Exim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eximserwer poczty elektronicznej (agent transferu poczty – ang. Mail Transfer Agent) dla systemów uniksowych rozwijany przez University of Cambridge na licencji GNU General Public License. Jego nazwa pochodzi od skrótu „EXperimental Internet Mailer”.

Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) (dosł. Lekki Protokół Usług Katalogowych) – protokół przeznaczony do korzystania z usług katalogowych, bazujący na standardzie X.500. Jest to również nazwa usługi katalogowej pozwalającej na wymianę informacji za pośrednictwem TCP/IP.Format zapisu wiadomości poczty elektronicznej na dysku w systemach uniksowych stosowany m.in. przez MTA takie jak Postfix, Exim czy Sendmail.

Logika transportu poczty wewnątrz exima opiera się na routerach, odpowiedzialnych za klasyfikowanie poczty, która następnie jest kierowana do odpowiednich transporterów odpowiedzialnych za ich dostarczenie do lokalnej skrzynki, pliku lub katalogu na dysku, bądź przesłanie ich do innego serwera.

PostgreSQL (/poːst ɡɹɛs kjuː ɛl/) często nazywany także Postgres to, obok MySQL i SQLite, jeden z trzech najpopularniejszych otwartych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. Początkowo opracowywany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i opublikowany pod nazwą Ingres. W miarę rozwoju i zwiększania funkcjonalności, baza danych otrzymała nazwy Postgres95 i ostatecznie PostgreSQL, aby upamiętnić pierwowzór oraz zaznaczyć zgodność ze standardem SQL. Aktualnie baza implementuje większość standardu SQL:2011. Kaspersky Anti-Virus (dawniej AntiViral Toolkit Pro) – program antywirusowy firmy Kaspersky Lab, zapewniający ochronę przed zagrożeniami płynącymi z sieci Internet (wirusy, robaki, konie trojańskie, adware, programy szpiegujące). Kaspersky Anti-Virus pracuje z systemami Windows 98/Me oraz Windows NT, 2000, XP, Vista, Windows 7 .

Exim posiada rozbudowany system filtrów pozwalających na filtrowanie wiadomości, nadawców bądź hostów na wielu poziomach, obsługuje standardowe formaty zapisu poczty w postaci maildir lub mailspool.

Exim zbudowany jest monolitycznie (tak jak np. Sendmail), jako jeden program odpowiedzialny za cały proces przetwarzania poczty, a programy dodatkowe (np. mailq – wyświetlenie zawartości kolejki wiadomości do przetworzenia) są linkami symbolicznymi do głównej binarki, w odróżnieniu od np. Postfiksa czy Qmaila, które oparte są na wielu programach odpowiedzialnych za poszczególne zadania.

mks_vir – polski program antywirusowy, jego pierwsza wersja powstała w 1987. Twórcą programu był Marek Sell. Obecnie program ten rozwijany jest przez spółkę MKS, utworzoną przez Marka Sella w 1996. Produkt był laureatem III edycji konkursu "Teraz Polska".University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

Sama konstrukcja pliku konfiguracyjnego pozwala na zastosowanie praktycznie w każdym miejscu konfiguracji kilkudziesięciu wbudowanych instrukcji warunkowych i funkcji (w tym zapytań do baz danych MySQL, PostgreSQL, przeszukiwania plików tekstowych, zapytań LDAP oraz wielu innych), wyrażeń regularnych i wbudowanego interpretera języka Perl.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Sophos – brytyjskie przedsiębiorstwo informatyczne, założone w 1985 r. w Oksfordzie. Specjalizuje się w produkcji oprogramowania zabezpieczającego. W 2012 r. Sophos zatrudniał ponad 1600 pracowników na całym świecie. Centrala znajduje się w Abingdon w Wielkiej Brytanii.

Dodatkowo, Exim potrafi korzystać bez pomocy programów pośredniczących (takich jak. np. AMaViS) ze SpamAssassina, a także z programów antywirusowych: ClamAV, Kaspersky Anti-Virus, Dr.Web, F-Secure Anti-Virus, mks vir, Sophos Anti-Virus, a także z każdego skanera antywirusowego udostępniającego program do skanowania uruchamiany z poziomu linii komend.

Clam AntiVirus (ClamAV) – zestaw narzędzi antywirusowych, dostępnych na licencji GPL działający pod systemami uniksowymi. ClamAV jest przeznaczony głównie do integracji z serwerami pocztowymi (skanowanie załączników).Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna projektu Exim
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Serwer poczty elektronicznej (ang.) Mail Transfer Agent, MTA – program poczty elektronicznej przesyłający wiadomości internetowe pomiędzy adresami poczty elektronicznej, wykorzystujący architekturę oprogramowania typu klient-serwer.
  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
  qmail – program typu MTA (mail transfer agent), którego autorem jest Daniel J. Bernstein. Program powstał w odpowiedzi na szereg błędów, dziur i niedoskonałości szeroko stosowanego Sendmaila. Od listopada 2007 roku qmail jest programem typu public domain - wcześniej jego licencja utrudniała rozpowszechnianie twórcom wolnych dystrybucji systemów uniksowych.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Postfix to przeznaczony na systemy uniksopodobne serwer poczty elektronicznej (MTA), odpowiedzialny za przekazywanie i dostarczanie poczty elektronicznej. Prace nad nim rozpoczął Wietse Venema w laboratoriach IBM Research, a obecnie udostępniany jest na zasadach Wolnego Oprogramowania na licencji IBM Public License.
  Maildir, od (ang.) mail directory – katolog poczty, skrzynka pocztowa – miejsce zapisu plików wiadomości pocztowych poczty elektronicznej w systemach uniksopodobnych, stosowany m.in. przez programy pocztowe Postfix, Exim, Courier-MTA czy Qmail. Najczęściej, katolog poczty znajduje się w podkatalogu Maildir katalogu domowego.

  Reklama