiczności (w finale, przy liczeniu punktów za odpowiedzi, za prowadzącym i uczestnikiem jest czarne tło oraz reflektor; z początku tylko czarne tło),
 • prowadzący zachowuje większy dystans wobec uczestników,
 • na „beczce” zamontowano ściankę ze szkła akrylowego,
 • prowadzący czyta pytania nie z tabliczek, lecz z tabletu (od 24 maja),
 • na koniec odcinka zawodnicy nie wychodzą na środek studia, tylko zostają na swoich miejscach.
 • Zasady programu[ | edytuj kod]

  W programie uczestniczą przedstawiciele dwóch drużyn, z których każda liczy 5 osób. Zespoły stanowią członkowie rodziny, a od 2007 roku mogą to być również grupy znajomych lub osób o wspólnych zainteresowaniach. Każda z drużyn ma wyznaczonego kapitana – głowę drużyny (w przypadku rodzin – głowę rodziny). Gra polega na odgadywaniu odpowiedzi udzielonych wcześniej przez ankietowanych. Teleturniej dzieli się na dwa etapy: pierwszy, który trwa tak długo, aż jedna z drużyn zdobędzie łącznie 300 punktów (składa się zatem z dowolnej liczby rund; w praktyce najczęściej pięciu, czasem czterech lub sześciu) oraz finał. Drużyna, która dostaje się do finału, bierze udział w następnym programie, przy czym może wystąpić w maksymalnie 3 kolejnych odcinkach. Każda drużyna ma swój kolor – niebieski bądź czerwony. Po czerwonej części studia staje drużyna, która w poprzednim odcinku weszła do finału. W przypadku, gdy zespół trzykrotnie uczestniczył w finale i tym samym stracił możliwość uczestniczenia w kolejnych odcinkach, o kolorze drużyny w kolejnym odcinku decyduje losowanie.

  Marek Gajewski (ur. 29 czerwca 1945, zm. 11 sierpnia 1995 w Warszawie) – polski aktor, lektor, spiker, prezenter i dziennikarz TVP.Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Obchodzone w II RP, formalnie świętem państwowym ustanowione w 1937, od 1939 nieobchodzone, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

  Pierwszy etap[ | edytuj kod]

 • Zawodnicy (na początku głowy rodzin / drużyn) podchodzą do pulpitu przy tablicy, po czym prowadzący czyta pytanie. Gracze zgłaszają się do odpowiedzi poprzez wciśnięcie przycisku. Jako pierwszy odpowiada gracz, który zgłosił się wcześniej. Drużyna, której przedstawiciel poda wyżej punktowaną odpowiedź (czyli taką, która padała częściej w ankietach), decyduje o wzięciu pytania dla siebie lub przekazaniu go drużynie przeciwnej. Jeżeli żaden z zawodników nie odpowie poprawnie na zadane pytanie (tj. nie udzieli odpowiedzi albo poda niewystępującą na tablicy), to prowadzący pyta naprzemiennie uczestników drużyn. Jako pierwszą pyta drużynę, do której należy uczestnik, który zgłosił się pierwszy.
 • W przypadku, gdy pierwsze cztery odpowiedzi będą błędne, następuje zmiana pytania. Kilkakrotnie zdarzyło się, że ta sytuacja została wyemitowana w telewizji.
 • Prowadzący kolejno pyta członków rodziny lub drużyn, często także rozmawiając z nimi na temat ich życia zawodowego i osobistego. Za dobrą odpowiedź na pytanie otrzymują tyle punktów, ile osób ankietowanych odpowiedziało wcześniej na to pytanie w ten sam sposób. Członkowie rodziny lub drużyn odpowiadają indywidualnie i nie mogą sobie nawzajem podpowiadać. Każda drużyna posiada trzy szanse – rodzina lub drużyna ma prawo dwukrotnie podać złą (niepunktowaną) odpowiedź, a po trzeciej złej odpowiedzi pytanie przechodzi na drużynę przeciwną, według zasad podanych poniżej.
 • Jeśli rodzina lub drużyna wypowie wszystkie punktowane odpowiedzi, wygrywa daną rundę i otrzymuje całość punktów z tablicy wyników.
 • Gdy rodzina lub drużyna poda dwa razy złą odpowiedź, drużyna przeciwna ma prawo się wspólnie naradzić.
 • Jeśli rodzina lub drużyna po raz trzeci poda złą odpowiedź, do gry wchodzą przeciwnicy. Jeśli uda im się podać punktowaną odpowiedź (wybieraną przez głowę rodziny lub drużyny po naradzie), to wygrywają oni daną rundę, przejmując wszystkie punkty zdobyte w niej przez przeciwników oraz (od 1999) dostają punkty za swoją odpowiedź. Jeśli odpowiedź jest błędna, to rundę wygrywają ich przeciwnicy.
 • Po wygraniu rundy o kolejność w następnej starają się kolejni członkowie rodzin lub drużyn. Trzy pierwsze rundy punktowane są normalnie, w czwartej liczbę punktów mnoży się przez 2, a od piątej mnoży się przez 3.
 • Do rundy finałowej dostaje się ta rodzina lub drużyna, która jako pierwsza zdobędzie przynajmniej 300 punktów.
 • Liczba punktowanych odpowiedzi ukrytych na tablicy jest zmienna. Początkowo była nieselekcjonowana (np. pierwsze pytanie miało odpowiedzi 5, ale na przykład drugie pytanie już 3 odpowiedzi). Od 2007 roku przy pierwszych trzech pytaniach wynosi zawsze 6 (do 2007 roku było też 7 i 8), czwarte, gdzie punkty mnoży się przez dwa, zawiera 4 lub 5 odpowiedzi., a piąte i każde kolejne 3 bądź dużo rzadziej 4 odpowiedzi. Piąte i każde kolejne pytanie ma punkty mnożone przez trzy.
 • W pierwszych wydaniach „Familiady” już trzecie pytanie było mnożone przez 2, od 4. pytania – przez 3.
 • Kilkakrotnie się zdarzało, że suma punktów za jedno pytanie przekraczała liczbę 100.
 • Finał[ | edytuj kod]

 • W finale uczestniczą 2 osoby z wygranej grupy, wyznaczone przez głowę rodziny lub drużyny.
 • Pierwsza osoba odpowiada na pytania podczas gdy druga słucha muzyki w tzw. „kąciku muzycznym”, aby nie słyszeć pytań ani odpowiedzi. Zawodnik ma 15 sekund, aby odpowiedzieć na 5 pytań, czytanych szybko przez prowadzącego. Przy kłopotach z pytaniem zadanym przez prowadzącego zarówno pierwszy, jak i drugi finalista mówi „dalej”.
 • Po udzieleniu odpowiedzi, wszyscy oprócz drugiego finalisty dowiadują się, jak punktowane były te odpowiedzi. Drugi finalista, opuszczając „kącik muzyczny”, widzi tylko sumę punktów zdobytych przez pierwszego finalistę.
 • Następnie wchodzi do gry drugi finalista, który nie widzi odpowiedzi podanych przez poprzednika. Słyszy te same pytania i na odpowiedzi ma 20 sekund. Zwiększona ilość czasu wynika z tego, że jeśli poda taką samą odpowiedź jak poprzednik, wtedy usłyszy dźwięk i musi podać inną odpowiedź.
 • Jeśli rodzina lub drużyna łącznie zdobędzie przynajmniej 200 punktów, wygrywa finał.
 • Kilkakrotnie zdarzało się, że pierwszy uczestnik finału sam zdobył 200 punktów bądź więcej, wtedy drugi zawodnik nie musiał już odpowiadać na pytania. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w odcinku wyemitowanym 8 listopada 2015.
 • Nagrody
 • Przegrana drużyna otrzymuje kwotę pieniężną równą liczbie zdobytych punktów pomnożonej przez 3 (do końca 1998 roku mnożnikiem było 2,5), symboliczne nagrody od sponsora, np. kuferki ze słodyczami oraz zdjęcie pamiątkowe.
 • Nagroda za wygranie części pierwszej, gdy drużyna nie wygrywa finału to kwota pieniężna równa sumie punktów zdobytych w części pierwszej i w finale pomnożonej przez 3 (w sumie od 900 zł do 2394 zł).
 • Nagroda za wygranie finału wynosi 25 000 zł (do początków 1995 roku główna nagroda wynosiła 100 milionów starych złotych, od 1995 do 27 grudnia 1998 roku – 10 000 zł, a od 1 stycznia 1999 do 21 września 2019 – 15 000 zł), oraz kwota równa liczbie punktów zdobytych w części pierwszej pomnożonej przez 3 (w sumie od 25 900 zł do 26 797 zł).
 • Karol Strasburger (ur. 2 lipca 1947 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Od 1994 jest gospodarzem teleturnieju Familiada w TVP2.Szkło akrylowe (szkło organiczne; inaczej pleksi, pleksiglas, metapleks) – przezroczyste tworzywo sztuczne, którego głównym składnikiem jest polimer – poli(metakrylan metylu) (PMMA). Niektóre rodzaje pleksiglasu zawierają też pewne ilości innych polimerów i kopolimerów poliakrylowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]




  Warto wiedzieć że... beta

  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
  Maciej Kurzajewski (ur. 29 stycznia 1973 w Kaliszu) – polski prezenter telewizyjny, dziennikarz sportowy TVP Sport i TVP1.
  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (łac. Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi; pot. Boże Ciało, rzadziej Święto Ciała i Krwi Pańskiej) – w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, święto nakazane.
  Nina Terentiew-Kraśko (ur. 14 marca 1946 w Warszawie) – polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, wieloletnia szefowa TVP2, Dyrektor Programowy Telewizji Polsat.
  Tadeusz Sznuk (ur. 16 lipca 1943 w Kielcach) – dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezenter telewizyjny, komentator pokazów lotniczych, pilot samolotów i śmigłowców. Z wykształcenia inżynier elektronik.
  Grzegorz Warchoł (ur. 31 sierpnia 1947 r. w Krakowie) – polski aktor, reżyser teatralny, telewizyjny i filmowy, także scenarzysta i producent filmowy.
  Format telewizyjny - pojęcie oznaczające licencję na produkcję kolejnych wersji audycji telewizyjnej, który jest już lub był produkowany na innym rynku (zwykle: w innym państwie). Kupując format, stacja telewizyjna lub działający na jej rzecz zewnętrzny producent nabywa możliwość legalnego powielenia istniejącego już programu.

  Reklama