Eustachy III z Boulogne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eustachy III (zm. ok. 1125) – hrabia Boulogne od 1093. Najstarszy syn Eustachego II i Idy Lotaryńskiej. Brat Gotfryda z Bouillon i Baldwina I.

Steven Runciman, właściwie Sir James Cochran Stevenson Runciman (ur. 7 lipca 1903 w Northumberland, zm. 1 listopada 2000 w Radway, Warwickshire) - brytyjski historyk i dyplomata. W latach 1940-1947 pracował w brytyjskiej słuzbie dyplomatycznej min. w Grecji, Turcji i Bułgarii. Steven Runciman jest autorem wielu prac poświęconych głównie dziejom średniowiecza. Szczególnie cenne jest jego trzytomowe, przekrojowe dzieło Dzieje wypraw krzyżowych, opublikowane w latach 1951-1954. Wiele uwagi w swych pracach Runciman poświęcał historii Cesarstwa Bizantyjskiego oraz sąsiednich państw, od Sycylii po Syrię.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

Uczestnik pierwszej wyprawy krzyżowej. Po zdobyciu Jerozolimy, w przeciwieństwie do braci, zdecydował się powrócić do Europy.

Gdy w 1118 roku zmarł bezpotomnie Baldwin I, król jerozolimski i brat Eustachego III, tego ostatniego namawiano – by jako najbliższy krewny zmarłego – objął po nim dziedzictwo. Eustachy III początkowo nie chciał opuścić swoich rodzinnych posiadłości. Ostatecznie przekonany argumentem, że jest to jego obowiązkiem, udał się w kierunku Ziemi Świętej. W czasie pobytu w Apulii dowiedział się, że tron jerozolimski przypadł Baldwinowi II, dotychczasowemu hrabiemu Edessy. W takiej sytuacji przerwał podróż i powrócił do Boulogne.

Dzieje wypraw krzyżowych (ang. A History of the Crusades) – trzytomowe dzieło sir Stevena Runcimana opublikowane po raz pierwszy w latach 1951-1954 przez Wydawnictwo Uniwersytetu Cambridge w języku angielskim. Książka pod względem liczby wydań i przekładów jest najpopularniejszą syntezą dziejów krucjat.Krzyżowcy – czterotomowa powieść historyczna Zofii Kossak-Szczuckiej z dziejów pierwszej wyprawy krzyżowej, wydana po raz pierwszy w 1935 r. przez Księgarnię św. Wojciecha.

Poślubił Marię, córkę Malcolma III, króla Szkocji i jego drugiej żony Małgorzaty. Owdowiał w 1116 roku. Z tego małżeństwa narodziła się jedynie córka Matylda, późniejsza żona Stefana z Blois.

Eustachy pojawia się w czwartym tomie powieści Zofii Kossak zatytułowanej Krzyżowcy. Powieściowy Eustachy jest najmłodszym bratem Gotfryda i Baldwina; dociera pod Jerozolimą latem 1099 roku w towarzystwie pirata Guynamera z Boulogne. Wraz z pozostałą armią krzyżową bierze udział w zdobyciu Jerozolimy.

Gotfryd z Bouillon fr. Godefroy de Bouillon (ur. około 1058, zm. 18 lipca 1100 pod Hajfą) – jeden z przywódców I wyprawy krzyżowej, posiadał tytuł Obrońcy Grobu Świętego.Małgorzata Szkocka, ang. Saint Margaret of Scotland, znana była również pod swoim anglosaskim imieniem jako Margaret Ætheling (ur. ok. 1045, zm. 16 listopada 1093) - królowa Szkocji (1070-1093), święta Kościoła rzymskokatolickiego.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Steven Runciman, Dzieje wypraw krzyżowych, t. 1, s. 139.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Runciman S., Dzieje wypraw krzyżowych, t. 1, Warszawa 1998, s. 139, 279; t. 2, s. 133, 457.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Stefan I z Blois (ok. 1097 w Blois – 25 października 1154 w Dover) – ostatni król Anglii z dynastii normandzkiej, młodszy syn Stefana II Henryka, hrabiego Blois, i Adeli, córki Wilhelma Zdobywcy. Tron objął po śmierci swojego wuja, Henryka I. Przez cały okres panowania toczył walkę o władzę z córką Henryka I, Matyldą, i jej synem, Henrykiem.
  Malcolm III, Malcolm III Cenmore po szkocku Máel Coluim mac Donnchada (urodzony 1031, zmarły 13 listopada 1093), znany też pod przydomkiem Cenn Mór (po szkocku wielka głowa), zangielszczonym jako Cenmore – król Szkocji w latach 1058-1093. Jego imię, Máel Coluim (zangielszczone jako Malcolm) znaczy dosłownie sługa Kościoła.
  Zofia Kossak-Szczucka, później Zofia Kossak-Szatkowska, de domo Kossak, primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska (ur. 10 sierpnia 1889 w Kośminie, zm. 9 kwietnia 1968 w Bielsku-Białej) – polska powieściopisarka, uczestniczka ruchu oporu organizacji Żegota.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Reklama