Eryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eryka — żeńska forma imienia Eryk, pochodzenia germańskiego.

Erika Sawajiri (jap. 沢尻エリカ, Sawajiri Erika, ps. Kaoru Amane, ur. 8 kwietnia 1986 r. w Tokio) - japońska wokalistka, modelka i aktorka. Ogromną popularność przyniosła jej rola w serialu 1 litre of tears.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Eryka imieniny obchodzi razem z Erykiem: 18 maja, 18 sierpnia i 24 grudnia.

Znane osoby o imieniu Eryka:

 • Erika Hess (ur. 1962) — szwajcarska narciarka alpejska, medalistka olimpijska, mistrzyni świata
 • Erica Jong — amerykańska poetka
 • Erika Eleniak — aktorka amerykańska
 • Erika Sawajiri — japońska wokalistka, modelka i aktorka
 • Erika Steinbach — niemiecka polityk
 • Zapoznaj się również z:

  18 sierpnia jest 230. (w latach przestępnych 231.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 135 dni. Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
 • (636) Erika — planetoida
 • Erika Maya Eleniak (ur. 29 września 1969 w Glendale) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa pochodzenia ukraińskiego i estońsko-niemieckiego. Erika Hess (ur. 6 marca 1962 w Engelbergu) – była szwajcarska narciarka alpejska, medalistka olimpijska, 6-krotna mistrzyni świata, 2-krotna zdobywczyni Pucharu Świata, 9-krotna mistrzyni Szwajcarii: w slalomie (1980, 1981, 1982), gigancie (1981, 1983, 1984, 1986) i kombinacji (1979, 1981). Najlepsza narciarka świata w klasyfikacji AIPS (1982), najlepsza sportsmenka Szwajcarii (1982), w ankiecie ISK na najlepsze sportsmenki świata zajęła 3. miejsce w 1982 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Erica Mann Jong (ur. 26 marca 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska poetka, powieściopisarka, eseistka, przedstawicielka nurtu feministycznego w literaturze. Jej najbardziej znaną powieścią jest sprzedany w 12,5 mln egzemplarzy Strach przed lataniem (1973). W powieściach porusza tematy seksualnego tabu w zachowaniach pomiędzy kobietą a mężczyzną, nie stroni od śmiałych opisów erotycznych, jej twórczość cechuje ironiczne, ostre poczucie humoru. Dla swojego pokolenia ukuła termin "pokolenie odbijanej piłeczki", czego manifestem był wspomniany Strach przed lataniem.

  Reklama