Esther Hart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Esther Hart, właśc. Esther Katinka Hartkamp (ur. 3 czerwca 1970 w Epe) – holenderska wokalistka, reprezentantka Holandii podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2003 roku.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

Życiorys[ | edytuj kod]

Esther Hart podczas koncertu w 2011 roku

Rozpoczęła karierę muzyczną w wieku 10 lat, zostając solistką dziecięcego chórku De Lenteklokjes. W 1981 wydali album pt. Kerstklanken met de lenteklokjes. Mając 14 lat, została wokalistką zespołu Release.

Tilburg [wym. Tı̣lbürch] – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad Kanałem Wilhelminy, na wschód od Bredy, ok. 209 000 mieszkańców (2012) - szóste co do wielkości w Holandii. Siedziba Uniwersytetu w Tilburgu.Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.

W 1988 rozpoczęła naukę w konserwatorium w Rotterdamie, gdzie szkoliła się na wydziale wokalnym. Po sześciu latach ukończyła studia z wyróżnieniem oraz wydała debiutancki album studyjny pt. D-Wys and the Voices of Soul. Rok później ukazała się świąteczna płyta pt. X mas in Harmony, którą nagrała jako jedna z wokalistek projektu a cappella Stars en Belles.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1998 wydała kolejny solowy album studyjny pt. Fruit at the Bottom oraz, pod pseudonimem Kat, zaśpiewała gościnnie w utworze „Don’t Be Afraid” umieszczony na ścieżce dźwiękowej filmu Fakin' Da Funk. W 1999 została wokalistką projektu dla dzieci In De Maneschijn. Zaśpiewała też z Theo Braamsem piosenkę „You're a Friend of Mine”, która znalazła się na płycie pt. Duetten voor Daniel. W 2000 wydała singiel „Ain’t No Lies”, który dotarł do ósmego miejsca krajowych list przebojów tanecznych. W 2001 nagrała singiel „This Ain’t the Time”, który został umieszczony na krążku projektu Rewind pt. Lessons From The Underground.

Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W styczniu 2003 została ogłoszona jedną z 32 uczestników krajowych eliminacji eurowizyjnych Nationaal Songfestival 2003, do których zgłosiła się z utworem „One More Night”, zakwalifikowanym do stawki konkursowej spośród ponad 500 propozycji. 8 lutego wystąpiła w drugim półfinale selekcji, rozgrywanym w Hart van Holland w Nijkerku, i awansowała do finału rozegranego 1 marca w hali Ahoy w Rotterdamie. W rundzie finałowej zmierzyła się z siedmioma innymi wykonawcami, spośród których była faworytką internautów do wygrania. Ostatecznie wygrała w głosowaniu telewidzów, zostając reprezentantką Holandii podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji. Po finale zwycięski utwór dotarł do 26. miejsca krajowej listy przebojów. Przed udziałem w krajowych selekcjach miała także wystąpić w brytyjskich eliminacjach do konkursu (A Song for Europe), jednak ostatecznie zrezygnowała na rzecz startu w Nationaal Songfestival. W finale konkursu, który odbył się 24 maja w Hali Olimpijskim „Skonto”, Hart zajęła 13. miejsce na 26 uczestników. Podczas występu towarzyszył jej chórek w składzie: Vera van der Poel, Dedre Twiss, Roger Happel i Linda Bloemhard. Po finale Eurowizji otrzymała Nagrodę Artystyczną im. Marcela Bezençona, przyznawaną dla najlepszego uczestnika przez byłych zwycięzców konkursu. W tym samym roku ukazał się kolejny album Hart, zatytułowany Straight from the Hart.

Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

Po udziale w konkursie została trenerką wokalną uczestników krajowych selekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2003, 2004 i 2005. Wystąpiła także jako nauczyciel śpiewu żeńskiej drużyny w programie Popstars – The Rivals. W 2006 roku Hart wyruszyła w trasę koncertową zatytułowaną Queen in Concert, która została zorganizowana na cześć zespołu Queen. Razem z wokalistką w projekcie wzięły udział inne holenderskie piosenkarki: Laura Vlasblom, Bert Heerink, Linda Carminita i Erica Yong, a także gitarzysta Jan Akkerman oraz Royal Airforce Orchestra. W październiku 2006 roku zadebiutowała na scenie teatralnej, wcielając się w rolę Glindy w musicalu The Wiz. Wiosną kolejnego roku zasiadła w komisji jurorskiej krajowej wersji programu Just the 2 of Us. W 2007 uczęszczała do Akademii Rocka w Tilburgu, gdzie brała udział w lekcjach śpiewu. Na przełomie końca 2007 i początku 2008 wyruszyła w trasę koncertową, podczas której prezentowała repertuar jazzowy. Wtedy też zaczęła pracę w programie rozrywkowym dla dzieci De Bibaboerderij.

Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Konkurs Piosenki Eurowizji 2003 – 48. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 24 maja 2003 roku w wyremontowanej specjalnie na tę okazję Skonto Olympic Hall w Rydze przez łotewskiego nadawcę Latvijas Televīzija (LTV), dzięki zwycięstwu reprezentantki Łotwy Marie N. na festiwalu w 2002 roku.
Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
UNICEF (ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 United Nations Children’s Fund, pol. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) – organizacja humanitarna będąca częścią systemu ONZ. Główna siedziba UNICEF znajduje się w Nowym Jorku. Polski Komitet Narodowy UNICEF mieści się w Warszawie.
Nijkerk jest to holenderskie miasto położone w prowincji Geldria. Populacja miasta wynosi 38 889 mieszkańców. Dane te pochodzą ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2007 roku. Powierzchnia Nijkerk wynosi 72,05 km² a gęstość zaludnia 561 os./km².
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (ang. Junior Eurovision Song Contest) - dziecięcy konkurs muzyczny, organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) od 2003 roku, w którym udział biorą młodzi wykonawcy (w wieku od 10 do 15 lat) reprezentujący kraje członkowskie EBU.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama