Eugenia z Yorku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugenia, właśc. księżniczka Eugenia, pani Jack Brooksbank, do 2018 księżniczka Eugenia z Yorku (Eugenie Victoria Helena, ur. 23 marca 1990 w Portland Hospital w Londynie) – księżniczka Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów, córka Andrzeja, księcia Yorku i jego żony, Sary, księżnej Yorku, wnuczka królowej Elżbiety II; zajmuje 10. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Wiktoria Eugenia Julia Ena Battenberg (ur. 24 października 1887 w Balmoral, zm. 15 kwietnia 1969 w Lozannie) – królowa Hiszpanii.Sandringham – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie King’s Lynn and West Norfolk. Leży 58 km na północny zachód od miasta Norwich i 153 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 402 mieszkańców.

Eugenia urodziła się w Londynie jako drugie dziecko Andrzeja, księcia Yorku i Sary, księżnej Yorku.

W 2012 ukończyła studia na kierunkach literatura angielska i historia sztuki na Uniwersytecie Newcastle.

W 2018 poślubiła Jacka Brooksbanka, z którym ma jednego syna, Augusta Brooksbank (ur. 2021).

Od urodzenia nosiła tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Yorku. Po ślubie w 2018 utraciła część tytułu „z Yorku” i zgodnie z tradycją przyjęła tytuł Pani Jack Brooksbank. Od 2019 zajmuje 10. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za siostrą, a przed stryjem, księciem Edwardem.

Filip, książę Edynburga, Filip Mountbatten (ur. jako książę Filip z Grecji i Danii 10 czerwca 1921) – mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II. Jest on najdłużej panującym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego, a także najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego.Jerzy I Glücksburg (gr. Γεώργιος Α΄, Βασιλεύς των Ελλήνων, ur. 24 grudnia 1845 w Kopenhadze, Dania, zm. 18 marca 1913 w Salonikach, Grecja) – król Grecji w latach 1863-1913 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Syn króla Danii – Chrystiana IX Glücksburga i Luizy z Hesji-Kassel.

Zaangażowana jest w działalność publiczną i charytatywną. Reprezentuje swoją babkę w oficjalnych wystąpieniach i patronuje wybranym organizacjom. W 2002 przeszła operację skoliozy w Royal National Orthopedic Hospital i z tą chorobą związane jest wiele jej aktywności.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Helena Augusta Wiktoria (ur. 25 maja 1846 w Londynie, zm. 9 czerwca 1923 tamże) – księżniczka brytyjska, księżna Szlezwiku-Holsztynu.Kamila, księżna Kornwalii, właśc. ang. Camilla, Duchess of Cornwall, urodzona jako Camilla Rosemary Shand, primo voto Parker Bowles (ur. 17 lipca 1947 w Londynie) – księżna Zjednoczonego Królestwa, wieloletnia partnerka i druga żona księcia Walii, najstarsza córka majora Bruce’a Shanda i Rosalind Cubitt, córki 3. barona Ashcombe, wnuczki Alice Keppel, kochanki króla Edwarda VII. Jest również potomkinią Charlesa Lennoxa, 1. księcia Richmond, nieślubnego syna Karola II Stuarta.

Mieszka w Ivy Cottage w Pałacu Kensington w Londynie.

Powiązania rodzinne i edukacja[ | edytuj kod]

Księżniczka Eugenia urodziła się 23 marca 1990 o godzinie 7:58 w Szpitalu Portland w Londynie.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Skolioza (łac. Scoliosis, z gr. skoliós – krzywy) – skrzywienie kręgosłupa, zwane często "bocznym skrzywieniem kręgosłupa". Wbrew tej nazwie, skolioza nie jest jedynie bocznym skrzywieniem, a trójpłaszczyznowym.

Jej rodzicami są Andrzej, książę Yorku, brytyjski książę i jego żona, Sara, księżna Yorku z domu Ferguson.

Jej dziadkami są ze strony ojca Filip, książę Edynburga, urodzony w greckiej rodzinie królewskiej i Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa od 1952 roku, wywodząca się z rodu Windsorów; natomiast ze strony matki major Ronald Ferguson i jego pierwsza żona, Susan Wright.

Ma starszą siostrę, księżniczkę Beatrycze.

Jan Wilhelm Friso, właściwie Johan Willem Friso (ur. 4 sierpnia 1687 w Dessau, zm. 14 lipca 1711 w Strijensas), stadhouder w prowincji Fryzja i Groningen, był też kapitanem generalnym (Captain-General). Nie został stadhouderem całych całej Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandów z powodu protestów opozycji. Sprzeciwił się temu Simon van Slingelandt ówczesny wielki pensjonariusz Holandii, przewodzący frakcji republikańskiej.Lord Frederick Michael George David Louis Windsor (ur. 6 kwietnia 1979 w Londynie) – brytyjski arystokrata i analityk finansowy, syn Michała z Kentu i Marie Christine. 46. w kolejce w sukcesji do tronu brytyjskiego.

30 marca książę i księżna Yorku podali imiona księżniczki: Eugenia (na cześć królowej Hiszpanii, wnuczki królowej Wiktorii), Wiktoria (na cześć królowej Wiktorii) i Helena (na cześć Heleny, córki królowej Wiktorii). Obecnie jest jedyną członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej, która ma Wiktoria wśród swoich imion.

Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Religia[ | edytuj kod]

Została ochrzczona w wierze anglikańskiej w Kościele Świętej Marii Magdaleny w Sandringham przez biskupa Norwich dnia 23 grudnia 1990. Była pierwszą członkinią rodziny królewskiej, której chrzest był wydarzeniem publicznym i pierwszą, która nie została ubrana w Lily Font – tradycyjny strój chrzcielny brytyjskiej rodziny królewskiej, używany od czasów królowej Wiktorii. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: James Ogilvy (kuzyn ojca), kapitan Alastair Ross (który nie stawił się na ceremonii), Susan Ferguson (macocha księżnej Yorku), Julia Dodd-Noble i Louise Blacker.

Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.Pałac Kensington - królewska rezydencja w Kensington Gardens w dzielnicy Royal Borough of Kensington and Chelsea w Londynie. Jest rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej od XVII w.

Jest matką chrzestną przynajmniej jednej osoby:

 • Maud Elizabeth Daphne Marina Windsor (ur. 2013), córka lorda i lady Frederick Windsor.
 • Edukacja[ | edytuj kod]

  W latach 1992-1993 była uczennicą Winkfield Montessori. Następnie do 1995 uczęszczała do Upton House School w Windsorze. Kontynuowała edukację w Coworth Park School (do 2001) oraz w St George’s School w Windsorze (do 2003).

  Edward VIII – właśc. Edward Albert Chrystian Jerzy Andrzej Patryk Dawid (ang. Edward Albert Christian George Andrew Patrick David, ur. 23 czerwca 1894 w Richmond, zm. 28 maja 1972 w Paryżu) – książę Walii od 1911 (inaugurowany w Caernarfon), król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i dominiów, cesarz Indii, Obrońca Wiary od 20 stycznia 1936 do abdykacji 11 grudnia 1936. Po ustąpieniu z tronu otrzymał tytuł księcia Windsoru (Duke of Windsor).Sara, księżna Yorku, właśc. ang. Sarah, Duchess of York, urodzona jako Sarah Margaret Ferguson (ur. 15 października 1959 w Londynie) – najmłodsza córka majora Ronalda Ivora Fergusona i jego pierwszej żony – Susan Mary Wright, była małżonka Andrzeja, księcia Yorku.

  W 2008 ukończyła Marlborough College, a następnie wykorzystała rok przerwy od nauki (gap year).

  W 2012 została absolwentką Uniwersytetu Newcastle na kierunkach literatura angielska i historia sztuki.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Książę Edward, hrabia Wesseksu, właśc. Edward Antoni Ryszard Ludwik, ang. Prince Edward Antony Richard Louis, Earl of Wessex (ur. 10 marca 1964 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa, najmłodsze dziecko królowej Elżbiety II i jej małżonka Filipa, księcia Edynburga, ojciec Ludwiki Windsor (ur. 2003) i Jakuba Windsora (ur. 2007). Jego rodzeństwo to książę Walii Karol, księżniczka Anna oraz książę Andrzej.
  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.
  Zamek w Windsorze (ang. Windsor Castle) – rezydencja królów angielskich od 1110 roku, położona w mieście Windsor (hrabstwo Berkshire w Anglii).
  Sophie Lara Winkleman (ur. 5 sierpnia 1980) – brytyjska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Znana jest m.in. z roli dorosłej Zuzanny Pevensie w filmie Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa.
  Andrzej, książę Yorku, właśc. ang.: Prince Andrew Albert Christian Edward, Duke of York (ur. 19 lutego 1960) – książę Zjednoczonego Królestwa, drugi syn królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i księcia Filipa.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  Karol II (ur. 29 maja 1630 w St. James’s Palace, Londyn, zm. 6 lutego 1685 w Whitehall, Londyn) – król Anglii i Szkocji w latach 1649–1685 (de iure) lub 1660-1685 (de facto), syn Karola I Stuarta, króla Anglii i Szkocji i Henrietty Marii, córki Henryka IV Burbona, króla Francji.

  Reklama