FK Dnipro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Futbolnyj Kłub „Dnipro” (ukr. Футбольний клуб «Дніпро») – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Dnieprze. Finalista Ligi Europy w sezonie 2014/2015.

Wysszaja Liga SSSR (ros. Высшая Лига СССР - pol. Wyższa Liga ZSRR) - najwyższa klasa rozgrywek o Mistrzostwo Związku Radzieckiego w piłce nożnej. W latach 20. i 30. o tytuł mistrzowski grały drużyny miast i republik. Mistrzostwa klubów były rozgrywane od 1936 do końca istnienia ZSRR w 1991. System rozgrywek zmieniał się na przestrzeni lat. Najczęściej turnieje o Mistrzostwo ZSRR toczyły się w formie rozgrywek ligowych (mecz i rewanż) w systemie wiosna-jesień.Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.

Od 1992 do sezonu 2016/17 występował w rozgrywkach ukraińskiej Premier-lihi.

Historia[ | edytuj kod]

Chronologia nazw:

 • 1918: BRIT w Jekaterynosławiu (ukr. БРІТ (Брянський робітничий індустріальний технікум) в Єкатеринославі)
 • 1925: Zespół zakładu im. Pietrowskiego w Jekaterynosławiu (ukr. Команда заводу імені Петровського в Єкатеринославі)
 • 1926: Petroweć Dniepropetrowsk (ukr. «Петровець» Дніпропетровськ)
 • 1936: Stal Dniepropetrowsk (ukr. «Сталь» Дніпропетровськ)
 • 1949: Metałurh Dniepropetrowsk (ukr. «Металург» Дніпропетровськ)
 • 1962: FK Dnipro Dniepropetrowsk (ukr. Футбольний клуб «Дніпро» Дніпропетровськ)
 • 2016: FK Dnipro (ukr. Футбольний клуб «Дніпро»)
 • 2019: klub rozwiązano
 • Klub w Dnieprze został założony w roku 1918 na bazie zakładu im. Pietrowskiego w Jekaterynosławiu (tak do 1926 roku nazywało się Dniepr). Nazywał się wtedy BRIT (Briański Robotniczy Industrialny Technikum). Klub występował w rozgrywkach mistrzostw Jekaterynosławia. Gdy trwała Wojna domowa w Rosji rozgrywki nie prowadzono, dopiero 9 maja 1925 roku jako Zespół zakładu im. Pietrowskiego rozegrał następny mecz z moskiewskim klubem „Triochgorka”. Od następnego roku klub już nazywał się Petroweć – od nazwy zakładu który prezentował. Kiedy w 1936 roku rozpoczęto rozgrywki Mistrzostw ZSRR w piłce nożnej klub nazywał się Stal Dniepropetrowsk. Później w latach 1949–1961 klub nazywał się Metałurh Dniepropetrowsk. Od 1962 roku nazywa się Dnipro. Klub brał udział w rozrywkach piłkarskich byłego ZSRR z większymi sukcesami, które przyszły w latach 80. XX wieku. Wtedy to 2 razy zdobyto Mistrzostwo ZSRR oraz Puchar ZSRR i Superpuchar ZSRR.

  Ołeksandr Wołodymyrowicz Pokłonski, ukr. Олександр Володимирович Поклонський (ur. 22 stycznia 1975 w Dniepropetrowsku, Ukraińska SRR) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji obrońcy, reprezentant Ukrainy.Łeonid Jakowicz Kołtun, ukr. Леонід Якович Колтун, ros. Леонид Яковлевич Колтун, Leonid Jakowlewicz Kołtun (ur. 7 września 1944 w Charkowie, Ukraińska SRR) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji bramkarza, trener piłkarski.

  Od początku rozrywek w niezależnej Ukrainie klub występował w Wyższej Lidze. W sezonie 2016/17 klubowi odjęto 12 punktów za długi z byłymi pracownikami, na koniec tego sezonu spadł do Pierwszej ligi. Ostatecznie klub trafił do Drugiej ligi.

  Po zakończeniu sezonu 2017/18 w którym zajął końcowe 8 miejsce w grupie B, mając -18 pkt na starcie, został ukarany przez Komisję Dyscyplinarną FIFA i pozbawiony statusu klubu profesjonalnego. Klub ogłosił o kontynuacji występów na poziomie amatorskim. W lipcu 2019 klub nie przystąpił do żadnych rozgrywek i został rozwiązany.

  Ołeksandr Mychajłowycz Serdiukow, ukr. Олександр Михайлович Сердюков, ros. Александр Михайлович Сердюков, Aleksandr Michajłowicz Sierdiukow (ur. 19??, Imperium Rosyjskie, zm. 19??, Ukraińska SSR) – ukraiński trener piłkarski.Wołodymyr Ołeksandrowicz Jemeć (ukr. Володимир Олександрович Ємець, ros. Владимир Александрович Емец, Władimir Aleksandrowicz Jemiec; ur. 3 kwietnia 1937 w Nikopolu, w obwodzie dniepropetrowskim, Ukraińska SRR, zm. 9 listopada 1987 w Kiszyniowie, Mołdawska SRR) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji obrońcy, trener piłkarski.

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Trofea międzynarodowe[ | edytuj kod]

  Trofea krajowe[ | edytuj kod]

  Ukraina ZSRR

  Inne trofea[ | edytuj kod]

 • Marbella Cup:
 • zdobywca (1x): 2011
 • Trofeo Costa del Sol:
 • zdobywca (1x): 2013
 • Hennadij Afanasijowicz Żyzdyk (ukr. Геннадій Афанасійович Жиздик, ros. Геннадий Афанасьевич Жиздик, Giennadij Afanasjewicz Żizdik; ur. 27 stycznia 1927 w guberni kamieniec-podolskiej, Ukraińska SRR, zm. 23 grudnia 1991 w Dniepropetrowsku) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji bramkarza, trener piłkarski.Persza Liha (ukr. Перша ліга) – drugi poziom piłkarskich rozgrywek ligowych na Ukrainie. Jej początki sięgają 1992 r., kiedy to po odzyskaniu niepodległości w 1991 r. Ukraina zaczęła organizować własne rozgrywki piłkarskie. Wcześniej zespoły ukraińskie występowały w lidze ZSRR.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stadion "Dnipro Arena" (ukr. Стадіон «Дніпро-Арена», ang. Dnipro Arena) – stadion piłkarski w Dniepropetrowsku na Ukrainie.
  Marbella Cup – międzynarodowy towarzyski klubowy turniej piłkarski rozgrywany regularnie zimą od 2011 roku w Hiszpanii. Pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku. Każda edycja turnieju składała się z różnej ilości meczów w zależności od ilości zespołów biorących udział w nich. W turnieju biorą udział 8 drużyn, którzy systemem pucharowym walczą o Puchar.
  Bernd Stange (ur. 14 marca 1948 w Gnaschwitz, Doberschau-Gaußig, Niemcy) – niemiecki trener piłkarski i były piłkarz.
  Metalist Charków (ukr. Футбольний клуб «Металіст» Харків, Futbolnyj Kłub "Metalist" Charkiw) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Charkowie. Założony w roku 1925 jako ChPZ Charków.
  Wołodymyr Ołeksandrowycz Kobzariew, ukr. Володимир Олександрович Кобзарєв, rus. Владимир Александрович Кобзарев, Władimir Aleksandrowicz Kobzariew (ur. 12 czerwca 1957 w Woroszyłowgradzie, Ukraińska SRR) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji pomocnika, trener piłkarski.
  Myron Bohdanowycz Markewycz (ukr. Мирон Богданович Маркевич, ros. Мирон Богданович Маркевич, Miron Bogdanowicz Markiewicz; ur. 1 lutego 1951 w mieście Winniki około Lwowa) – ukraiński trener piłkarski i były piłkarz, grający na pozycji pomocnika. Rekordzista I ligi ukraińskiej w kategorii ilości meczów na stanowisku głównego trenera pierwszoligowego klubu - 412 (Dane na 01.07.2008).
  Hryhorij Fedorowycz Bałaba, ukr. Григорій Федорович Балаба, ros. Григорий Фёдорович Балаба, Grigorij Fiodorowicz Bałaba (ur. 27 października/9 listopada 1911 w Wołczańsku, Gubernia charkowska, Imperium Rosyjskie, zm. 4 września 2003 w Ługańsku) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji napastnika, trener piłkarski.

  Reklama