Europejska Partia Zielonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejska Partia Zielonych (European Green Party) – europejska partia polityczna założona przez 32 partie członkowskie Europejskiej Federacji Partii Zielonych na kongresie 20–22 lutego 2004 roku w Rzymie. Reprezentuje ją dwoje rzeczników, aktualnie (od listopada 2019) są to: Évelyne Huytebroeck i Thomas Waitz. Obecnie w skład EPZ wchodzi 36 partii członkowskich i 9 partii-obserwatorów.

Lublana (słoweń. Ljubljana [ʎuˈbʎà:na], wł. Lubiana, niem. Laibach) – stolica i największe miasto Słowenii, położone nad rzeką Ljubljanicą; jugosłowiańskie miasto-bohater. Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Do najważniejszych ciał EPZ należą Kongres, Rada i Komitet.

Kongres składa się z 400 reprezentantek/reprezentantów partii członkowskich i Zielonych europosłów. Ich liczba z każdej partii członkowskiej jest ustalana proporcjonalnie do liczby głosów uzyskanych w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego lub wyborach do parlamentów krajowych. Każda partia ma co najmniej czworo członkiń/członków. Kongres ma decydujący głos w kwestii ogólnych kierunków polityki EPZ i głównych zasad.

Monica Frassoni (ur. 10 września 1963 w Veracruz) – włoska polityk, eurodeputowana w latach 1999–2009. Od 2009 współprzewodnicząca Europejskiej Partii Zielonych.Ulrike Lunacek (ur. 26 maja 1957 w Krems an der Donau) – austriacka polityk, w latach 1999–2009 posłanka do Rady Narodowej, deputowana do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Rada składa się z przedstawicieli/przedstawicielek zielonych europosłów i partii członkowskich. Rada odpowiada za działania polityczne pomiędzy kongresami oraz decyduje w kwestiach organizacyjnych, takich jak wybór Komitetu, przyjmowanie partii członkowskich i partii obserwatorek oraz statut EPZ.

Reinhard Bütikofer (ur. 26 stycznia 1953 w Mannheim) – niemiecki polityk, były współprzewodniczący partii Zielonych, od 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.Magdalena Mosiewicz (ur. 16 lipca 1967) – działaczka ekologiczna, reżyserka, współprzewodnicząca partii Zielonych od września 2003 do marca 2008 (obok Jacka Bożka, a następnie Dariusza Szweda).

Komitet składa się z 9 członkiń/członków wybieranych przez partie członkowskie. W skład Komitetu wchodzą: dwoje rzeczników (kobieta i mężczyzna), sekretarz generalny/a i skarbnik/czka oraz delegat/ka Federacji Młodych Zielonych Europejskich. Zgodnie ze statutem EPZ Komitet składa się parytetowo z co najmniej 4 kobiet i co najmniej 4 mężczyzn. Komitet odpowiada za bieżące sprawy polityczne oraz wykonywanie decyzji Rady.

Philippe Lamberts (ur. 14 marca 1963 w Brukseli) – belgijski francuskojęzyczny polityk, rzecznik wraz z rzeczniczką (spokesperson) Europejskiej Partii Zielonych, od 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

EPZ działa na rzecz swoich partii członkowskich w celu wdrożenia zielonej polityki w Europie. Wspiera merytorycznie mniejsze partie Zielonych. Ściśle współpracuje z Grupą Zieloni – Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim.

Do Europejskiej Partii Zielonych należy Partia Zieloni z Polski (przyjęta do EPZ w maju 2005). Delegatami partii w Radzie EPZ są Ewa Sufin-Jaquemart i Adam Ostolski. W zarządzie EPZ w latach 2006–2009 Magdalena Mosiewicz, była wieloletnia współprzewodnicząca partii (działającej wtedy pod nazwą Zieloni 2004).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Thomas Waitz (ur. 16 maja 1973 w Wiedniu) – austriacki rolnik i polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

Liderzy partii[ | edytuj kod]

Thomas Waitz i Évelyne Huytebroeck
 • Grazia Francescato i Pekka Haavisto (2004–2006)
 • Ulrike Lunacek i Philippe Lamberts (2006–2009)
 • Monica Frassoni i Philippe Lamberts (2009–2012)
 • Monica Frassoni i Reinhard Bütikofer (2012–2019)
 • Évelyne Huytebroeck i Thomas Waitz (od 2019)
 • Dokumenty programowe[ | edytuj kod]

  Przyjęte przez II Kongres EPZ w Genewie (14 października 2006):

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
 • Karta europejskich Zielonych [1]
 • Zielona przyszłość Europy [2]
 • Przyjęte przez Radę EPZ na posiedzeniu w Lublanie (11–13 kwietnia 2008):

 • Rezolucja o zmianach klimatycznych
 • Europa jako kontynent migracji
 • Zielona wizja gospodarki europejskiej
 • Przyjęte przez Radę EPZ na posiedzeniu w Paryżu (9–12 października 2008):

 • Zielona wizja Europy socjalnej
 • Zielona polityka żywnościowa dla Europy
 • Przyjęty przez Kongres Wyborczy w Brukseli (27–28 marca 2009):

  Adam Ostolski (ur. 7 listopada 1978 w Barlinku) – polski socjolog, filozof i tłumacz. Członek zespołu "Krytyki Politycznej". Od 2013 jest jednym z dwojga przewodniczących partii Zieloni. Wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.Zielona polityka (ekologizm) – ideologia polityczna. Jest zestawem idei, wartości i poglądów będących podstawą budowania aktywnego i otwartego społeczeństwa obywatelskiego, rozwijającego się zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i respektującego prawa człowieka (w tym prawa mniejszości). Największe na świecie zielone partie polityczne sięgają korzeniami początku lat 70. i wiążą się z ruchami antywojennymi czy antyjądrowymi.
 • Zielony Nowy Ład dla Europy. Manifest wyborczy Zielonych na wybory do Parlamentu Europejskiego. [3]
 • Przyjęte przez Radę EPZ na posiedzeniu w Brukseli (29 marca 2009):

 • Ochrona i promowanie praw człowieka
 • Zielona polityka na rzecz młodzieży
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona WWW
 • Strona z dokumentami programowymi EPZ
 • Partia Zieloni – polska partia polityczna o programie proekologicznym, pacyfistycznym i feministycznym z naciskiem na prawa człowieka, sprawiedliwość społeczną oraz zrównoważony rozwój. Powstała na kongresie założycielskim w dniach 6–7 września 2003. Zarejestrowana sądownie 23 lutego 2004. Do kongresu, który odbył się w dniach 2–3 marca 2013, partia nosiła nazwę Zieloni 2004 (pozostała ona zastrzeżoną nazwą historyczną).Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zieloni – Wolny Sojusz Europejski (Zieloni/WSE, ang. Greens/European Free Alliance, Greens/EFA) – jedna z frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. W kadencji 2009-2014 posiada 55 mandatów i jest czwartą co do wielkości grupą w PE.
  Federacja Młodych Zielonych Europejskich (ang. Federation of Young European Greens, FYEG) jest organizacją zrzeszającą młodzieżówki partii Zielonych w Europie, założoną w 1988.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Pekka Olavi Haavisto (ur. 23 marca 1958 w Helsinkach) – fiński polityk, w latach 1995–1999 minister środowiska, były przewodniczący partii zielonych.
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama