Europejska Rada Spraw Zagranicznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejska Rada Spraw Zagranicznych (ang. European Council on Foreign Relations, ECFR) – niezależny think tank utworzony w 2007 roku, pierwszy o ogólnoeuropejskim zasięgu. Jego celem jest promocja spójnej i bardziej aktywnej europejskiej polityki zagranicznej, wyrażającej wspólne wartości i interesy zjednoczonej Europy.

Danuta Maria Hübner z domu Młynarska (ur. 8 kwietnia 1948 w Nisku) – polska ekonomistka i polityk, była minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera i była szefowa UKIE, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej (ds. polityki regionalnej), posłanka do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.Think tank (ang., dosłownie: zbiornik myśli) – komitet doradczy, z założenia niezależny, niedziałający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Do celów działalności think tanków należy zazwyczaj poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych i udział w publicznej debacie. Spotkać można szersze rozumienie tego pojęcia, na oznaczenie grupy osób lub instytucji mających podobne cele, ale niekoniecznie posiadających status organizacji pozarządowych.

Wśród założycieli ECFR są m.in. byli premierzy, liderzy biznesu, naukowcy oraz aktywiści z państw Unii Europejskiej. ECFR posiada siedzibę w Londynie oraz biura w Berlinie, Madrycie, Paryżu, Rzymie, Sofii oraz od września 2011 r. w Warszawie. ECFR jest prowadzone przez dyrektora Marka Leonarda oraz dyrektora wykonawczego Dicka Oostinga. Rada ECFR obejmuje ponad 160 wpływowych osób z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Radosław (Radek) Tomasz Sikorski (ur. 23 lutego 1963 w Bydgoszczy) – polski polityk, politolog, dziennikarz, minister obrony narodowej w latach 2005–2007 w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, senator VI kadencji, poseł VI i VII kadencji, od 2007 minister spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska, od 1 stycznia 2010 również przewodniczący Komitetu do Spraw Europejskich, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.Aleksander Smolar (ur. 10 grudnia 1940 w Białymstoku) – polski publicysta, politolog, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

ECFR zdobyło wiele znaczących wyróżnień i dwukrotnie zostało ogłoszone „najlepszym nowym think tankiem na świecie”.

Organizacja[ | edytuj kod]

Rada[ | edytuj kod]

Rada ECFR składa się obecnie z ponad 160 członków. Każdy z nich pełni trzyletnią kadencję, którą można powtórzyć. Wśród członków są czterej byli prezydenci z państw UE, 12 byłych premierów, siedmiu obecnych i 17 byłych ministrów spraw zagranicznych, pięciu byłych komisarzy unijnych, trzech byłych sekretarzy generalnych NATO, dyrektor Światowej Organizacji Handlu, ośmiu wyższych urzędników ONZ, 33 byłych lub obecnych dyrektorów różnych organizacji pozarządowych, 22 byłych lub obecnych profesorów, dziewięciu byłych lub obecnych dyrektorów banków i 15 byłych lub obecnych dziennikarzy. Rada spotyka się raz do roku w pełnym składzie. Ponadto, pojedynczy lub mniejsze grupy członków rady, w zależności od tematu bądź miejsca, wspierają badania analityków ECFR, jak również wspomagają regionalne biura ECFR. Wpływają w ten sposób na pracę ECFR, zwiększają jej oddziaływanie w Europie, jak i na świecie. Zarządowi Rady współprzewodniczą Martti Ahtisaari, Joschka Fischer oraz Mabel van Oranje a wśród innych jego członków są: Emma Bonino, Timothy Garton Ash, Ivan Krastev, Andrew Puddephatt, Javier Solana, Karin Forseke, Ana Palacio.

Martti Oiva Kalevi Ahtisaari (ur. 23 czerwca 1937 w Viipuri) – fiński polityk, dyplomata ONZ, w latach 1994–2000 prezydent Finlandii. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2008.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Polscy członkowie Rady:
 • Leszek Balcerowicz – profesor, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; były premier, później minister finansów
 • Marek Belka – były prezes Narodowego Banku Polskiego, były premier
 • Jan Krzysztof Bielecki – były przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów; były premier
 • Henryka Bochniarz – była prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan
 • Jerzy Buzek – były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, były premier
 • Danuta Hübner – była posłanka do Parlamentu Europejskiego, była komisarz Unii Europejskiej ds. Rozwoju Regionalnego
 • Aleksander Kwaśniewski – były prezydent
 • Andrzej Olechowski – były minister spraw zagranicznych
 • Adam Daniel Rotfeld – były minister spraw zagranicznych, były współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, komisarz Euro-Atlantyckiej Inicjatywy Bezpieczeństwa EASI
 • Piotr Serafin – były sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ
 • Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych
 • Aleksander Smolar – prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego
 • Paweł Świeboda – prezes Fundacji DemosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej
 • Think tank[ | edytuj kod]

  Think tank koncentruje większość swoich badań na trzech obszarach: Chiny, Szersza Europa (ang. Wider Europe) oraz od 2011 r. Bliski Wschód i Północna Afryka (ang. Middle East and North Africa). Członkowie ECFR publikują raporty i artykuły dotyczące kwestii wychodzących poza te ramy, np. odnośnie do kryzysu w strefie euro. ECFR prowadzi też duży projekt zatytułowany „Niemcy w Europie” (ang. Germany in Europe). ECFR publikuje pojedyncze dokumenty programowe, raporty, podsumowania i notatki które są dostępne na stronie internetowej think tanku. ECFR publikuje również regularnie trzy większe opracowania: rozpoczęty w 2011 r. i planowany co roku European Foreign Policy Scorecard, kwartalny China Analysis, i coroczny przegląd działań UE odnośnie do praw człowieka w ONZ. Sześć regionalnych biur ECFR organizują na bieżąco wydarzenia (np. wykłady, konferencje, debaty etc.) spośród których Londyński Black Coffee Mornings gościł m.in. Louis Arbour, Josepha Nye’a i George’a Robertsona.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Marek Marian Belka (ur. 9 stycznia 1952 w Łodzi) – polski ekonomista, profesor, polityk, wykładowca akademicki, urzędnik w międzynarodowych instytucjach finansowych. Dwukrotnie wicepremier i minister finansów (w 1997 i w latach 2001–2002), od 2 maja 2004 do 31 października 2005 premier RP, od 11 czerwca 2010 prezes Narodowego Banku Polskiego.

  Biura regionalne[ | edytuj kod]

  ECFR, jako jedyny wśród europejskich think tanków, ma biura w Berlinie, Londynie, Madrycie, Paryżu, Rzymie, Sofii i Warszawie. Biura wspierają krajowe debaty na temat polityki zagranicznej UE, zbierają znaczące informacje polityczne i promują analizy i badania ECFR w Europie.

 • Warszawskie biuro ECFR: Warszawskie biuro ECFR istnieje od września 2011 r. Działalność biura koncentruje się na polskiej polityce zagranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem Partnerstwa Wschodniego oraz bilateralnych relacji z Rosją oraz Turcją. Biuro promuje również te raporty i analizy stworzone przez ECFR, które mają szczególne znaczenie dla polskich odbiorców.
  Dyrektorem warszawskiego biura jest Piotr Buras. Do grudnia 2012 roku funkcję tę pełnił Konstanty Gebert.
 • Finansowanie[ | edytuj kod]

  ECFR jest prywatną organizacją non-profit która finansuje swoją działalność z darowizn. ECFR została utworzona przy wsparciu Open Society Foundation, Communitas Foundation oraz Fundación Para las Relaciones Internacionales y el Diálogo Exterior (FRIDE). Jej fundatorami i darczyńcami są fundacje, korporacje, rządy oraz osoby prywatne.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Jerzy Karol Buzek (ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach na Zaolziu) – polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący. Kawaler Orderu Orła Białego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Adam Daniel Rotfeld (ur. 4 marca 1938 w Przemyślanach) – polski naukowiec i dyplomata, minister spraw zagranicznych w 2005.
  Joseph Martin Fischer (ur. 12 kwietnia 1948 w Gerabronn) – niemiecki polityk, były wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz były minister spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera. Był jednym z liderów niemieckiej partii Związek 90/Zieloni. Według sondażu opinii publicznej był najbardziej popularnym politykiem niemieckim.
  Piotr Serafin (ur. 1974 w Sulęcinie) – polski prawnik, urzędnik państwowy, od 2008 do 2009 podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w 2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a od 2012 sekretarz stanu w tym resorcie.
  Aleksander Kwaśniewski (ur. 15 listopada 1954 w Białogardzie) – polski polityk, z zawodu dziennikarz. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 23 grudnia 1995 do 23 grudnia 2005.
  Francisco Javier Solana Madariaga (ur. 14 lipca 1942 w Madrycie, Hiszpania) – hiszpański polityk, w latach 1999–2009 wysoki przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej.
  Andrzej Marian Olechowski (ur. 9 września 1947 w Krakowie) – polski polityk i ekonomista. Minister finansów w 1992 oraz minister spraw zagranicznych w latach 1993–1995. Kandydat na Prezydenta RP w 2000 i w 2010, jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej.

  Reklama