Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejskie Stowarzyszenie Science Fiction (ang.: European Science Fiction Society, ESFS) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca twórców i fanów science fiction. Do jego współzałożycieli należał francuski pisarz, Pierre Barbet.

Pierre Barbet, a właściwie Claude Avice (ur. 16 maja 1925, zm. 20 lipca 1995) – francuski pisarz fantastyki. Najczęściej wykorzystywał pseudonim Pierre Barbett, jednak wydawał też pod imionami Olivier Sprigel oraz David Maine. Część jego książek została przetłumaczona na język angielski i wydana przez DAW Books. Zadebiutował w 1962 roku powieścią Vers un avenir perdu. Był współzałożycielem Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction, gdzie przez kilka kadencji pełnił rolę koordynatora. Triest (wł. Trieste, słow. i chorw. Trst, niem.Triest) – portowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, nad Morzem Adriatyckim. Jest stolicą regionu autonomicznego Friuli-Wenecja Julijska i prowincji Triest. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 208 614 osób, 2469,1 os./km².

Organizacja[ | edytuj kod]

Stowarzyszenie powstało podczas pierwszego Euroconu, w 1972 w Trieście (Włochy). Jej statutowym celem jest promocja SF w Europie i europejskiej SF na świecie. Zajmuje się organizacją Euroconów i przyznawaniem nagród ESFS Awards. Obecny zarząd, wybrany na Euroconie 2016 w Barcelonie stanowią

Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
 • prezes – Carolina Gómez Lagerlöf (Szwecja)
 • wiceprezes – Saija Kyllönen (Finlandia)
 • skarbnik – Vanja Kranjcevic (Chorwacja)
 • sekretarz – Gareth Kavanagh (Irlandia)
 • administrator nagród – Carol Connolly (Irlandia)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tadeusz Markowski, Klęska proroka?, „Fantastyka” (2/82), ISSN 1731-7134.
  2. ESFS (ang.). esfs.info. [dostęp 28 czerwca 2015].
  3. Current Board (ang.). esfs.info. [dostęp 25 lutego 2018].
  Reklama