• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Exe - rzeka

  Przeczytaj także...
  Somerset (IPA /ˈsʌmɚˌsɛt/) – hrabstwo niemetropolitalne w południowo-zachodniej Anglii, składające się z pięciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne. Ośrodkiem administracyjnym jest Taunton.La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.
  Łosoś szlachetny, łosoś atlantycki, łosoś pospolity, łosoś europejski, łosoś (Salmo salar) – ryba z rodziny łososiowatych (Salmonidae).

  Exe – rzeka w południowo-zachodniej Anglii, licząca około 97 km długości. Swe źródła ma niedaleko wsi Simonsbath, w hrabstwie Somerset, na terenie Parku Narodowego Exmoor. Przez większość swego przebiegu płynie przez hrabstwo Devon, w kierunku południowym. Rzeka uchodzi do kanału La Manche, nieopodal miasta Exmouth, tworząc estuarium. Główne miasta położone nad rzeką to Exeter, Exmouth i Tiverton.

  Exmoor National Park - park narodowy w Wielkiej Brytanii, w Anglii, położony w hrabstwach Somerset i Devon. Utworzony został w r. 1954. Jego powierzchnia wynosi 692,8 km.Półwysep Kornwalijski (ang. Cornwall Peninsula) – półwysep w południowo-zachodniej Anglii (Wielka Brytania), wciśnięty pomiędzy Morze Celtyckie i Kanał Bristolski na północy a kanał La Manche na południu. Długość ok. 250 km, szerokość do 100 km.

  Estuarium Exe stanowi ostoję ptactwa, objętą ochroną przez kilka rezerwatów przyrody. Rzeka jest miejscem uprawiania wędkarstwa (połów łososi i pstrągów) i sportów wodnych, a jej estuarium także żeglarstwa i obserwacji ptaków.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  W czasach, gdy nasadę Półwyspu Kornwalijskiego zamieszkiwali Kornwalijczycy, rzeka nosiła nazwę Dunan (głęboka dolina). Rzymianie przekształcili tę nazwę na Damnonia. Obecna nazwa wywodzi się z czasów średniowiecznych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Devon's Rivers: The Exe (ang.). BBC. [dostęp 2017-07-26].
  2. River Exe (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2017-07-26].
  3. The Wildlife of the Exe Estuary (ang.). Exe Estuary Management Partnership. [dostęp 2017-07-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Exe Estuary Management Partnership (ang.)
 • Simonsbath – wieś w Anglii, w hrabstwie Somerset, w dystrykcie West Somerset. Leży 89 km na południowy zachód od miasta Bristol i 256 km na zachód od Londynu. Miejscowość liczy 203 mieszkańców.Estuarium (z łaciny aestuarium ‘droga morska’) – poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Obserwowanie ptaków, ptasiarstwo (ang. birdwatching) – rodzaj hobby polegający na obserwowaniu ptaków, gołym okiem lub przez przyrządy optyczne (lornetkę, lunetę). Towarzyszy temu zazwyczaj zgłębianie wiedzy na temat ich wyglądu, głosów, zachowań i biologii. Ponadto ptaki są zwykle fotografowane, niekiedy techniką digiscopingu. Miłośnicy tego hobby nazywani są ptasiarzami lub (rzadziej) ptakolubami. W przeciwieństwie do ornitologów, ptasiarze są zwykle amatorami i nie prowadzą badań naukowych.
  Exmouth - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Devon przy ujściu rzeki Exe, nad kanałem La Manche. Port o znaczeniu regionalnym oraz popularna miejscowość wypoczynku letniego, z jedną z ładniejszych w okolicy plaż. Siedziba dużej jednostki marines i szkoły wojskowej. Rezerwat przyrodniczy przy ujściu rzeki Exe.
  Exeter (IPA /ˈeksɪtə(r)/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Devon, port nad rzeką Exe, w pobliżu jej ujścia do Kanału La Manche. W 2005 r. populację miasta szacowano na 117,600 mieszkańców.
  Kornwalijczycy (ang. Cornish people, korn. Kernowyon) – grupa etniczna pochodzenia celtyckiego, zamieszkująca głównie Kornwalię. Liczba ludności Kornwalii wykazująca współcześnie kornwalijską samoidentyfikację nie jest znana. Ich językiem ojczystym był dawniej język kornijski, jednak współcześnie posługują się głównie językiem angielskim (anglo-kornijskim). Dominującym wyznaniem wśród Kornwalijczyków jest protestantyzm.
  Tiverton (IPA /ˈtɪv(ə)tən/) – miasto w Anglii, w hrabstwie Devon, 18 km na północ od Exeteru. Ośrodek administracyjny dystryktu Mid Devon, położony nad rzekami Exe i Lowman.
  Pstrąg – zwyczajowa nazwa kilku gatunków drapieżnych ryb z rodziny łososiowatych (Salmonidae), zasiedlających słodkie wody o bystrym prądzie, zwłaszcza górne odcinki rzek. Grupa ta obejmuje blisko spokrewnione gatunki i podgatunki ryb katadromicznych i anadromicznych, mające oliwkowobrunatny grzbiet, boki złotawe z czarnymi plamkami i srebrzysty brzuch. W krajach anglosaskich określane są nazwą trout, a w niemieckojęzycznych – Die Forelle. W języku polskim formy wędrowne tych samych gatunków lub podgatunków określane są zazwyczaj jako trocie. Pstrągi są cenionymi rybami konsumpcyjnymi. Są hodowane w gospodarstwach rybackich, wprowadzane do rzek i jezior. Przez wędkarzy są uważane za atrakcyjne ryby sportowe. Od nazwy tej grupy ryb pochodzi nazwa jednej z tzw. krain rybnych rzek – kraina pstrąga.
  Devon – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego, pomiędzy Kornwalią na zachodzie a hrabstwami Somerset i Dorset na wschodzie. Jest jedynym hrabstwem położonym nad dwoma akwenami morskimi – kanałem La Manche na południu i Kanałem Bristolskim na północy – z oddzielną linią brzegową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.