Eureka Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eureka Tower – apartamentowiec znajdujący się w centrum Melbourne w Australii. Budowa rozpoczęła się w 2001 roku, a fasadę ukończono 1 czerwca 2006 roku. Konstrukcja wznosi się na 297 metrów i 20 centymetrów nad ziemię (300 metrów nad poziom morza). Budynek ma 91 pięter i jeden poziom podziemny. Na ostatnim piętrze ma się znajdować klub nocny i taras widokowy.

Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Eureka Tower jest drugim co do wysokości budynkiem na półkuli południowej oraz drugim co do wysokości budynkiem mieszkalnym na świecie (po Q1 Tower w Gold Coast). Mierząc wysokość tylko do dachu, jest najwyższa.

Eureka Tower została zaprojektowana przez firmę architektoniczną z Melbourne Fender Katsalidis Australia a zbudowana przez firmę Grocon (Grollo Australia). Właściciele apartamentów i ich lokatorzy nabyli swoje mieszkania w tym budynku między poziomem ulicy a 80 piętrem w lipcu 2006 roku. W wieżowcu znajduje się 560 apartamentów.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona
  • Galeria zdjęć budynku
  • Reklama