Fabian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fabianimię męskie pochodzenia łacińskiego, oznaczające "należący do Fabiusza" (mężczyzny z rodu Fabiuszów). Nazwa rodowa Fabiuszy wywodzi się zaś od słowa faba (bób) i pierwotnie oznaczała osobę zajmującą się uprawą bobu. Patronem imienia jest św. Fabian.

Fabian Gottlieb von Bellingshausen (niem.) albo Faddiej Bellingshausen (ros.) (ur. 20 września 1778, Saaremaa; zm. 13 stycznia 1852, Kronsztad) – badacz rosyjski, który w 1820 odkrył wybrzeże Antarktydy. Na jego cześć nazwano jedno z mórz przybrzeżnych tego lądu Morzem Bellingshausena. Dowodził drugą rosyjską wyprawą, która opłynęła Ziemię dookoła.Fabian Cancellara (ur. 18 marca 1981 w Wohlen koło Berna) – szwajcarski kolarz szosowy, dwukrotny medalista olimpijski i siedmiokrotny medalista mistrzostw świata. Jest jedynym kolarzem w historii, który cztery razy zdobył tytuł szosowego mistrza świata. Obecnie jest zawodnikiem drużyny RadioShack-Leopard.

Przejęte do polszczyzny w czasach najdawniejszych, jeszcze przed ustaleniem się w języku polskim spółgłoski f – która była wówczas zastępowana przez [p] lub [b] (tę drugą w zapożyczeniach niemieckich lub w wyrazach przejętych za niemieckim pośrednictwem) – w brzmieniu Pabian (vide Pabianice) i dopiero wtórnie sprowadzone do języka polskiego w brzmieniu Fabian. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Fabian w 2017 r. zajmował 37. miejsce w grupie imion męskich. W całej populacji Polaków Fabian zajmował w 2017 r. 100. miejsce (24 201 nadań).

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Fabien Alain Barthez (ur. 28 czerwca 1971 w Lavelanet) – były francuski piłkarz grający na pozycji bramkarza, którego cechowała łysina. Syn rugbisty Alaina Bartheza.

Fabian imieniny obchodzi 20 stycznia.

Znane osoby o imieniu Fabian[ | edytuj kod]

 • św. Fabian – papież, męczennik
 • Fabián Assmann – argentyński piłkarz
 • Fabien Barthez – francuski bramkarz
 • Fabian Bellingshausen – badacz rosyjski
 • Fabian Birkowski – polski kaznodzieja i pisarz religijny (1566-1636)
 • Fabian Cancellara – szwajcarski kolarz szosowy
 • Fabian Drzyzga – siatkarz polski
 • Fabian Ernst – niemiecki piłkarz
 • Fabian Hambüchen – niemiecki gimnastyk sportowy
 • Sebastian Fabian Klonowic – poeta polski (tworzący po łacinie)
 • Fabian Wegmann – niemiecki kolarz szosowy
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Aleksander Fabian (1847-1910) – polski lekarz
 • Oskar Fabian (1846-1899) – polski matematyk i fizyk
 • Marco Fabián (1989-) – meksykański piłkarz
 • Fabianki – 2 miejscowości w Polsce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. B. Walczak, Zarys dziejów języka polskiego, Wrocław 1999, wyd. II poprawione, ​ISBN 83-229-1867-4​ str. 46
  2. Statystyka imion za 2017 rok - podsumowanie. gov.pl. [dostęp 2018-02-11].
  3. 100_najpopularniejszych_imion_bez_zgonow_18.01.2017_r. gov.pl. [dostęp 2018-02-11].
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Bób (Vicia faba L.) – gatunek jednorocznej rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl.). Jest uprawiany jako warzywo. Dziko rośnie w północnej Afryce i w Iranie, jest uprawiany w wielu krajach świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sebastian Fabian Klonowic (niekiedy Klonowicz), łac. Acernus (ur. ok. 1545 w Sulmierzycach w Wielkopolsce, zm. 29 sierpnia 1602 w Lublinie) – polski poeta, kompozytor, wykładowca w Akademii Zamojskiej, sympatyk ruchu reformacyjnego.
  Fabian Wegmann (ur. 20 czerwca 1980 w Münsterze), niemiecki kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Cult Energy Pro Cycling.
  Fabian (cs. Swiaszczennomuczenik Fawij, papa Rimskij; ur. w Rzymie, zm. 20 stycznia 250 tamże) – męczennik, święty Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej, papież w okresie od 10 stycznia 236 do 20 stycznia 250 roku.
  Fabian Drzyzga (ur. 3 stycznia 1990 w Bordeaux) – polski siatkarz, grający na pozycji rozgrywającego. Od sezonu 2013/2014 jest zawodnikiem Resovi Rzeszów Na swoim koncie ma występy w reprezentacji Polski w kategoriach młodzieżowych. 30 maja 2010 zadebiutował w kadrze Polski seniorów w towarzyskim meczu przeciwko Francji, rozgrywanym w Rzeszowie.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Walter Fabián Assmann (ur. 23 marca 1986 w Zárate) – argentyński piłkarz grający na pozycji bramkarza w Independiente.
  Marco Jhonfai Fabián de la Mora (ur. 21 lipca 1989 w Guadalajarze) – meksykański piłkarz występujący najczęściej na pozycji ofensywnego pomocnika, zawodnik Chivas de Guadalajara.

  Reklama