Exakta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Exakta, 4x6.5 cm, lustrzanka na błonę zwojową, produkowana od 1933.

Exakta to marka jednoobiektywowych lustrzanek produkowanych przez niemiecką fabrykę Ihagee w Dreźnie, pierwszych aparatów tego typu wprowadzonych do seryjnej produkcji. Wczesne Exakty niekiedy były spotykana pod nazwą Exacta.

Stereofotografia, fotografia stereoskopowa – technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia.Carl Zeiss AG - niemiecka firma produkująca różnorodny sprzęt optyczny. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się także opracowywaniem i produkcją współrzędnościowych maszyn pomiarowych. Znana z wysokiej jakości wyrobów. Założona w 1846 przez Carla Zeissa, Ernsta Abbe i Otto Schotta w Jenie. Wyroby firmy to m.in. obiektywy fotograficzne, soczewki, okulary, szkła kontaktowe, lunety, lornetki, teleskopy, mikroskopy a nawet środki do czyszczenia optyki oraz mikrosilniki spalinowe JENA (głównie samozapłonowe) dla modelarzy. Częścią koncernu jest Carl Zeiss Sports Optics GmbH.

Exakta 4 x 6.5[ | edytuj kod]

W 1933 powstała pierwsza, "miniaturowa" jak na owe czasy, lustrzanka na błonę zwojową o nazwie Exakta. Wykorzystano rzadko stosowaną w Europie, a często w USA, błonę o szerokości 46 mm (typ 127), zdjęcia miały format 4 x 6.5 cm. W USA jest ona znana jako Vest-Pocket Exakta, krótko VP Exakta. Nie był to pierwszy aparat lustrzany firmy Ihagee, ale pierwszy zminiaturyzowany. Wyprodukowano kilka wersji, różniących się zakresem czasów otwarcia migawki i wyposażeniem w gniazdka synchronizacji lampy błyskowej. Spust migawki znajdował się po lewej stronie przedniej ścianki, co stało się charakterystyczne również i dla późniejszych aparatów Exakta.

Kombinat VEB PENTACON Dresden – Firma istniejąca w NRD, mieszcząca się przy Shandauer Straße 76 w Dreznie. Kombinat pod nazwą VEB Kamera und Kinowerke Dresden powstał w 1959 z połączenia kilku fabryk produkujących aparaty fotograficzne: Zeiss Ikon, Kamera Werke, Belca, Altissa i Welta. W 1964 nazwę zmieniono na VEB Pentacon. W 1968 po wchłonięciu kolejnych zakładów: Ihagee, Meyer-Optik, Mentor i Certo przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Kombinat VEB Pentacon Dresden.Sport (Спорт) - aparat fotograficzny produkowany w ZSRR, jedna z pierwszych małoobrazkowych lustrzanek jednoobiektywowych.

Jako obiektywy standardowe stosowano Primotar i Makro-Plasmat Meyera, Tessar Zeissa, Xenar Schneidera i Cassar Steinheila. Ich jasność wynosiła od f/2,8 do f/3,5, a ogniskowa 75 mm. Sprzedawano też wersje z obiektywami o wysokiej jasności: Xenon f/2 80 mm Schneidera, Primoplan f/1,9 80 mm Meyera i Biotar f/2 80 mm Zeissa.

Obiektywy były wymienne, mocowane na gwint, ukazały się obiektywy szerokokątne (Weitwinkel-Doppel-Anastigmat f/6,8 56 mm Meyera i Weitwinkel-Tessar f/8 55 mm Zeissa) oraz teleobiektywy (Zeiss Tele-Tessar i Meyer Tele-Megor o ogniskowych od 120 do 250 mm).

Praktica − marka aparatów fotograficznych produkowanych w Drezdeńskich Zakładach Aparatów Fotograficznych (Pentacon) od 1949 roku. Są to lustrzanki małoobrazkowe. Od tego czasu powstało kilkanaście modeli z gwintowym (M42x1) i bagnetowym (Praktica PB) mocowaniem obiektywów.Jasność obiektywu – miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego. Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej, jest więc kwadratem wielkości otworu względnego obiektywu. W astronomii synonimem jasności obiektywu jest światłosiła (np. teleskopu).

Exakta należała do aparatów drogich, w zależności od wersji i standardowego obiektywu cena wahała się od 120 do 600 marek (RM).

Małoobrazkowa lustrzanka Kine-Exakta z roku 1938.
Demonstracja wyposażenia aparatu Exakta na Targach Lipskich w 1954.

Kine-Exakta[ | edytuj kod]

W 1936 podjęto produkcję aparatu Kine-Exakta, pierwszej lustrzanki jednoobiektywowej wykonującej zdjęcia na kinematograficznej perforowanej taśmie filmowej o szerokości 35 mm. Co prawda w literaturze pojawiły się już informacje o radzieckiej lustrzance małoobrazkowej Sport, ale Exakta do produkcji weszła wcześniej i została w ten sposób pierwszą na świecie lustrzanką małoobrazkową.

Ihagee to niemiecka fabryka aparatów fotograficznych, znana głównie z jednoobiektywowych lustrzanek małoobrazkowych Exakta. Była pierwszą fabryką, która wyprodukowała lustrzankę małoobrazkową i pierwszą, która wyprodukowała lustrzankę z wymiennym celownikiem.Teleobiektyw to rodzaj wąskokątnego obiektywu fotograficznego, który ze względu na specjalną budowę optyczną ma odległość ogniskową znacząco większą niż długość jego obudowy.

Mocowanie obiektywu było bagnetowe, co umożliwiało bardzo szybką jego wymianę. Lustro opuszczało się automatycznie po naciągnięciu migawki i podnosiło przed jej otwarciem. Migawka szczelinowa o przebiegu poziomym, czasy 1/1000, 1/500, 1/250, 1/150, 1/100, 1/50, 1/25 sek., z dodatkowym pokrętłem długich czasów 1/5, 1/2, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 oraz 12 sek.

Makrofotografia – rodzaj fotografii, w której fotografowany obiekt zostaje odwzorowany w naturalnych rozmiarach lub jest nieznacznie powiększony. Na ogół zakres powiększenia liniowego (często zwanego przez fotografów skalą odwzorowania) waha się w granicach od 1:1 do 10:1 – od wielkości naturalnej do 10-krotnego powiększenia (dla małego formatu obszar 24×36-2,4×3,6 mm). Często rozszerza się ten obszar do zbliżeń wymagających obiektywów z funkcją makro lub dodatków na 3:1 do 1:30. Większe powiększenia uzyskuje się za pomocą mikroskopu w mikrofotografii.Cosina Co., Ltd. (jap. 株式会社コシナ, Kabushiki-gaisha Koshina) – japoński producent aparatów i obiektywów fotograficznych z siedzibą w Nakano (prefektura Nagano) w Japonii.

Pojawiły się również adaptery do mikroskopów, teleskopów i urządzeń medycznych, wyposażenie do makrofotografii i stereofotografii. Exakta stała się pierwszym (i na wiele lat wiodącym) aparatem systemowym. Zeiss wyprodukował nakładany na celownik matówkowy pryzmat, który umożliwiał celowanie aparatem z wysokości oka i kompensował odwracanie obrazu na matówce - protoplastę późniejszych celowników z pryzmatem pentagonalnym.

Lustrzanka jednoobiektywowa (ang. SLR, Single Lens Reflex Camera) – aparat fotograficzny wyposażony w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.

Po II wojnie światowej Kine-Exakta bez większych zmian konstrukcyjnych była budowana w latach 1948-1949 pod nazwą Exakta II.

Łącznie wyprodukowano około 92000 aparatów Kine-Exakta.

Exakta VX1000 z wymiennymi układami celowniczymi.
Exakta Varex z teleobiektywem Telemegor Meyera o ogniskowej 400mm.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama