Etta McDaniel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Etta McDaniel (ur. 1 grudnia 1890, zm. 13 stycznia 1946) – amerykańska aktorka filmowa.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Biografia[ | edytuj kod]

Urodziła się w 1890 roku w Wichita, w stanie Kansas, jako córka byłych niewolników. Była jednym z trzynaściorga dzieci. Jej ojciec Henry McDaniel walczył w wojnie secesyjnej, a jej matka, Susan Holbert, była wokalistką muzyki religijnej. Aktorami byli jej brat Sam McDaniel (1886-1962) oraz siostra Hattie McDaniel (1895-1952).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

Etta McDanie swoją karierę rozpoczęła jako członkini zespołu Minstrel Shows, w którym grali też inni członkowie jej rodziny. Jako aktorka filmowa debiutowała 1933 w filmie King Kong. Później pojawiła się w blisko 60 filmach. Zwykle obsadzano ją w rolach czarnoskórych służących lub niań.

Syn Draculi (ang. Son of Dracula) – amerykański horror z 1943 roku. Film jest trzecią częścią trylogii filmowej na która składają się filmy Dracula z 1931 roku oraz Córka Draculi z 1936 roku.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Minstrel shows lub Minstrel Show, zwane inaczej minstrelsy – XIX-wieczne amerykańskie widowiska rozrywkowe, przedstawienia, na które składały się piosenki, taniec, skecze, zabawne scenki rodzajowe, parodie.
Hattie McDaniel (ur. 10 czerwca 1895 w Wichita, zm. 26 października 1952 w Los Angeles) – amerykańska aktorka i śpiewaczka, laureatka Oscara (29 lutego 1940 roku, jako pierwsza Afroamerykanka w historii nagrody) za drugoplanową rolę w filmie Przeminęło z wiatrem.

Reklama