Evita (musical)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Evita to musical powstały w roku 1976 z muzyką Andrew Lloyda Webbera i librettem Tima Rice’a. Jest opartą na faktach muzyczną biografią Evy Perón-Duarte – drugiej żony prezydenta Argentyny Juana Peróna. Dzieło jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej wystawianych dzieł kompozytora, w 1996 roku Alan Parker nakręcił jego adaptację filmową.

Barbra Joan Streisand (ur. 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i aktorka pochodzenia żydowskiego, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.Dyktatura wojskowa – system sprawowania władzy państwowej, w którym profesjonalni wojskowi łączą funkcje dowódcze z głównymi funkcjami w aparacie państwowym, rządzą opierając się na armii i z wykorzystaniem wojskowych metod działania.

Historia[ | edytuj kod]

Idea[ | edytuj kod]

Oficjalny portret Evy Peron – wykorzystany również w scenografii musicalu

Autor libretta, Tim Rice zainteresował się postacią Evy Perón w roku 1972 po wysłuchaniu w radiu podczas prowadzenia samochodu krótkiego słuchowiska. Wkrótce obejrzał w TV Thames film dokumentalny „Queen of Hearts” argentyńskiego reżysera Carlosa Pasiniego Hansena poświęcony Evicie. Rice’a zafascynowała postać Evy, udał się m.in. do Argentyny w celu zebrania materiałów źródłowych. Przedstawił Webberowi koncepcję libretta, kompozytor był bardzo zainteresowany musicalem wykorzystującym rytmy tanga argentyńskiego, passodoble i innych tańców latynoskich, ale pierwotnie odrzucił pomysł. Andrew Lloyd Webber postanowił pracować z Alanem Ayckbournem nad musicalem Jeeves, który okazał się jednak klapą i zszedł z afisza po 38 przedstawieniach. Webber wrócił do koncepcji Rice’a, który zaczął rozwijać koncepcję libretta w oparciu o biografię autorstwa Mary Main, The Woman with the Whip – bardzo krytyczną wobec postaci Evy Perón. Rice wpadł na pomysł wprowadzenia postaci Che, mającego pełnić w spektaklu rolę narratora w stylu chóru greckiego. Późniejszy reżyser, Hal Prince zasugerował by ta postać nawiązywała do Che Guevary.

Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.San Juan – miasto w zachodniej Argentynie, nad rzeką San Juan, stolica prowincji San Juan. Około 500 tys. mieszkańców.

Album koncepcyjny[ | edytuj kod]

Kompozytor i autor tekstu zdecydowali się najpierw wydać w 1976 roku dwupłytowy album koncepcyjny (podobnie kilka lat wcześniej postąpili z Jesus Christ Superstar). Partię Evity zaśpiewała Julie Covington, Colm Wilkinson wystąpił jako Che, Paul Jones jako Juan Perón a Tony Christie jako Agustín Magaldi. Inspirujący Rice’a Pasini napisał dialog w języku hiszpańskim do pierwszego utworu płyty oraz wystąpił w nim (jako kierownik kina).

Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Teatr Muzyczny w Poznaniu znany do 1973 jako Operetka Poznańska rozpoczął działalność w 1956 premierą operetki Pála Ábraháma „Wiktoria i jej huzar” (20 maja).

Album odniósł duży sukces w Wielkiej Brytanii, Australii, RPA, Ameryce Południowej i Europie. Singiel Don't Cry for Me Argentina (w wykonaniu Covington) został wydany w październiku 1976 roku i dotarł do 1 miejsca na UK Singles Chart i odniósł podobny sukces na arenie międzynarodowej. Drugi singiel Another Suitcase in Another Hall (w wykonaniu Barbary Dickson) dotarł do 17 miejsca brytyjskiej listy przebojów.

Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Don’t Cry for Me Argentina – najpopularniejszy utwór z musicalu Evita z 1978 roku, z muzyką Andrew Lloyda Webbera i słowami Tima Rice’a. Pierwotnie nazywał się It’s Only Your Lover Returning, jednakże Rice ostatecznie zmienił tytuł na Don’t Cry for Me Argentina. Pojawia się na początku drugiego aktu Evity, śpiewany przez postać Evy Perón stojącą na balkonie argentyńskiego pałacu prezydenckiego.

Na scenie[ | edytuj kod]

Webber i dyrygent Anthony Bowles zdecydowali się wystawić próbne przedstawienie na festiwalu w Sydmonton (zamku należącym do Webbera, gdzie zwykł on prezentować zaproszonym gościom wszystkie prapremiery swoich kompozycji), do wizualizacji wykorzystano materiały zebrane przez Passiniego. Skontaktowali się z reżyserem Haroldem Princem, który podszedł entuzjastycznie do projektu, lecz dysponował wolnym terminem dopiero za 2 lata. W międzyczasie Webber i Rice dokonali przeróbek materiału muzycznego (z niektórych utworów z płyty zrezygnowano, niektóre skrócono lub dodano tekst). Prince podjął się reżyserii na wiosnę 1978, dokonano wtedy jeszcze niewielkich zmian w libretcie (dodano m.in. utwór „The Art of the Possible” opisujący dotarcie Peróna do szczytów władzy przed poznaniem Evy).

Maria Meyer - aktorka teatralna. Zadebiutowała w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza. W roku 1981 wystąpiła we Wrocławiu na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej i zajęła pierwsze miejsce. W tym samym roku, a także cztery lata później wzięła udział w festiwalu w Opolu.Henry Kenneth "Ken" Alfred Russell (ur. 3 lipca 1927 w Southampton, zm. 27 listopada 2011 w Londynie) - brytyjski reżyser filmowy.

Znaczące przedstawienia[ | edytuj kod]

West End[ | edytuj kod]

Prapremiera[ | edytuj kod]

Evita miała premierę w Prince Edward Theatre na londyńskim West Endzie w dniu 21 czerwca 1978 roku. Przedstawienie zamknięto w dniu 8 lutego 1986 r., po 2900 występach. Reżyserował Hal Prince. W premierowej obsadzie wystąpili:

 • Elaine Paige jako Eva
 • David Essex jako Che
 • Joss Ackland jako Perón
 • Siobhan McCarthy jako kochanka Peróna
 • Mark Ryan jako Agustín Magaldi
 • Paige została wybrana w castingu, ponieważ Julie Covington zrezygnowała z udziału w spektaklu.

  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.Libretto (wł. książeczka) – tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno-muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical czy balet.
  Wznowienie[ | edytuj kod]

  W dniu 2 czerwca 2006, w Adelphi Theatre na West Endzie ponownie wystawiono Evitę. Reżyserował Michael Grandage, w obsadzie znaleźli się:

 • Elena Roger (urodzona w Argentynie) jako Eva,
 • Philip Quast jako Perón
 • Matt Rawle jako Che.
 • W musicalu znalazł się również utwór „You Must Love Me”, dokomponowany w 1996 roku na potrzeby filmu. Produkcja miała entuzjastyczne recenzje, ale sprzedaż biletów była słaba, toteż spektakl zamknięto po niecałym roku w dniu 26 maja 2007.

  Junín jest argentyńskim miastem leżącym w prowincji Buenos Aires, 260 km na zachód od miasta Buenos Aires. W roku 1991 miasto liczyło 74 997 mieszkańców, a 10 lat później, w roku 2001 – 82 427 mieszkańców.William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.

  Broadway[ | edytuj kod]

  Spektakl wystawiono w Broadway Theatre w dniu 25 września 1979 roku i zamknięto w dniu 26 czerwca 1983 r., po 1567 występach (i 17 przedstawieniach przedpremierowych). Reżyserował również Hal Prince. W premierowej obsadzie wystąpili:

 • Patti LuPone jako Eva
 • Mandy Patinkin jako Che
 • Bob Gunton jako Perón
 • Jane Ohringer jako kochanka Peróna
 • Mark Syers jako Agustín Magaldi
 • Na wiosnę 2012 zapowiedziano powrót Evity na Broadway

  Polska[ | edytuj kod]

  Chorzów[ | edytuj kod]

  Musical miał polską prapremierę 11 grudnia 1994 w chorzowskim Teatrze Rozrywki, ostatnie 172 przedstawienie odbyło się po 10 latach, 17 grudnia 2004. Spektakl w reżyserii Marcela Kochańczyka, libretto tłumaczył Andrzej Ozga. Główne postacie odtwarzali: Maria Meyer jako Eva, Janusz Kruciński (albo Krzysztof Respondek, Michał Bajor i Paweł Kukiz) jako Che, Jacenty Jędrusik jako Perón.

  Antonio Banderas, właściwie José Antonio Domínguez Banderas (ur. 10 sierpnia 1960 w Maladze) – hiszpański aktor, reżyser, producent filmowy, model i piosenkarz.Philip Quast (ur. 1957) - australijski aktor musicalowy, znany przede wszystkim z interpretacji roli Javerta w musicalu Les Miserables. Gra również w filmach i serialach telewizyjnych.
  Gdynia[ | edytuj kod]

  Od 1 lutego 1997 spektakl był wystawiany w Teatrze Muzycznym w Gdyni w reżyserii Macieja Korwina. W obsadzie znajdowali się: Anna Gębalówna jako Eva, Mieczysław A. Gajda jako Che, Tomasz Steciuk jako Perón. Data ostatniego spektaklu nie jest znana.

  Poznań[ | edytuj kod]

  26 września 2015 Teatrze Muzycznym w Poznaniu w reżyserii Sebastiana Gonciarza, kierownictwo muzyczne Piotr Deptuch, scenografia Mariusz Napierała, choreografia Paulina Andrzejewska, kostiumy Agata Uchman. W premierowej obsadzie znaleźli się: Marta Wiejak jako Eva, Janusz Kruciński jako Che, Przemysław Rezner jako Perón.

  Eva „Evita” Perón, właśc. María Eva Duarte de Perón (ur. 7 maja 1919 w La Unión, zm. 26 lipca 1952 w Buenos Aires) – druga żona prezydenta Argentyny Juana Peróna, działaczka polityczna i społeczna, a także aktorka.Mandel Bruce „Mandy” Patinkin (ur. 30 listopada 1952 w Chicago) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, najbardziej znany z roli doktora Jeffreya Geigera w serialu CBS Szpital Dobrej Nadziei, za którą został uhonorowany nagrodą Emmy w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym 1995”, jako Jason Gideon z serialu CBS Zabójcze umysły, Saul Berenson w serialu Showtime Homeland i szermierz Inigo Montoya w filmie przygodowym Narzeczona dla księcia. W 1983 roku wystąpił u boku Barbry Streisand i Amy Irving w dramacie Yentl.

  Inne produkcje[ | edytuj kod]

  Madryt[ | edytuj kod]

  Spektakl miał premierę w hiszpańskiej wersji językowej w Teatro Monumental w Madrycie w dniu 23 grudnia 1980 r. Reżyserował Jaime Azpilicueta, w rolach głównych wystąpili: Paloma San Basilio jako Eva, Patxi Andión jako Che, Julio Catania jako Perón. Piosenka No llores por mí, Argentina (Don't Cry for Me Argentina) stała się hitem.

  Another Suitcase in Another Hall – singel nagrany przez szkocką piosenkarkę Barbarę Dickson na album koncepcyjny Evita z 1976 roku, będący podstawą musicalu o tym samym tytule. W 1996 amerykańska piosenkarka Madonna nagrała utwór ponownie na ścieżkę dźwiękową do filmu Evita w którym zagrała główną rolę. W 1997 został wydany na trzecim i ostatnim singlu promującym to wydawnictwo. Krzysztof Respondek (ur. 17 lipca 1969 w Tarnowskich Górach) – polski aktor i piosenkarz, obecnie występuje w kabarecie Rak.
  Produkcje objazdowe[ | edytuj kod]

  W porządku chronologicznym:

 • 1984–1986 Tournée po Stanach Zjednoczonych.
 • 1987 Tournée po Wielkiej Brytanii i Irlandii.
 • 1989 Tournée światowe.
 • 1994 Roczne tournée po Stanach Zjednoczonych.
 • 1995 Tournée po Wielkiej Brytanii wyprodukowane przez Roberta Stigwooda.
 • 1998 Tournée z okazji 20 rocznicy premiery po Stanach Zjednoczonych (od 3 listopada 1998 roku do lata 1999 roku). Główne role odtwarzali Amerykanie pochodzenia hiszpańskiego (Natalie Toro jako Eva, Raul Esparza jako Che i Raymond Jaramillo McLeod jako Juan Perón).
 • 2004–2008 Tournée po Stanach Zjednoczonych spektaklu wyreżyserowanego przez Hala Prince’a, zakończone w czerwcu 2008 roku.
 • 2008–2011 Tournée po Wielkiej Brytanii (oraz po Europie) rozpoczęło się w 2008 roku, zakończone pod koniec 2009 r. Reaktywowane w marcu 2010 na trasę po Europie. Spektakle są zakontraktowane w Wielkiej Brytanii i Niemczech do września 2011 roku.
 • Streszczenie fabuły[ | edytuj kod]

  Akt I[ | edytuj kod]

  W kinie w Buenos Aires publiczność ogląda film (A Cinema in Buenos Aires, 26 July 1952). Film zostaje zatrzymany, publiczność protestuje, przed ekran wychodzi kierownik kina oznajmiając „Eva Perón przeszła do nieśmiertelności o 8:25 godziny wieczorem”. Zrozpaczona publiczność opuszcza kino, na scenie pojawia się kondukt pogrzebowy śpiewający requiem po łacinie (Requiem for Evita). Che (narrator), cynicznie opisuje histeryczny smutek, który ogarnął Argentynę po śmierci Evity (Oh What a Circus).

  Ernesto Rafael Guevara de la Serna, znany powszechnie jako Che Guevara, posługujący się pseudonimem Fernando Sacamuelas (ur. 14 czerwca 1928 w Rosario, zm. 9 października 1967 w La Higuera) – pisarz argentyński, rewolucjonista, dowódca lewicowych oddziałów partyzanckich w Kongu, Kubie, Boliwii, jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej.Jacenty Ireneusz Jędrusik (ur. 23 maja 1954 w Siemianowicach Śląskich zm. 25 czerwca 2013 w Sosnowcu) – polski aktor, reżyser, konferansjer, wykładowca Akademii Muzycznej.

  Akcja przenosi się do roku 1934. Agustín Magaldi, wokalista i gitarzysta daje w kawiarni w mieście Junín recital tanga argentyńskiego, któremu przysłuchuje się jego piętnastoletnia kochanka, Eva Duarte (On This Night of a Thousand Stars). Magaldi chce zakończyć przelotny romans i opuścić miasto, lecz Eva i mieszkańcy szantażują go zmuszając do wzięcia jej ze sobą do Buenos Aires (Eva and Magaldi / Eva, Beware of the City).

  Andrzej Ozga (ur. 18 października 1958 w Warszawie) – polski aktor, piosenkarz, autor i satyryk, także reżyser, absolwent PWST w Warszawie (1981), trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od czasu studiów autor tekstów piosenek, które śpiewali tacy wykonawcy polskiej estrady jak Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Skrzynecka czy Andrzej Zieliński. Ma na swym koncie realizacje teatralne i telewizyjne w oparciu o utwory lub tłumaczenia jego autorstwa. W 2006 roku w XV Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie otrzymał pierwszą nagrodę publiczności dla spektaklu Edith i Marlene Evy Pataki Teatru Dramatycznego z Elbląga.Maciej Korwin, właśc. Maciej Korwin-Kluska (ur. 22 lutego 1953 w Łodzi, zm. 10 stycznia 2013 w Gdyni) – polski reżyser teatralny, dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w latach 1995–2013.

  Po przybyciu do stolicy, Eva śpiewa pełna optymizmu o ambicjach i przyszłej chwale (Buenos Aires). W Buenos Aires Eva szybko porzuca Magaldiego, Che z offu komentuje jej dalszą karierę – Eva zmieniając kolejnych kochanków staje się kolejno: modelką, gwiazdą radia i aktorką filmową (Goodnight and Thank You). Następnie Che podsumowuje kilka lat przewrotów wojskowych w latach czterdziestych które stopniowo wynoszą pułkownika Juana Domingo Peróna na szczyty władzy (The Lady’s Got Potential). Groteskowa „zabawa w gorące krzesła” (przywódcy junty którym zabrano krzesło są rozstrzeliwani) eliminuje wszystkich pretendentów do władzy poza Peronem (The Art Of The Possible).

  Tango argentyńskie – rodzaj muzyki i taniec związany z miastem zapoczątkowany w Argentynie i w Urugwaju. Wykonywany zazwyczaj przez orkiestrę tanga. Charakterystycznym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon.Teatr Księcia Edwarda (The Prince Edward Theatre) – teatr londyńskiego West Endu zlokalizowany na Old Compton Street, na północ od Leicester Square w gminie City of Westminster. Teatr został nazwany na cześć Księcia Edwarda VIII.

  22 stycznia 1944 w mieście San Juan ma miejsce trzęsienie ziemi. Pułkownik Perón organizuje koncert charytatywny, występuje Magaldi (Charity Concert). Perón i Eva spotykają się po raz pierwszy, błyskawicznie uświadamiając sobie nawzajem, że mogą wzajemnie pomóc w karierach (I'd Be Surprisingly Good For You). Eva opuszcza natychmiast towarzyszącego jej oficera, udaje się do domu Peróna i wyrzuca z niego nieletnią kochankę (Hello and Goodbye). Ta początkowo rozpacza (Another Suitcase in Another Hall) lecz wkrótce „opiekuje” się nią inny oficer.

  Sidney Edmond Jocelyn Ackland, Joss Ackland (ur. 29 lutego 1928 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, niezrównany odtwórca ról „czarnych charakterów”. Wystąpił w ponad 130 filmach.Jesus Christ Superstar – rock opera z przełomu lat 1969 i 1970 autorstwa Brytyjczyków Andrew Lloyd Webbera (muzyka) i Tima Rice’a (libretto), traktująca o ostatnim tygodniu życia Jezusa Chrystusa widzianego oczami jego zwolenników i przeciwników.

  Eva zostaje wprowadzona na salony, lecz spotyka się z ostracyzmem wyższych sfer i pogardą oficerów armii (Perón's Latest Flame). W 1946 r. Perón mianowany w międzyczasie generałem staje do wyborów prezydenckich, opierając się w kampanii na niższych warstwach społecznych („descamisados” – dosł. ludzi „bez koszul”), przy aktywnym udziale Evy w kampanii organizując populistyczne wiece wygrywa wybory (A New Argentina).

  Paul Jones (ur. 24 lutego 1942 jako Paul Pond w Portsmouth, Anglia) – brytyjski piosenkarz, aktor, osobowość radiowa i prezenter telewizyjny. Robert Patrick Gunton, Jr. (ur. 15 listopada 1945 w Santa Monica) – amerykański aktor filmowy i teatralny. Znany jest głównie z roli naczelnika Samuela Nortona w filmie Skazani na Shawshank.

  Akt II[ | edytuj kod]

  Evita na balkonie Casa Rosada

  Perón zostaje wybrany na prezydenta. Stoi na balkonie pałacu prezydenckiego Casa Rosada pozdrawiając popierających go descamisados (On The Balcony of the Casa Rosada). Później zaczyna przemawiać Eva, swym emocjonalnym wystąpieniem (Don't Cry for Me Argentina) wywołuje aplauz zgromadzonych, którzy po raz pierwszy określają ją zdrobnieniem Evita. W trakcie balu inaugurującego prezydencję Che zastanawia się nad wpływem sławy na dalsze poczynania Evity (High Flying Adored). Evita zmienia image i oddaje się w ręce konsultantów mody zamawiając dziesiątki strojów (Rainbow High). W 1946 roku wyrusza na dwumiesięczne tournée po Europie (Rainbow Tour) w celu uzyskania wsparcia dla polityki Perona – spotyka się zarówno ze wsparciem (Hiszpania) jak i pogardą (Włochy), obojętnością (Francja) lub lekceważeniem (Anglia). Che oskarżą ją po powrocie o małą wrażliwość na potrzeby biedoty, która wyniosła jej męża do władzy – rozbieżność między słowami a czynami (The Actress Hasn't Learned the Lines (You'd Like to Hear)). Eva tworzy zatem fundację swego imienia mającą na celu działalność charytatywną. Che opisuje kontrowersyjne działania fundacji – wymuszanie składek, brak kontroli nad wydatkami prowadzący do defraudacji (And the Money Kept Rolling In (And Out)).

  Chór − w teatrze starożytnym, a czasem także późniejszym, grupa osób wypowiadających się zbiorowo w mowie lub śpiewie, często z towarzyszeniem gestów i ruchów tanecznych.Barry Gibb, właśc. Barry Alan Crompton Gibb (ur. 1 września 1946 na Wyspie Man) – brytyjski muzyk, najstarszy z braci Gibb, tworzących zespół Bee Gees, który rozpoczął swoją działalność pod koniec lat 50.

  Uwielbienie dla Evity staje się karykaturalne, staje się nieomal żyjącą świętą. W kościele przyjmuje sakrament w otoczeniu adorujących ją zwolenników (Santa Evita). Eva wpada w trans. W swojej wizji spiera się z Che o metody działania. Che oskarża Evę o wykorzystywanie ludzi do własnych celów, Eva oskarża Che o ucieczkę z kraju (A Waltz for Eva and Che). Na końcu utworu Eva przyznaje się do śmiertelnej choroby, trawiącej jej ciało.

  Michał Bajor (ur. 13 czerwca 1957 w Głuchołazach) – polski aktor i piosenkarz. Syn aktora Ryszarda Bajora, brat Piotra Bajora (również aktora). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Patti Ann LuPone (ur. 21 kwietnia 1949 w Northport) – amerykańska aktorka i piosenkarka, znana z roli Evy Perón w musicalu Evita w premierowej obsadzie na Broadwayu (1979) oraz Fantyny w pierwszej obsadzie Les Misérables na West Endzie (1985).
  Evita w szpitalu – rok 1951

  Eva leży w łóżku w szpitalu. Uświadamia sobie, że Perón był z nią nie tylko z wyrachowania politycznego, lecz również z miłości (You Must Love Me). Generałowie Peróna mają dość wtrącania się Evity w politykę i wywierają na niego presję, by odsunął ją od spraw publicznych. Prezydent przekonuje ich, że gdyby nie ona, nigdy nie osiągnęliby obecnej pozycji (She Is A Diamond). Eva jest zdeterminowana, by zostać wiceprezydentem, Perón jest przerażony jak te plany zostaną przyjęte przez wojsko i czy Eva jest w stanie podołać temu mimo pogarszającego się zdrowia (Dice Are Rolling / Eva's Sonnet). Na koniec utworu Evita upada.

  Juan Domingo Perón Sosa (ur. 8 października 1895 roku w Lobos, zm. 1 lipca 1974 roku w Buenos Aires) – argentyński wojskowy i polityk, minister i wiceprezydent w latach 40., prezydent Argentyny w latach 1946-1955 i 1973-1974.Pasodoble, paso doble (pasodoble, hiszp. podwójny krok) to hiszpański taniec w metrum 2/4. Tematycznie taniec ten przypomina walki na arenie torreadorów z bykami tzw. corridę. Partner występuje w roli toreadora (hiszp. torero), a partnerka odgrywa rolę płachty.

  Zdając sobie sprawę, że jest bliska śmierci, Eva rezygnuje z zostania wiceprezydentem. Po raz ostatni staje na balkonie Casa Rosada i przysięga Argentyńczykom wieczną miłość prosząc o wybaczenie za zło, które jej czyny mogły przynieść (Eva's Final Broadcast). Przed śmiercią przemykają jej przed oczyma jej dokonania (Montage). Po śmierci balsamiści przystępują do pracy, dusza Evity prosi o przebaczenie, zrozumienie wyboru jej drogi życiowej (wybór sławy zamiast długiego życia i wychowywania dzieci) i zapamiętanie dobra, które uczyniła. (Lament).

  Trasa koncertowa, tournée (fr. tournée, IPA /tuʁ.ne/) – szereg następujących po sobie koncertów na żywo artysty lub grupy muzycznej i wykonywanych zgodnie z ustalonym harmonogramem w określonym rejonie geograficznym.Evita - The Complete Motion Picture Music Soundtrack - ścieżka dźwiękowa do filmu Alana Parkera Evita, będącego ekranizacją musicalu pod tym samym tytułem i przedstawiającego historię życia Evy Perón.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Teatr Rozrywki – repertuarowy teatr muzyczny założony w 1985 w Chorzowie jako Państwowy Teatr Rozrywki; mieści się przy ulicy Marii Konopnickiej 1 (wejście od ulicy Katowickiej).
  Andrew Lloyd Webber, baron Lloyd-Webber (ur. 22 marca 1948 w Londynie) – brytyjski kompozytor, producent i działacz polityczny. Kompozytor muzyki do najbardziej kasowych w historii musicali: Koty i Upiór w operze.
  Colm Wilkinson (ur. 5 czerwca 1944 w Dublinie) – irlandzki wokalista i aktor musicalowy, najbardziej znany jako pierwszy anglojęzyczny odtwórca roli Jean Valjeana w musicalu Les Misérables.
  Casa Rosada (pl. "Różowy dom"), oficjalnie nazywana też Casa de Gobierno lub Palacio Presidencial – siedziba prezydenta Argentyny. Pierwszym prezydentem zamieszkującym budynek był Domingo Faustino Sarmiento.
  Laurence Olivier Award (lub Olivier Award) – jest doroczną nagrodą przyznawaną przez Society of London Theatre (Zrzeszenie teatrów londyńskich) dla przedstawień teatralnych wystawianych w Londynie, przede wszystkim na West Endzie. Nagroda jest uznawana za najbardziej znaczące brytyjskie wyróżnienie teatralne, jest odpowiednikiem broadwayowskiej Tony Award.
  Paweł Kukiz (ur. 24 czerwca 1963 w Paczkowie) – polski wokalista, muzyk i aktor. W latach 1984-2013 był liderem zespołu Piersi. W 2001 wziął udział w projekcie Yugoton, a w 2007 w jego kontynuacji – Yugopolisie. W 2003 wydał płytę w duecie z Janem Borysewiczem. W latach osiemdziesiątych założył wiele zespołów, m.in. CDN, Aya RL i Hak. W 2006 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu.
  Nagrody Tony (ang. Tony awards, oficjalnie, Antoinette Perry Award for Excellence in Theatre) – nagrody przyznawane corocznie twórcom teatralnym w USA. Pierwotnie nagrody honorowały twórców wystawiających na Broadwayu w Nowym Jorku.

  Reklama