Everyway That I Can

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Everyway That I Can (tur.: Sen üzülme diye) – singel tureckiej wokalistki Sertab Erener, napisany przez nią samą we współpracy z Demirem Demirkanem, nagrany i wydany w 2003 roku, umieszczony na ósmym albumie studyjnym artystki pt. No Boundaries z 2004 roku.

Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

Na Cyprze singel za swoją sprzedaż został wyróżniony złotym certyfikatem.

Historia utworu[ | edytuj kod]

Nagrywanie[ | edytuj kod]

Utwór został skomponowany w 2003 roku przez wokalistkę Sertab Erener i gitarzystę oraz producenta Demira Demirkana, który został także autorem tekstu piosenki. Producentem singla został Ozan Çolakoğlu, który odpowiedzialny był także za aranżację całości. Miks utworu wykonał Matt Howe, a mastering – Ian Cooper.

Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

Wydanie[ | edytuj kod]

Premiera utworu „Everyway That I Can” miała początkowo odbyć się 20 grudnia, później datę przesunięto na 31 stycznia, potem na początek lutego, 17-21 lutego, a następnie – na 1 marca. Ostatecznie utwór został zaprezentowany po raz pierwszy tydzień później, 8 marca, podczas jednego z odcinków programu Sayisal geçe. Wcześniej zaprezentowano 30-sekundowy fragment kompozycji.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Irish Recorded Music Association – organizacja non-profit założona w 1997 roku, by kontrolować oraz zarządzać przemysłem muzycznym w Irlandii.

Oprócz konkursowej propozycji w języku angielskim i angielsko-tureckim („Sen üzülme diye”), na maxi-singlu (wydanym w kwietniu) znalazła się także piosenka „One More Cup of Coffee” z repertuaru Boba Dylana w wykonaniu Erener.

Teledysk[ | edytuj kod]

Tuż po premierze studyjnej wersji utworu, Erener rozpoczęła pracę nad oficjalnym teledyskiem do piosenki. Klip nakręcono na terenie tureckiej łaźni Cağaloğlu w Stambule.

Występy na żywo: Konkurs Piosenki Eurowizji 2003, Gratulacje[ | edytuj kod]

Sertab Erener w trakcie wykonania utworu podczas koncertu finałowego 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku

W 2003 roku utwór reprezentował Turcję podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji, wygrywając wewnętrzne eliminacje przeprowadzone przez krajowego nadawcę publicznego Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) oraz Sertab Erener, wybraną przez stację na reprezentantkę kraju. Utwór został zaprezentowany po raz pierwszy na żywo 8 marca podczas jednego z odcinków programu Sayisal geçe.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Ultratop 50 singles lub Ultratop 50 – cotygodniowa lista przebojów pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się singli we Flandrii w Belgii, sporządzana i publikowana przez organizację Ultratop. Pierwsza lista została opublikowana 8 kwietnia 1995. Ultratop 50 jest publikowana w języku niderlandzkim, francuskim i angielskim w kilku belgijskich stacjach radiowych oraz w stacji telewizyjnej TMF Flanders.

Przed koncertem finałowym turecka propozycja była jednym z faworytów do wygrania m.in. wśród norweskich fanów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Miłośników Eurowizji (OGAE). W finale Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się 24 maja w Hali Olimpijskiej „Skonto”, Erener zaprezentowała swój utwór w języku angielskim jako czwarta w kolejności i zdobyła łącznie największą liczbę 167 punktów, zajmując tym samym pierwsze miejsce w finałowej klasyfikacji. Piosenka wygrała zaledwie dwupunktową przewagą nad zdobywcami drugiego miejsca – zespołem Urban Trad i ich kompozycją „Sanomi”. Podczas występu wokalistce towarzyszyły cztery tancerki, z czego trzy pochodzące z Austrii. W lipcu artystka wyruszyła do Izraela, gdzie promowała swój album kompilacyjny, zatytułowany Everyway That I Can, wykonując na koncertach m.in. eurowizyjną propozycję, która otrzymała w kraju miano „niezwykłego, cudownego przeboju lata z Turcji”.

Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.Sanomi – utwór belgijskiego zespołu muzycznego Urban Trad, napisany przez założyciela formacji, Yvesa Barbieuxa, w języku sztucznym), nagrany oraz wydany w 2003 roku i umieszczony na trzecim albumie studyjnym grupy pt. Sanomi.

W maju 2004 roku utwór został zaprezentowany przez Erener podczas koncertu finałowego 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, zorganizowanego w Abdi İpekçi Arena w Stambule.

Pod koniec października 2005 roku Erener wystąpiła podczas koncertu Gratulacje zorganizowanego z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji, podczas którego wykonała utwór „Every Way That I Can”. W trakcie koncertu wybrała została najlepsza piosenka w historii imprezy, turecka kompozycja zajęła 9. miejsce na 15 propozycji. Rok później utwór zajął drugie miejsce w internetowym głosowaniu niemieckich fanów na najlepszą eurowizyjną piosenkę w historii, zdobywając łącznie 63 958 głosów.

Mastering – końcowy etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) to publiczna telewizja i radio w Turcji. Radio założono w 1926 roku, a telewizję w 1968 roku. Przez wiele lat była monopolistą w Turcji. Jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Programy nadawane są w języku tureckim. Ostatnio uruchomiony także kanał w języku kurdyjskim.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.
OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
Konkurs Piosenki Eurowizji 2004 – 49. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 i 15 maja 2004 roku w Abdi İpekçi Arena w Stambule przez tureckiego nadawcę Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Turcji Sertab Erener na festiwalu w 2003 roku.
Konkurs Piosenki Eurowizji 2003 – 48. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 24 maja 2003 roku w wyremontowanej specjalnie na tę okazję Skonto Olympic Hall w Rydze przez łotewskiego nadawcę Latvijas Televīzija (LTV), dzięki zwycięstwu reprezentantki Łotwy Marie N. na festiwalu w 2002 roku.
Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
MegaCharts – oficjalna lista przebojów obowiązująca w Holandii. Jest odpowiedzialna za zbieranie i publikowanie bogatej kolekcji oficjalnych rankingów, list przebojów w Holandii, z których najbardziej znane są Mega Top 50 oraz Mega Album Top 100. MegaCharts jest częścią GfK Benelux Marketing Services.
Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

Reklama