Euzebiusz Teofil Chojnacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek{color:white;background:black}.mw-parser-output .infobox.duchowny-biskup .naglowek{color:white;background:#E56DC4}.mw-parser-output .infobox.duchowny-patriarcha .naglowek{color:white;background:#BA55D3}.mw-parser-output .infobox.duchowny-kardynal .naglowek{color:white;background:#FF2400}.mw-parser-output .infobox.duchowny-papiez .naglowek{color:black;background:gold}.mw-parser-output .infobox.duchowny-cywil .naglowek{color:black;background:#C0C0C0}.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek a{color:#a7d4ff}

Euzebiusz Teofil Chojnacki herbu Trzaska, w zakonie Alojzy (ur. 1833, zm. 1881) – powstaniec, franciszkanin.

Ojców – wieś w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skała, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd.Bitwa pod Miechowem – jedno ze starć powstania styczniowego, do którego doszło 17 lutego 1863 pod Miechowem w Małopolsce.

Urodził się w rodzinie Józefa Chojnackiego i Agnieszki Kotz. Brał udział w powstaniu węgierskim w 1848-1849. W 1852 wstąpił do zakonu reformatów. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Krakowie. Werbownik ochotników do powstania styczniowego w 1863, uczestnik tego powstania w stopniu kapitana. Podczas powstania udał się do obozu ojcowskiego oraz brał udział w bitwie pod Miechowem. Po powstaniu więziony był przez dwa lata przez Austriaków. Po zwolnieniu pracował jako kaznodzieja w klasztorach w Galicji. Pod koniec życia przebywał i tutaj zmarł w klasztorze reformatów w Zakliczynie.

Franciszkanie reformaci, również Bracia Mniejsi Ściślejszej Obserwancji – wewnętrzna frakcja Zakonu Braci Mniejszych.Zakliczyn – miasto i siedziba gminy Zakliczyn w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie) na prawym brzegu Dunajca. Zakliczyn leży na Pogórzu Rożnowskim w dolinie (206–250 m n.p.m.) na płaskim, szerokim i otwartym w kierunku północnym terenie, między dolnym biegiem rzeki Paleśnianka i potoku Wolanka w otoczeniu zalesionych wzgórz o wysokości od 300 do 503 m n.p.m.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Eligiusz Kozłowski, Zapomniane wspomnienia, Warszawa 1981, s. 446
  • Wiosna Ludów – seria ludowych zrywów rewolucyjnych i narodowych jakie miały miejsce w Europie w latach 1848 – 1849. W kontekście „Wiosny Ludów” można wyróżnić trzy główne nurty:
    Reklama