Fallout: New Vegas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fallout: New Vegasfabularna gra akcji stworzona przez Obsidian Entertainment, wydana przez Bethesdę Softworks w 2010 roku na platformy Microsoft Windows, Xbox 360 i PlayStation 3. W latach 2010–2012 ukazywały się dodatki i rozszerzone edycje gry.

Black Isle Studios był to oddział firmy Interplay Entertainment, zajmującej się branżą rozrywki elektronicznej, a specjalizującą w tworzeniu gier komputerowych. Siedzibą Black Isle Studios było Los Angeles (Kalifornia), USA. Oddział ten został założony w roku 1998, a nazwa została "zapożyczona" od Feargusa Urquharta, jako bezpośrednie nawiązanie do jego kraju rodzinnego – Szkocji. Black Isle Studios jest znane głównie dzięki stworzeniu gry Planescape: Torment oraz serii Fallout.Kathryn Felicia Day (ur. 28 czerwca 1979 w Huntsville, Alabama) – amerykańska aktorka, także głosowa, piosenkarka, pisarka i streamerka. Najbardziej znana jest jako twórczyni, gwiazda, scenarzystka i producentka oryginalnej serii internetowej The Guild (2007-2013), luźno bazującej na jej życiu jako gracza. Zagrała także w Dragon Age: Redemption (2011). Day była członkiem zarządu International Academy of Web Television od grudnia 2009 do końca lipca 2012 roku.

Chociaż New Vegas wydany został po Fallout 3, wykorzystując podobne rozwiązania dotyczące rozgrywki i dzieląc z nim ten sam silnik graficzny, nie stanowi jego bezpośredniej kontynuacji. Część rozwiązań zaczerpnięta została z Fallout 2. Gra spotkała się z pozytywnym przyjęciem krytyków, będąc również sukcesem komercyjnym, rozchodząc się w ponadpięciomilionowym nakładzie.

Matthew Langford Perry (ur. 19 sierpnia 1969 w Williamstown) – amerykańsko-kanadyjski aktor, najbardziej znany dzięki roli Chandlera Binga w serialu telewizyjnym Przyjaciele (1994–2004).Ruletka – pseudolosowa, często hazardowa gra, grana w większości kasyn. Są dwa systemy ruletki: europejski i amerykański.

Opis[ | edytuj kod]

Miejsce akcji[ | edytuj kod]

Cosplayerzy wcielający się w członków Legionu Cezara i RNK.

Akcja Fallout: New Vegas rozgrywa się w postapokaliptycznej przyszłości, w roku 2281 – cztery lata po wydarzeniach przedstawionych w Falloucie 3 i 204 lata po tzw. wielkiej wojnie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która doprowadziła do niemal całkowitego wyniszczenia ludzkości. Dawne miasto Las Vegas, przemianowane na Nowe Vegas, i okoliczne tereny zasiedlone są przez różne frakcje, spośród których najbardziej znaczące są Republika Nowej Kalifornii (RNK), Legion Cezara i Pan House. Zmagającej się z problemami RNK znanej z Fallout 2 udaje się sprawować kontrolę nad większością terenów Mojave. Parający się niewolnictwem Legion Cezara, stworzony na wzór armii starożytnego Rzymu, po zjednoczeniu pod sobą 86 klanów planuje podbić Nowe Vegas, kontrolowane przez tajemniczego biznesmena Pana House’a dzięki armii robotów ochronnych – securitonów. Wśród innych frakcji znajdują się ciężkozbrojni Boomersi, którzy po opuszczeniu swojej krypty osiedlili się w Bazie Lotniczej Nellis; gang zbiegłych skazańców nazywanych kajdaniarzami; Wielcy Chanowie, plemię wytwórców i dealerów narkotyków; będący sobowtórami Elvisa Presleya Królowie oraz stanowiące pozostałość po armii amerykańskiej Bractwo Stali próbujące zdobyć i zabezpieczyć wszelką przedwojenną technologię mogącą wyrządzić znaczne szkody. Wśród istniejących w rzeczywistości miejsc, które odwiedzić można w New Vegas, znalazły się m.in. Zapora Hoovera dostarczająca energię do Nowego Vegas, Nellis Air Force Base i elektrownia słoneczna HELIOS Jeden.

Valve Corporation – amerykański producent gier komputerowych. Valve jest znane ze swego pierwszego produktu – Half-Life – który został wydany w listopadzie 1998, jego sequela, Half-Life 2 (2004), oraz platformy Steam uruchomionej w 2003 roku.James "Jimmy" Paul Marsden (ur. 18 września 1973 roku w Stillwater, w stanie Oklahoma) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, model.

Fabuła[ | edytuj kod]

Gracz sprawuje kontrolę nad kurierem pracującym dla Mojave Express, nazywanym po prostu Kurierem. W trakcie podróży celem dostarczenia przesyłki zawierającej przedmiot nazywany Platynowym Sztonem Kurier wpada w zasadzkę przygotowaną przez Benny’ego – gangstera i właściciela kasyna The Tops, który kradnie przesyłkę i zostawia Kuriera na pewną śmierć po strzeleniu mu w głowę. Będący świadkiem wydarzenia robot Victor zanosi Kuriera do doktora Mitchella w Goodsprings. Mimo szoku pourazowego, po dojściu do siebie Kurier wyrusza na pustkowia celem odnalezienia Benny’ego i odzyskania skradzionej przesyłki.

Gamasutra – strona internetowa założona w 1997 roku, skupiająca się na wszystkich aspektach produkcji gier. Właścicielem strony jest UBM Tech.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
Zapora Hoovera, będąca celem walk frakcji zamieszkujących Pustkowia Mojave.

Kurier dociera na Strip Nowego Vegas, gdzie odnajduje Benny’ego i odzyskuje Szton, zostaje jednak wplątany w konflikt pomiędzy Legionem Cezara, Republiką Nowej Kalifornii i Panem House’em. Każda z frakcji chce zająć wciąż sprawną Zaporę Hoovera, zaopatrującą okolicę w energię i czystą, nienapromieniowaną wodę – zdobycie Zapory równoznaczne jest z przejęciem kontroli nad Nowym Vegas i Pustkowiami Mojave. Okazuje się, że Pan House, przed wojną będący człowiekiem, obecnie żyjący dzięki komorze podtrzymywania życia, przed wielką wojną zlecił wykonanie Platynowego Sztonu, mającego na celu ulepszenie armii securitonów i zwiększenie ich wydajności bojowej. Benny, dzięki pomocy przeprogramowanego securitona Pana Tak, dowiedział się o Sztonie i postanowił zdobyć go dla siebie.

Dan Trejo (ur. 16 maja 1944 w Los Angeles w stanie Kalifornia, USA) – amerykański aktor filmowy meksykańskiego pochodzenia. Najbardziej znany jest z ról czarnych charakterów i przestępców. Często występuje w filmach Roberta Rodrigueza.Interplay Entertainment Corporation – amerykański producent i wydawca gier komputerowych. Najbardziej znanymi grami Interplay są gry z serii Fallout. Firma stoi na krawędzi bankructwa od 2004 roku.

Kurier musi opowiedzieć się po jednej ze stron – walczyć dla Cezara, RNK, Pana House’a bądź samemu przejść władzę nad Nowym Vegas przy pomocy Pana Tak i Benny’ego, jeśli zdecyduje się go oszczędzić. Po wykonaniu szeregu zadań dla wybranej frakcji, wzmacniającej jej wpływ w regionie, okazuje się, że Legion Cezara przypuszcza szturm na Zaporę Hoovera. Kurier może przyłączyć się do Legionu, umożliwiając mu zajęcie Zapory, wspomóc RNK w jej obronie, podłączyć system Zapory do sieci Pana House’a, dzięki czemu kontrolę nad nią przejmie House lub pracujący dla Kuriera Pan Tak, bądź wysadzić zaporę w powietrze, kończąc wojnę raz na zawsze.

Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Silnik graficzny – część kodu aplikacji odpowiedzialna za tworzenie grafiki (2D lub 3D) na ekranie komputera. Zawiera elementy konieczne do wykonywania złożonych matematycznych obliczeń i przekształceń elementów grafiki.
Jednoręki bandyta – maszyna hazardowa dobierająca losowe konfiguracje różnych symboli (najczęściej są to owoce). Wygrana następuje w momencie ułożenia się w jednym rzędzie identycznych znaków. Gra się na określone stawki, które pochłaniają pewną liczbę punktów, które przeliczane są na pieniądze. Im wyższa stawka, tym większy mnożnik, bądź więcej punktowanych linii. Na ekranie zazwyczaj są trzy bębny, po 3 znaki. Są też dodatkowe, wyżej punktowane znaczki.
Park Narodowy Zion (ang. Zion National Park) - park narodowy położony w USA w południowo-zachodniej części stanu Utah (w hrabstwach Washington, Iron i Kane). Na terenie parku występują liczne urwiska skalne, wodospady i rzeki. Największą atrakcją parku jest Zion Canyon. Nazwa kanionu pochodzi od mormońskich osadników, którzy nazwali go Zion, czyli Syjon. Park położony jest 336 km na północny wschód od Las Vegas. Przez park wiedzie droga Zion Canyon Scenic Drive, z której można podziwiać piękno kanionu. Park zajmuje obszar w zachodniej części wyżyny Kolorado i zbudowany jest ze skał piaskowcowych, które tworzą płaskie stoliwa, kręte kaniony i malownicze formy skalne przypominające zamki, iglice i wieże. Teren parku rozcięty jest głęboką doliną Rzeki Dziewiczej (ang.Virgin River).
Minigra – zwyczajowe określenie małych, dodatkowych gier dostępnych dla gracza w większych grach komputerowych. Przykładową minigrą może być odbijanie piłki baseballowej deskorolką w grze Tony Hawk’s Pro Skater 4 lub gra w Air Hockeya w Beyond Good & Evil.
Szybkostrzelność to liczba strzałów jaką dana broń palna może oddać w ciągu określonego czasu (najczęściej minuty). Rozróżnia się:
Bohater niezależny (BN; ang. non-player character, non-person character lub non-playable character, skracane do NPC) – w grach fabularnych i niektórych fabularnych grach komputerowych określenie każdej postaci, w którą nie wciela się żaden z graczy. Odgrywana jest ona przez Mistrza Gry lub program.
Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2010 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

Reklama