Falowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Falowa (968 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach Zachodnich.

Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Jest drugim pod względem wysokości szczytem masywu Falowej i Czereniny w Paśmie Łopiennika i Durnej. Znajduje się na północny zachód od Czereniny, z którą łączy go boczny, wyrównany grzbiet. Stoki oraz wierzchołek są zalesione i dość strome. Północne zbocze opada do doliny Bowańskiego, północno-zachodnie do doliny Solinki, zaś zachodnie – ku dolinie Dołżyczki.

Dołżyca (dawn. Dołżyce, w latach 1977-1981 Zakole) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna przy drodze wojewódzkiej nr 897, nad rzeką Solinką.Solinka – rzeka w Bieszczadach Zachodnich, największy po Osławie bieszczadzki dopływ Sanu. Ma 45 km długości i jest pod tym względem trzecia w Bieszczadach. Jej źródła znajdują się na południowych stokach Rosochy w masywie Hyrlatej, na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Uchodzi do Jeziora Solińskiego we wsi Bukowiec (poziom wody ok. 410 m n.p.m.).

Szlaki turystyczne[ | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny czarny DołżycaJaworzec
  • z Dołżycy 1.30 h (↓ 0.45 h)
  • z Jaworca 2.30 h (↓ 2 h)
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

    1. Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75 000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK SA. ISBN 83-7329-436-8.
    Bieszczady Zachodnie (522.12) – rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m n.p.m.) na zachodzie. Obszar ten w większości leży na terenie Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Charakterystyczny krajobraz Bieszczadów to równoległe, długie, ciągnące się z północnego zachodu na południowy wschód pasma górskie, których wysokość wzrasta z zachodu na wschód. Najwyższym szczytem Bieszczadów Zachodnich jest Tarnica (1346 m n.p.m.), najwybitniejszym – Wielka Rawka (523 m nad przeł. Beskid).
    Reklama