• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Exakta  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tessar (tryplet czterosoczewkowy) - obiektyw fotograficzny składający się z czterech soczewek umieszczonych w trzech grupach zaprojektowany w zakładach Carl Zeiss przez Paula Rudolpha w 1902. Nazwa Tessar pochodzi z greckiego tessares (cztery) i oznacza cztery soczewki użyte w konstrukcji obiektywu. Tessar powstał jako rozwinięcie wcześniejszych konstrukcji Rudolpha i wbrew spotykanym opiniom nie jest on rozwinięciem trypletu Cooka.Pryzmat pentagonalny – pryzmat pięciokątny. Wpadające światło, odbija się od 2 płaszczyzn, nachylonych do siebie pod kątem 45 stopni, dzięki czemu obraz jest prosty. W pryzmacie tym, ze względu na niewielki kąt padania światła, nie zachodzi całkowite wewnętrzne odbicie. Zamiast tego ścianki pokryte są powłoką odbijającą światło.
  Exakta Varex[ | edytuj kod]

  W 1950 Zakłady Ihagee w Dreźnie wyprodukowały lustrzankę Exakta Varex (nazywaną również, zwłaszcza w USA, Exaktą V). Podstawową różnicą w stosunku do poprzedniego modelu był wymienny układ celowniczy - możliwe było zarówno użycie celownika matówkowego, jak i celownika z pryzmatem pentagonalnym. W następnych latach wyprodukowano Exakty Varex oznaczane jako VX, VM, IIa, IIb, VX1000 i VX500 różniące się wprowadzanymi gniazdkami do synchronizacji lamp błyskowych, samowyzwalaczem, minimalnym czasem migawki.

  Stereofotografia, fotografia stereoskopowa – technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia.Carl Zeiss AG - niemiecka firma produkująca różnorodny sprzęt optyczny. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się także opracowywaniem i produkcją współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Znana z wysokiej jakości wyrobów. Założona w 1846 przez Carla Zeissa, Ernsta Abbe i Otto Schotta w Jenie. Wyroby firmy to m.in. obiektywy fotograficzne, soczewki, okulary, szkła kontaktowe, lunety, lornetki, teleskopy, mikroskopy a nawet środki do czyszczenia optyki oraz mikrosilniki spalinowe JENA (głównie samozapłonowe) dla modelarzy. Częścią koncernu jest Carl Zeiss Sports Optics GmbH.

  Łatwość wymiany obiektywów w mocowaniu bagnetowym wraz z naturalną dla lustrzanek łatwością ustawiania ostrości niezależnie od rodzaju obiektywu spowodowały, że do Exakty pojawiła się ogromna, idąca w tysiące, liczba obiektywów wymiennych. Obiektywy te często posiadały "automatyczną przysłonę" w postaci umieszczonego po lewej stronie przycisku, który po naciśnięciu przymykał przysłonę do uprzednio ustawionej wartości, a następnie wyzwalał migawkę aparatu.

  Kombinat VEB PENTACON Dresden – Firma istniejąca w NRD, mieszcząca się przy Shandauer Straße 76 w Dreznie. Kombinat pod nazwą VEB Kamera und Kinowerke Dresden powstał w 1959 z połączenia kilku fabryk produkujących aparaty fotograficzne: Zeiss Ikon, Kamera Werke, Belca, Altissa i Welta. W 1964 nazwę zmieniono na VEB Pentacon. W 1968 po wchłonięciu kolejnych zakładów: Ihagee, Meyer-Optik, Mentor i Certo przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Kombinat VEB Pentacon Dresden.Sport (Спорт) - aparat fotograficzny produkowany w ZSRR, jedna z pierwszych małoobrazkowych lustrzanek jednoobiektywowych.

  Bardzo oryginalną cechą tych aparatów był wbudowany nóż, który umożliwiał odcięcie naświetlonego fragmentu błony bez otwierania aparatu. Po zwinięciu do kasety można było taki fragment wyjąć i wywołać.

  Produkowano wiele układów celowniczych, w tym kilkadziesiąt różnych matówek, lupy do makrofotografii, celowniki z pryzmatem pentagonalnym, również z wbudowanym układem do pomiaru światła przez obiektyw.

  Ostatni model (VX500) wycofano z produkcji w roku 1972. Wyprodukowano ponad pół miliona aparatów Exakta Varex i pochodnych.

  Praktica − marka aparatów fotograficznych produkowanych w Drezdeńskich Zakładach Aparatów Fotograficznych (Pentacon) od 1949 roku. Są to lustrzanki małoobrazkowe. Od tego czasu powstało kilkanaście modeli z gwintowym (M42x1) i bagnetowym (Praktica PB) mocowaniem obiektywów.Jasność obiektywu – miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego. Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej, jest więc kwadratem wielkości otworu względnego obiektywu. W astronomii synonimem jasności obiektywu jest światłosiła (np. teleskopu).
  Exakta RTL1000

  Exakta RTL1000[ | edytuj kod]

  W 1970 zakłady Ihagee włączono do koncernu Pentacon. Ostatni model Exakty RTL 1000, był już opracowany we współpracy z Pentaconem i zawierał dużo rozwiązań z aparatów Praktica, podobny miał też kształt i budowę korpusu. Posiadał dwa spusty migawki - po prawej stronie, jak Praktica i po lewej, jak inne Exakty. Bagnetowe mocowanie obiektywu było identyczne z poprzednimi modelami, wymienne układy celownicze były wspólne z aparatem Praktica VLC, produkowano również pryzmat z pomiarem światła. Wyprodukowano około 72000 egzemplarzy.

  Ihagee to niemiecka fabryka aparatów fotograficznych, znana głównie z jednoobiektywowych lustrzanek małoobrazkowych Exakta. Była pierwszą fabryką, która wyprodukowała lustrzankę małoobrazkową i pierwszą, która wyprodukowała lustrzankę z wymiennym celownikiem.Teleobiektyw to rodzaj wąskokątnego obiektywu fotograficznego, który ze względu na specjalną budowę optyczną ma odległość ogniskową znacząco większą niż długość jego obudowy.

  Exakta 6 x 6[ | edytuj kod]

  W 1939 podjęto w zakładach Ihagee produkcję lustrzanki jednoobiektywowej na błonę zwojową (typ 120) w formacie 6x6 cm, z poziomym przewijaniem błony. Celownik matówkowy, prędkość migawki wynosiła od 1/1000 do 12 sek., obiektywy wymienne. Po wojnie kontynuowano małoseryjną produkcję aż do roku 1951. Łącznie produkcja nie przekroczyła 2000.

  Makrofotografia – rodzaj fotografii, w której fotografowany obiekt zostaje odwzorowany w naturalnych rozmiarach lub jest nieznacznie powiększony. Na ogół zakres powiększenia liniowego (często zwanego przez fotografów skalą odwzorowania) waha się w granicach od 1:1 do 10:1 – od wielkości naturalnej do 10-krotnego powiększenia (dla małego formatu obszar 24×36-2,4×3,6 mm). Często rozszerza się ten obszar do zbliżeń wymagających obiektywów z funkcją makro lub dodatków na 3:1 do 1:30. Większe powiększenia uzyskuje się za pomocą mikroskopu w mikrofotografii.Cosina Co., Ltd. (jap. 株式会社コシナ, Kabushiki-gaisha Koshina) – japoński producent aparatów i obiektywów fotograficznych z siedzibą w Nakano (prefektura Nagano) w Japonii.

  W 1952 podjęto produkcję mocno zmienionej konstrukcji, z pionowym przebiegiem błony, umieszczonej w odejmowanym wymiennym magazynku. Nie zmieniono nazwy, parametry techniczne były podobne. Produkcja tej wersji również była niewielka.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lustrzanka jednoobiektywowa (ang. SLR, Single Lens Reflex Camera) – aparat fotograficzny wyposażony w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.704 sek.