Fabiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fabiusz - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się nazwy rzymskiego rodu Fabiuszów, która z kolei pochodzi od łacińskiego faba - "bób". Wśród patronów tego imienia — św. Fabiusz, wspominany razem ze swoimi towarzyszami, św. Bassusem, Maksymem i Antymem.

Antônio Fábio Francez Cavalcante pseudonim Fabinho Capixaba (ur. 27 czerwca 1984, Vitória, Brazylia) – brazylijski piłkarz występujący na pozycji pomocnika.Fabio Cannavaro (ur. 13 września 1973 w Neapolu) – były włoski piłkarz grający na pozycji obrońcy. Zdobył tytuł najlepszego piłkarza roku 2006, rekordzista pod względem liczby występów w reprezentacji Włoch. Jego młodszy brat - Paolo - także jest piłkarzem.

Fabiusz imieniny obchodzi 11 maja i 31 lipca.

Żeński odpowiednik: Fabia

Znane osoby noszące imię Fabiusz:

 • Fabio Cannavaro - włoski piłkarz
 • Fabio Capello - włoski piłkarz
 • Fabio Casartelli - włoski kolarz
 • Fabio Costa de Brito - brazylijski piłkarz
 • Fabio Grosso - włoski piłkarz
 • Fabio Lanzoni - włoski model i aktor
 • Fabio Lione - wokalista zespołu Rhapsody
 • Fabio Pusterla - szwajcarski poeta, tłumacz i eseista, tworzący w języku włoskim
 • Fabio Quagliarella – włoski piłkarz
 • Antônio Fábio Francez Cavalcante, pseudonim Fabinho - brazylijski piłkarz
 • Fabiusz Piktor - historyk rzymski
 • Fabiusz Maksimus - rzymski konsul i wódz
 • Znane osoby noszące nazwisko Fabiusz:

  Fabio Capello (ur. 18 czerwca 1946 w San Canzian d’Isonzo) – włoski piłkarz, który grał na pozycji pomocnika, trener piłkarski, komentator telewizji Fox Sports Italia. Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
 • Laurent Fabius
 • Laurent Fabius (ur. 20 sierpnia 1946 w Paryżu) – francuski polityk. W latach 1984-1986 premier Francji. Dwukrotnie przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, jeden z liderów Partii Socjalistycznej. Od 2012 minister spraw zagranicznych.Fabio Lanzoni, znany bardziej pod pseudonimem Fabio (ur. 15 marca 1959 roku w Mediolanie) - włoski model i aktor, którego wizerunek znalazł się w latach 80. i 90. na okładkach powieści romansów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fabio Casartelli (ur. 16 lipca 1970 w Como, zm. 18 lipca 1995 w Tarbes) – włoski zawodowy kolarz szosowy, mistrz olimpijski.
  Fabio Tordiglione (ur. 9 października 1973 w Pizie) – włoski wokalista zespołów Rhapsody of Fire oraz Vision Divine. Wraz z Carloandreą Magnanim założył zespół Labyrinth. W 1997 roku wydali swoją debiutancką płytę pt. No Limits. Nagrał on także dwie płyty z zespołem Athena.
  Quintus Fabius Pictor, najstarszy historyk rzymski, który żył w III w. p.n.e. Napisał po grecku historię Rzymu, która nie zachowała się do naszych czasów. Wiadomości o tym dziele pochodzą od Polibiusza, Dionizjusza z Halikarnasu i Liwiusza.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Quintus Fabius Maximus Verrucosus Cunctator (ur. ok. 280 p.n.e. w Rzymie, zm. 203 p.n.e. w Rzymie) – rzymski polityk i wódz, pięciokrotnie konsul (233 p.n.e., 228 p.n.e., 215 p.n.e., 214 p.n.e. i 209 p.n.e.) oraz dwukrotnie dyktator (w roku 221 p.n.e. i ponownie w 217 p.n.e.). Przydomek Verrucosus oznacza "pokryty brodawkami", z powodu brodawek, jakie miał nad górną wargą. Drugi przydomek Kunktator (łac. "zwlekający") wywodził się od jego strategii w rozmieszczaniu wojsk podczas II wojny punickiej.
  Fabio Grosso (ur. 28 listopada 1977 w Rzymie) – włoski piłkarz grający na pozycji obrońcy, reprezentant Włoch, obecnie jeden z trenerów klubu Serie A Juventusu. W Palermo grał jako pomocnik, jednak w reprezentacji występuje na pozycji lewego obrońcy.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama