Europejskie referendum konstytucyjne w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Referendum nad traktatem ustanawiającym Konstytucję dla Europy w Polsce – niezrealizowany plan polityczny przeprowadzenia referendum nad przyjęciem Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. Zapowiadane było na październik 2005.

Wybory w Polsce obecnie przeprowadza się dla wyboru Prezydenta RP (wybory prezydenckie), posłów na Sejm i senatorów (wybory parlamentarne), posłów do Parlamentu Europejskiego (wybory europejskie), a także radnych sejmików województw, rad powiatów i gmin oraz prezydentów lub burmistrzów miast i wójtów (wybory samorządowe).Wybory prezydenckie w Polsce odbyły się na terenie całego kraju oraz w kilkudziesięciu obwodach wyborczych ulokowanych za granicą Polski. W wyniku głosowania czwartym prezydentem III Rzeczypospolitej (a trzecim wybranym w wyborach powszechnych) został Lech Kaczyński, który zastąpił Aleksandra Kwaśniewskiego.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiadał, że referendum odbędzie się w październiku 2005 roku razem z wyborami prezydenckimi, ale w związku z odrzuceniem projektu traktatu w referendach we Francji i Holandii nie została podjęta decyzja o jego przeprowadzeniu.

Ogłoszony w czerwcu 2005 „okres refleksji” nad traktatem konstytucyjnym pokazał, że przyjęcie TKE w kształcie przyjętym w 2004 będzie praktycznie niemożliwe.

Stefan Hambura, Mariusz Muszyński: Zbiór Traktatów UE teksty skonsolidowane po Traktacie z Lizbony. 2008. ISBN 978-83-60003-27-5.Referendum przeprowadzone 29 maja 2005 we Francji dotyczące ratyfikacji traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

W 2007 prace w UE skupiły się na Traktacie reformującym, który został podpisany 13 grudnia 2007.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona Parlamentu Europejskiego dotycząca Konstytucji dla Europy
  • Reklama