Euzebiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Euzebiuszimię męskie pochodzenia greckiego eusébeios. Pierwotnie przymiotnik ten użyty został dla określenia jednego z miesięcy na cześć cesarza rzymskiego Antonina Piusa. Wywodzi się od słowa oznaczającego „bogobojny”, „święty”.

17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni. Euzebiusz z Doryleum – biskup żyjący w V wieku w Doryleum (Eskişehir w zach. Turcji), teolog, obrońca ortodoksji.

Żeńskim odpowiednikiem jest Euzebia.

Euzebiusz imieniny obchodzi: 20 stycznia, 31 stycznia, 24 kwietnia, 21 czerwca, 12 lipca, 2 sierpnia, 12 sierpnia, 14 sierpnia, 17 sierpnia, 25 sierpnia, 8 września, 21 września, 26 września, 4 października, 22 października, 15 grudnia i 16 grudnia.

Znane osoby noszące imię Euzebiusz:

12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni. Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
 • Euzebiuszpapież, święty (wspomnienie 17 sierpnia)
 • Euzebiusz z Samosatybiskup Samosaty (obecnie Samsat), męczennik, święty (wspomnienie 21 czerwca)
 • Euzebiusz z Cezarei
 • Euzebiusz z Doryleum
 • Euzebiusz z Emezy
 • Euzebiusz z Nikomedii
 • Euzebiusz z Vercellibiskup, święty (wspomnienie 2 sierpnia)
 • Euzebiusz Teofil Chojnacki, w zakonie Alojzy (1833–1881) – powstaniec, franciszkanin
 • Euzebiusz Huchracki
 • Euzebiusz Słowacki – polski teoretyk i historyk literatury, tłumacz, dramatopisarz, ojciec Juliusza Słowackiego
 • Euzebiusz Smolarekpolski piłkarz
 • Eusébioportugalski piłkarz
 • Zapoznaj się również z:

  Euzebiusz Smolarek (ur. 9 stycznia 1981 w Łodzi) – polski piłkarz, występujący na pozycji pomocnika lub napastnika, reprezentant kraju.Euzebiusz z Samosaty, cs. Swiaszczennomuczenik Jewsiewij, jepiskop Samosatskij (zm. ok. 379 w Dolikha w Kommagenie) – biskup Samosaty (od. ok. 360), oponent arianizmu, męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.
 • Puy-Saint-Eusèbe
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Euzebiusz. DEON.pl pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM za H.Frosem i F. Sową (‘’Księga imion i świętych’’). [dostęp 2012-01-21].
  Euzebiusz z Cezarei (ur. ok. 264, zm. ok. 340) – pisarz, teolog i historyk chrześcijański, biskup Cezarei w Palestynie od 313. Uczeń Pamfila z Cezarei, obrońcy twórczości Orygenesa – jako wyraz oddania dla swego mistrza, przyjął przydomek syn Pamfila.14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.
  Euzebiusz z Emezy (ur. ok. 300 w Emezie, zm. ok. 359) – teolog i pisarz wczesnochrześcijański, uczeń Euzebiusza z Cezarei, biskup Emezy. Kształcił się w Cezarei i w Aleksandrii, gdzie poznał Jerzego z Laodycei.
  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Eusébio da Silva Ferreira (ur. 25 stycznia 1942 w Lourenço Marques) – portugalski piłkarz urodzony w stolicy Mozambiku, ówczesnej kolonii portugalskiej. Środkowy napastnik, nazywany „Czarną Panterą” lub „Czarną Perłą z Mozambiku”. Brązowy medalista i król strzelców (9 bramek) MŚ 66. Zdobywca Złotej Piłki w plebiscycie „France Football” w 1965.
  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.

  Reklama