FIFA 100

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

FIFA 100 – popularna nazwa listy najlepszych żyjących piłkarzy, przygotowanej na jubileusz stulecia Międzynarodowej Federacji Związków Piłkarskich (FIFA). Lista została ogłoszona w 2004.

Gordon Banks (ur. 30 grudnia 1937 w Sheffield) – angielski piłkarz występujący jako bramkarz. Mistrz świata z 1966, uczestnik MŚ 70.Reprezentacja Irlandii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Irlandii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo irlandzkie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Irlandzki Związek Piłki Nożnej (FAI).

O jej stworzenie władze FIFA poprosiły znakomitego niegdyś piłkarza, Brazylijczyka Pelé. Ostatecznie Pelé umieścił na niej ponad stu graczy, ale i tak spotkał się z krytycznymi uwagami. Zarzucano mu choćby pominięcie kilku partnerów z reprezentacji Brazylii.

Osiemnastu cenionych fotografów wykonało artystyczne portrety piłkarzy, które można było obejrzeć na otwartej 4 marca 2004 w Londynie wystawie. Później ekspozycję można było zwiedzić w wielu miastach świata.

Paolo Rossi (ur. 23 września 1956 w Prato, zm. 9 grudnia 2020 w Sienie) – włoski piłkarz grający na pozycji napastnika. Jan Ceulemans, ur. 28 lutego 1957 w Lier w Belgii, były belgijski piłkarz, grający na pozycji ofensywnego pomocnika, obecnie trener piłkarski zdobywca wicemistrzostwa Europy na Mistrzostwach Europy 1980 i czwartego miejsca na Mistrzostwach Świata 1986.

Na liście zostali umieszczeni następujący piłkarze:

Afryka[ | edytuj kod]

 Ghana

 • Abédi Pelé
 •  Kamerun

 • Roger Milla
 •  Liberia

 • George Weah
 •  Nigeria

 • Jay-Jay Okocha
 •  Senegal

  Roger Milla (właśc. Albert Roger Miller pseudonim "Kadafi", ur. 20 maja 1952 w Jaunde) – kameruński piłkarz, grający na pozycji napastnika.Giovanni Rivera, powszechnie znany jako Gianni Rivera (ur. 18 sierpnia 1943 w Alessandrii) – włoski piłkarz, grający na pozycji pomocnika i napastnika. Zdobywca Złotej Piłki tygodnika "France Football" z 1969. Od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.
 • El Hadji Diouf


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gianluigi Buffon (ur. 28 stycznia 1978 w Carrara) – włoski piłkarz występujący na pozycji bramkarza. Od sezonu 2001/2002 gra w Juventusie.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Brian Laudrup (ur. 22 lutego 1969 w Wiedniu) – były duński piłkarz występujący na pozycji napastnika. Brat Michaela, w marcu 2004 roku znalazł się na liście 125 najlepszych piłkarzy stulecia FIFA ogłoszonej przez Pelégo.
  Reprezentacja Włoch w piłce nożnej (wł. Nazionale italiana di calcio) – zespół piłkarski, reprezentujący Włochy w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo włoskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Federazione Italiana Giuoco Calcio.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Patrick Stephan Kluivert (ur. 1 lipca 1976 w Amsterdamie) – holenderski trener i były piłkarz, grający na pozycji napastnika.
  Nílton Reis dos Santos (ur. 16 maja 1925 w Rio de Janeiro, zm. 27 listopada 2013 tamże) – brazylijski piłkarz, grający na pozycji obrońcy.

  Reklama