• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Failure  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Mainstream Rock Songs (dawniej Mainstream Rock Tracks) – publikowana od 21 marca 1981 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki grane przez stacje radiowe o formacie mainstream rock.Space rock – styl w muzyce rockowej, przez niektórych uznawany wręcz za samodzielny gatunek rocka, charakteryzujący się hipnotycznym nastrojem i intensywną fakturą. Zwykle długie i powolne utwory odznaczają się gęstą przestrzenią dźwiękową budowaną przez szmery, zwielokratniane dźwięki gitar, delikatnie dudniący bas oraz minimalistycznie grającą, nisko strojoną perkusję. Śpiew odgrywa drugorzędną rolę i jest zwykle stonowany z muzyką. Teksty często dotyczą astronomii, science fiction, fantasy lub podróży kosmicznych.

  Failure – amerykański zespół rockowy (często określany mianem rocka alternatywnego i space rock) aktywny w latach 1990-1997, reaktywowany w roku 2014. Grupa nagrała trzy dobrze przyjęte przez krytyków albumy studyjne. Formacja jest nierzadko porównywana do innych grup, które w owym okresie były uznawana za alternatywne, np. i Nirvana, Soundgarden i Bush, jest jednak wyróżniana ze względu na dużą uwagę przykładaną do faktury, innowacyjne używanie gitar i zastosowanie przetwarzania sygnałów, a także zauważalny rozwój brzmienia grupy na kolejnych albumach. Pomimo że zespół nie odniósł sukcesu komercyjnego, nadal ma wielu fanów oraz jest ceniony na rynku muzycznym i środowisku związanym z rockiem alternatywnym.

  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Historia[ | edytuj kod]

  Failure utworzyli Ken Andrews (śpiew/gitara) i Greg Edwards (gitara basowa/gitara akustyczna) w 1990. Muzycy poznali się w Los Angeles, po czym nagrali kilka dem składających się z czterech utworów wraz z perkusistą Robertem Gaussem. W 1991 grupa nagrała kilka utworów w studiu pod okiem producenta Paula Laniego (który wcześniej pracował m.in. dla Enuff Z'nuff) i inżyniera Randy Pekicha; Cztery z utworów nagranych na tych sesjach zostały wydane przez nieistniejącą obecnie wytwórnię Sweet Smelling Records na dwóch płytach winylowych, "Pro-Catastrophe" i "Comfort".

  Troy van Leeuwen (ur. 5 stycznia 1970 w Los Angeles w stanie Kalifornia w USA) - amerykański gitarzysta i kompozytor rockowy.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1992 Failure podpisał kontrakt ze Slash Records, która wydała pierwszy album grupy – Comfort, we wrześniu 1992. W ramach trasy koncertowej promującej album Failure zagrał kilka koncertów wraz z grupą Tool. Steve Albini (producent albumu) nie był zadowolony z efektów współpracy, tak więc kiedy Andrews i Edwards powrócili do studia w 1993 w celu nagrania kolejnej płyty, sami odegrali rolę producentów. W czasie prób zespół opuścił Gauss, jego miejsce zajął Kellii Scott. Drugi album formacji, Magnified, został wydany w marcu 1994; promocyjny teledysk (pierwszy w historii zespołu), wydany na potrzeby utworu "Undone", nie odniósł niemal żadnego sukcesu. Failure ponownie wybrali się w trasę koncertową wraz z Tool; podczas każdego z koncertów gitarzysta Tool Adam Jones grał na gitarze rytmicznej w utworze z albumu Comfort, "Macaque".

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Soundgarden – amerykańska grupa muzyczna, założona w roku 1984 w Seattle, przez wokalistę i gitarzystę Chrisa Cornella, gitarzystę prowadzącego Kima Thayila i basistę Hiro Yamamoto, należąca wraz z Nirvaną, Pearl Jam i Alice in Chains do tzw. "Wielkiej czwórki z Seattle". Zespół identyfikowany jest z nurtem grunge, czerpiący jednak inspirację z tradycji muzycznej zespołów garażowych lat sześćdziesiątych, szeroko pojętego rocka psychodelicznego a także muzyki heavy metalowej spod znaku Black Sabbath. Pierwsze cztery płyty utrzymane są w stylu heavy metalu, na 2 ostatnich zespół pokazał łagodniejsze i melodyjniejsze oblicze, kierując się w stronę bardziej alternatywnego brzmienia. Muzyka grupy opiera się na ciężkich riffach gitarowych Kima Thayila, wysokim śpiewie Chrisa Cornella i gęstej grze sekcji rytmicznej. Grupa była jednym z kilku zespołów grunge, która podpisała kontrakt z wytwórnią Sub Pop. Soundgarden jest także pierwszym zespołem który podpisał kontrakt z wytwórnią A&M Records w 1988 roku. Zespół był jednym z największych popularyzatorów muzyki grunge na początku lat dziewięćdziesiątych. Zespół został sklasyfikowany na 14 miejscu, na liście 100 greatest hard rock artists.Ponadto, Soundgarden znalazł się na 2 miejscu w plebiscycie na "Najcięższy zespół w historii" magazynu "Revolver".

  W związku z wciąż niezadowalającym sukcesem albumu zespół zaczął nagrywać ponownie na początku 1995, tym razem w domu na przedmieściach Los Angeles należącym do Lity Ford. W trakcie pisania i nagrywana materiału wygasł kontrakt zespołu ze Slash Records i wytwórnia nie była skłonna go przedłużyć. Tymczasowo muzycy skupili się na projektach pobocznych – Edwards razem z przyjaciółmi nagrał album coverów pod szyldem Replicants, zaś Andrews współpracował z takimi artystami jak Molly McGuire i Blinker the Star. Nagrany materiał został rozesłany do wytwórni z nadzieją na odzew, który nastąpił ze strony Warner Bros. Records. Fantastic Planet został wydany w sierpniu 1996; w międzyczasie do zespołu dołączył przyjaciel grupy i były współpracownik i kolega z zespołu Scotta, Troy van Leeuwen. Pierwszy singiel z płyty, "Stuck on You", uplasował się na 31. miejscu listy Mainstream Rock Tracks i 23. listy Modern Rock Tracks. Inne utwory, np. "Saturday Saviour" i "Pitiful" były nadawane w lokalnych stacjach radiowych.

  Adam Thomas Jones (ur. 15 stycznia 1965 w Park Ridge) - amerykański muzyk. Od 1990 roku gitarzysta progresywno-metalowego zespołu Tool. Reżyser i główny projektant wszystkich teledysków tej grupy. Wraz z Alexem Grey przygotowuje oprawę graficzną albumów Tool. Odpowiada również za oprawę wizualną podczas koncertów Tool.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1997 zespół został poproszony przez zaprzyjaźnioną formację God Lives Underwater o nagranie covera jednego z utworów Depeche Mode z przeznaczeniem na album tribute. Wybór Failure padł na "Enjoy the Silence". Album został dobrze przyjęty przez Depeche Mode, którzy chwalili zwłaszcza utwór nagrany przez Failure. W tym samym roku zespół wziął udział w festiwalu Lollapalooza. Początkowo grupa grała na bocznej scenie, później jednak z głównej, w związku z absencją jednego z zespołów.

  Faktura – w muzyce to rodzaj użytych przez kompozytora środków właściwych danej technice instrumentalnej lub wokalnej.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  19 listopada 1997 zespół poinformował opinię publiczną o swoim rozwiązaniu. Za powód podano "przyczyny osobiste".

  W roku 2014 zespół ogłosił reaktywację, gra koncerty oraz wydał EP-kę "2014" zapowiadającą nowy album, który ma zostać wydany na początku roku 2015.

  Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990). Przetwarzanie sygnałów zajmuje się wykonywaniem pewnych operacji na sygnałach oraz interpretacją tychże sygnałów.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Depeche Mode – brytyjska grupa muzyczna z kręgu elektronicznego popu, która powstała w 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii. Nazwa grupy powstała na podstawie inspiracji francuskim magazynem mody, zasugerował ją Dave Gahan. Powstanie Depeche Mode poprzedzała grupa Composition of Sound.
  Modern Rock Tracks – publikowana od 10 września 1988 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona czterdzieści najczęściej granych piosenek przez stacje radiowe o formacie modern rock, z których większość stanowią utwory z gatunku rocka alternatywnego. Notowanie powstało w odpowiedzi na eksplozję muzyki alternatywnej w amerykańskich radiach pod koniec lat 80.
  Tool – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Założona w 1990 roku w Los Angeles przez wokalistę Maynarda Jamesa Keenana, gitarzystę Adama Jonesa, basistę Paula D’Amoura i perkusistę Danny’ego Careya. Do 2007 roku zespół wydał cztery albumy studyjne które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych.
  Lita Ford, właśc. Carmelita Rosanna Ford (ur. 19 września 1958) – amerykańska piosenkarka heavymetalowa i gitarzystka, odnosząca największe sukcesy w latach 80.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Slash Records – firma fonograficzna utworzona w 1978 w Los Angeles pierwotnie specjalizującą się w wydawnictwie miejscowych zespołów punkrockowych. Jej założycielem był Bob Biggs wydawca punkowego fanzina "Slash" (który przestał ukazywać się w 1980 roku). Firma rozpoczęła działalność od wydania pierwszego singla zespołu The Germs Forming. Następnymi jej wydawnictwami były nagrania zespołu X (płyta Los Angeles z 1980). W 1981 roku została utworzona druga firma, zależna od Slash Records – Ruby Records, która wydawała m.in. albumy zespołów: Misfits, Dream Syndicate i Gun Club. W tym czasie Slash Records wzięła także udział w produkcji filmu dokumentalnego The Decline of Western Civilization, który promował ówczesne zespoły związane z nią. W następnych latach firma zaczęła współpracować z Warner Bros. To był pierwszy przypadek w USA "kolaboracji" firmy z punkowym rodowodem dla potentata jakim jest Warner. W katalogach Slash pojawiły się albumy wykonawców takich jak: Fear, Blasters, L7 i Los Lobos.
  Lollapalooza – jeden z największych amerykańskich „objazdowych” festiwali muzycznych. Pomysłodawcą i organizatorem jest Perry Farrell wokalista zespołów Jane’s Addiction i Porno for Pyros. Ideą festiwalu jest zaprezentowanie na jednej imprezie wykonawców odmiennych stylów muzycznych takich jak: rock alternatywny, indie rock, rap, punk rock i inne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.599 sek.