False Bay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

False Bay (afrikaans: Valsbaai) – zatoka w RPA, przy przylądku Hangklip i Półwyspie Przylądkowym na południowym skraju Afryki.

Klif, faleza, urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.Kogelberg - pasmo górskie w Republice Południowej Afryki, rozłożone wzdłuż wybrzeży False Bay w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Wchodzi w skład łańcucha Cape Fold Belt.

Opis[ | edytuj kod]

Zachodnie i wschodnie brzegi zatoki są skaliste i klifowe. Bezpośrednio z nich wznoszą się szczyty powyżej 1000 m, m. in.: Kogelberg (1269 m), Sommerset Sneeukop (1590 m) i Wemmershoek (1788 m). Północny brzeg jest płaski i przyjmuje formę długiej piaszczystej plaży. W najszerszym miejscu zatoka ma 30 km szerokości.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o zatoce miała miejsce w 1488 roku, kiedy to Bartolomeu Dias nazwał ją "zatoką między górami". Obecna nazwa (dosł.: fałszywa zatoka) wywodzi swój rodowód z wczesnych lat po odkryciu, kiedy to żeglarze, płynący do i z Holenderskich Indii Wschodnich, mylili Przylądek Hangklip z Przylądkiem Dobrej Nadziei, ze względu na podobny kształt gór; przez co uznawali tę zatokę za Zatokę Stołową, położoną dalej na zachód.

Przylądek Dobrej Nadziei (ang. Cape of Good Hope, afr. Kaap die Goeie Hoop, port. Cabo da Boa Esperança), pierwotnie Przylądek Burz (port. Cabo das Tormentas) – przylądek leżący w Republice Południowej Afryki, 160 km na północny zachód od Przylądka Igielnego. Stanowi zakończenie Półwyspu Przylądkowego, u którego nasady leży Kapsztad.Język afrikaans, język afrykanerski (afrikaans, Afrikaanse taal) – indoeuropejski język należący do dolnosaksońskiej gałęzi języków zachodniogermańskich i jest językiem ojczystym południowoafrykańskich Koloredów oraz białych Afrykanerów. Powstał na styku kultur w Kolonii Przylądkowej z XVII-wiecznych dialektów niderlandzkich pod wpływem języka malajskiego i portugalskiego oraz miejscowych języków ludów hotentockich (Khoi, Khoikhoi). Niderlandzkim - językiem urzędowym holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (VOC) - mówili funkcjonariusze, żołnierze Kompanii oraz europejscy osadnicy, przybywający na tereny dzisiejszej Republiki Południowej Afryki od połowy XVII wieku, a pochodzący głównie z Holandii i Niemiec oraz w mniejszym stopniu z Francji i Skandynawii. Koloniści ci dali początek Burom, czyli przodkom dzisiejszych Afrykanerów. Językiem malajskim i portugalskim posługiwała się na Przylądku większość sprowadzanych niewolników. W ten sposób afrikaans ukształtował się na styku języków, kultur, ras i religii jako język codziennej komunikacji i aż do końca XIX wieku traktowany był pogardliwie jako mowa Hotentotów, Koloredów oraz niewykształconych farmerów z prowincji. Podstawowy zasób słownictwa w afrikaans, ok. 90%, pochodzi z języka niderlandzkiego, lecz wykazuje on także wpływy leksykalne malajskiego, portugalskiego, a od XIX wieku także elementy przejęte z języka angielskiego oraz murzyńskich języków bantu.
Warto wiedzieć że... beta

Półwysep Przylądkowy (ang. Cape Peninsula, afr. Kaapse Skiereiland) – skalisty półwysep, o długości 75 km, wybiegający w głąb Oceanu Atlantyckiego.

Reklama