Fabryka Trzciny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba Fabryki Trzciny w latach 2003–2016

Fabryka Trzciny (pełna nazwa: Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny) – nieistniejące centrum kulturalne i artystyczne w Warszawie założone 2003 przez Wojciecha Trzcińskiego.

Krakowskie Przedmieście – jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek. Administracyjnie znajduje się w dzielnicy Śródmieście.Denaturat (spirytus skażony) – handlowa nazwa alkoholu etylowego (zwykle ok. 92%) skażonego substancjami mającymi uniemożliwić jego spożycie.

Opis[ | edytuj kod]

Centrum działało w latach 2003–2016 w kompleksie zabudowań fabrycznych z 1916 przy ul. Otwockiej 14 na Pradze-Północ.

Odbywały się tam koncerty, projekcje filmowe, przedstawienia, pokazy mody, oraz spotkania z pisarzami. Działały tam również bar i restauracja. Za barem ustawiono ścianę z butelek denaturatu.

Centrum posiadało również filię działająca pod nazwą Skwer. Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a.

Wojciech Trzciński za utworzenie centrum kultury z dawnej fabryki otrzymał w 2004 Paszport „Polityki” w kategorii „Kreator kultury”.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Martyna Śmigiel. Mała Warszawa w praskiej fabryce. „Gazeta Stołeczna”, s. 5, 29 maja 2017. 
  2. Jarosław Trybuś: Przewodnik po warszawskich blokowiskach. Warszawa: Muzeum Powstania Warszawskiego, s. 156. ISBN 978-83-60142-31-8.
Reklama