Ewaryst

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ewarystimię męskie pochodzenia greckiego, które oznacza miły, przyjemny, najlepszy. Imię to nadawane jest w Polsce co najmniej od XVII w. Istnieje kilku świętych Ewarystów, m.in. Ewaryst, papież oraz św. Ewaryst z Konstantynopola. Obce formy: Evarist (ogólnie przyj. forma), Evaristus (ang., niem.), Évariste (fr.), Evaristo (hiszp.), Aristo, Evaristo (wł.), Evarest (ros.), Evaristas (litew.), Evaristos (gr.), Evariszt, Evarisztusz (węg.). Żeńskim odpowiednik: Ewarysta.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Ewaryst imieniny obchodzi 26 października i 23 grudnia.

Osoby o imieniu Ewaryst:

 • Evaristo Dall’Abaco, kompozytor włoski
 • Evaristo Carvalho (ur. 1941) – polityk, dwukrotny premier Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; następnie prezydent kraju
 • Evaristus Thatho Bitsoane, sotyjski biskup katolicki
 • Ewaryst Estkowski
 • Évariste Galois
 • Ewaryst Jakubowski, uczestnik powstania warszawskiego, cichociemny
 • Evaristo de San Miguel, hiszpański polityk, żołnierz, poeta i historyk, autor słów hymnu Republiki Hiszpańskiej
 • Ewaryst Waligórski, polski polityk, były minister transportu i gospodarki morskiej
 • Paulo Evaristo Arns, kardynał katolicki
 • Ignacy Ewaryst Daszyński
 • Ewaryst Waligórski (ur. 19 sierpnia 1937 w Pobiedziskach) – polski inżynier, były minister transportu i gospodarki morskiej.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Évariste Galois (IPA: [evaˈʁist ɡalˈwa], ur. 25 października 1811 r. w Bourg-la-Reine k. Paryża, zm. 31 maja 1832 r. w Paryżu) – francuski matematyk o dużych zasługach dla rozwoju algebry, w szczególności zagadnienia rozwiązywalności równań wielomianowych.
  Evaristo de San Miguel y Valledor (ur. 26 października 1785 w Gijón, zm. 29 maja 1862 w Madrycie) - hiszpański polityk, żołnierz, poeta i historyk, autor słów Himno de Riego (hymnu Republiki Hiszpańskiej).
  Ewaryst Franciszek Jakubowski ps. "Brat" (ur. 14 października 1920 w Łodzi, zm. 31 sierpnia 1944 w Warszawie) – porucznik, adiutant dowódcy Brygady Dywersji "Broda 53" – Jana Kajusa Andrzejewskiego, uczestnik powstania warszawskiego, jeden z ok. 89 skoczków cichociemnych, którzy brali udział w powstaniu 1944.
  Evaristo do Espírito Santo Carvalho (ur. 22 października 1941), polityk, dwukrotny premier Wysp Świętego Tomasza i Książęcej od lipca do października 1994 oraz w latach 2001-2002. Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego od 2010. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2011.
  Cichociemni – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych zrzucani na spadochronach do okupowanej Polski podczas II wojny światowej w celu walki z niemieckim okupantem oraz organizowania i szkolenia polskiego ruchu oporu w kraju.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Ignacy Ewaryst Daszyński (ur. 26 października 1866 w Zbarażu, zm. 31 października 1936 w Bystrej Śląskiej koło Bielska) – polski polityk socjalistyczny, premier rządu lubelskiego w 1918, publicysta, współzałożyciel PPSD (Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej), później PPS, w 1929 jeden z założycieli Centrolewu. W czasie przewrotu majowego w 1926 poparł Józefa Piłsudskiego, później jednak przeszedł do opozycji. Marszałek Sejmu w latach 1928–1930.

  Reklama