Eutropia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eutropia (zm. 350) – córka władcy rzymskiego Konstancjusza I Chlorusa i jego drugiej żony – Flawii Maksimiany Teodory. Imię odziedziczyła po swojej babce – Eutropii (żonie cesarza Maksymiana). Była przyrodnią siostrą cesarza Konstantyna I.

Eutropia (zm. po 325) – pochodziła z Syrii i była żoną cesarza rzymskiego – Maksymiana. Para ta miała troje dzieci:Nepocjan (ur. ?, zm. 30 czerwca 350) – syn Viriusa Nepotianusa i Eutropii, siostrzeniec Konstantyna I Wielkiego. Zbuntował się przeciwko Magnencjuszowi, który w w styczniu 350 r. został obwołany przez wojsko cesarzem (augustem) w miejsce Konstansa, który wkrótce został zabity. Władzę uzurpatora Magnencjusza uznawała Italia, Afryka, Hiszpania, Galia i Brytania.

Mężem jej został Virius Nepotian – konsul w 336 roku. Z ich związku zrodził się Nepocjan (właściwie: Flavius Iulius Popilius Nepotianus Constantinus).

Konstancjusz I Chlorus (ur. 31 marca 250, zm. 25 lipca 306), Gaius Flavius Constantius, od 1 maja 305 Imperator Caesar Gaius Flavius Valerius Constantius Augustus, z przydomkiem "Chlorus" pojawia się w źródłach dopiero od VI w. Po śmierci deifikowany. Cesarz rzymski z tytułem cezara od 293, a augusta 305 do 306 roku.Theodora (Flavia Maximiana Theodora) - druga żona Konstancjusza I Chlorusa (wcześniej rozwiódł się z Flavią Iulią Heleną). Najstarsza córka Maksymiana i jego żony Eutropii, siostra cesarza Maksencjusza i cesarzowej Fausty.

Wywód przodków[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Eutropia (imię)
  • Reklama